Kumandam ile Alıcım bağlantı kurmuyor

İlgi Alanı
Uçak
Uçağımın modeli (sportsman s+)
RTF tipi uçaktır.

Alıcı modeli Spektrum A3172 ve buna bağlı olan bir GPS modülü var.

Kumanda modeli ise Spektrum dx4e dir.

İkisi bağlantı kurmuyor ancak başka bir alıcı taktığım zaman herşey tıkır tıkır çalışıyor.

Ben GPS sistemini kullanmak istediğim için A3172 alıcısını kullanmak istiyorum.

Lütfen Kumanda ile ilgili konuları kumanda bölümüne açınız.

Peki GPS takılı değilken alıcı bind oluyor mu ?

• Beğen
Tepkiler: ENES Uçakçı
Enes, alıcının bind yazan yerine jumperi tak , kumanda alıcının hemen dibinde olmasın, birkaç metre uzakta dursun.Esc den gelen kabloyu alıcının throttle kanalına tak.Escye pilini tak ve alıcıda flash yapan Led ışığını gör.Ondan sonra kumandanın timer butonuna basılı tutarak kumandanı aç.Alıcıdaki ışık flaşı yavaşlayacak ve sonra sabit yanacak.Bu esnada kumandan da sesli olarak ok sinyali verecek.Sonra esc den pili ayır.Kumandayı sonra kapat.Jumperi de sök.
Bildiğimiz spektrum bind , daha doğrusu hemen hemen tüm kumandalar bu veya buna yakın bir şekilde bind olur.
Olmuyorsa , alıcının huyunu tüyünü iyice öğren , farklı bir şekil istiyor olabilir , o da değilse alıcı maalesef mevta, alıcıyı değiştir. . :saygilar:

Enes, alıcının bind yazan yerine jumperi tak , kumanda alıcının hemen dibinde olmasın, birkaç metre uzakta dursun.Esc den gelen kabloyu alıcının throttle kanalına tak.Escye pilini tak ve alıcıda flash yapan Led ışığını gör.Ondan sonra kumandanın timer butonuna basılı tutarak kumandanı aç.Alıcıdaki ışık flaşı yavaşlayacak ve sonra sabit yanacak.Bu esnada kumandan da sesli olarak ok sinyali verecek.Sonra esc den pili ayır.Kumandayı sonra kapat.Jumperi de sök.
Bildiğimiz spektrum bind , daha doğrusu hemen hemen tüm kumandalar bu veya buna yakın bir şekilde bind olur.
Olmuyorsa , alıcının huyunu tüyünü iyice öğren , farklı bir şekil istiyor olabilir , o da değilse alıcı maalesef mevta, alıcıyı değiştir. . :saygilar:
Dediğiniz herşeyi yaptım bind oldu. İlk önce hızlı yandı sonra yavaşlayıp durdu. Ama hiç motoru çalıştıramadı. Söktüm çıkardım ama olmadı yani

Enes servo takıp denedin mi ?
Eğer servoya da enerji vermiyor ise , alıcıda problem olabilir , motorlar kolay bozulmaz , bağlantı konnektörleri sağlam mı ,soğuk lehim olabilir , motorda da escde de... esc ne marka , kalibrasyon yaptın mı , kalibrasyon problemi de olabilir , ama motorun her türlü ötmesi lazım.Bakılacak ve teyit edilecek çok soru var , multimetren var mı , esc düzgün çalışıyor mu , çıkış voltajına baktın mı Enes.
Bu saydıklarım temel konular , yeni başlayan indeksini okudun mu ?
Bence okumaya başlasan iyi olur , çünkü bunların hepsi en basit ve temel konular... :saygilar:

• Beğen
Enes servo takıp denedin mi ?
Eğer servoya da enerji vermiyor ise , alıcıda problem olabilir , motorlar kolay bozulmaz , bağlantı konnektörleri sağlam mı ,soğuk lehim olabilir , motorda da escde de... esc ne marka , kalibrasyon yaptın mı , kalibrasyon problemi de olabilir , ama motorun her türlü ötmesi lazım.Bakılacak ve teyit edilecek çok soru var , multimetren var mı , esc düzgün çalışıyor mu , çıkış voltajına baktın mı Enes.
Bu saydıklarım temel konular , yeni başlayan indeksini okudun mu ?
Bence okumaya başlasan iyi olur , çünkü bunların hepsi en basit ve temel konular... :saygilar:
Hocam bind kablosunu takmayınca motordan ses geliyor açılışta. Ama bind kablosunu takınca sinyal sesi gelmiyor. Sadece bind oluyor. Servo takip yapmadım. Onu da deneyeceğim. Söylemek istediğim bir şey daha var. Ben bu uçağı başkasından hediye aldım ama 2.el şeklinde. Aldığımda 2 adet alıcısı vardı internetten bakınca spektrum a3172 olması lazım. Bende hem o var hemde sonradan takılmış Ar6100e alıcısı var. Herhalde bozuk olmasa takmazlardı 2.alıcıyı
Ancak 6100e alıcısının antenleri koptuğu için a3172 alıcısını kullanmak istiyorum çünkü o alıcının gps cihazı da var yanında. AR6100E ye bağlayınca sıkıntısız çalışıyor. Ancak antenleri koptupu için herhalde uzak mesafe almayacaktır. İnşallah asıl alıcıyı (a3172) yi bağlarım.

İnşallah sağlamdır Enes, bu alıcı nasıl birşey, 3 kanal mı , GPS desteğini nerede kullanacaksın, pro uçuş mu yapacaksın , 6 kanal alıcın ile range test yap , bence çalışsa bile senin ilk ve son uçuşun olacak.
Bir profesyonel arkadaştan yardım alman lazım, simülasyon kasıyor musun , havalanmak kolay inmek zordur hele uçakta , bence daha alıcıya gelinceye kadar katedmen geren başka mesafeler var , hele onları bir hallet , alıcı kolay , klon bir alıcı bile işini çok rahat görecektir.
Lakin daha öğrenmen, araştırman,çalışman gereken engellerin var , sana tavsiyem bir buluşma ortamına katılman olacak , bu dediklerim o zaman cuk oturacak yerlerine , anlayacak ve kabul edeceksin. :saygilar:

• Beğen
İnşallah sağlamdır Enes, bu alıcı nasıl birşey, 3 kanal mı , GPS desteğini nerede kullanacaksın, pro uçuş mu yapacaksın , 6 kanal alıcın ile range test yap , bence çalışsa bile senin ilk ve son uçuşun olacak.
Bir profesyonel arkadaştan yardım alman lazım, simülasyon kasıyor musun , havalanmak kolay inmek zordur hele uçakta , bence daha alıcıya gelinceye kadar katedmen geren başka mesafeler var , hele onları bir hallet , alıcı kolay , klon bir alıcı bile işini çok rahat görecektir.
Lakin daha öğrenmen, araştırman,çalışman gereken engellerin var , sana tavsiyem bir buluşma ortamına katılman olacak , bu dediklerim o zaman cuk oturacak yerlerine , anlayacak ve kabul edeceksin. :saygilar:
Simülasyon çok fazla kullanıyorum onda sıkıntı yok. Artık hazır hale getirmek kaldı. Uçak horizon marka hazır uçaklardan alıcının gps i falan kurulu şekilde herşey zaten. Sportsman s+ yazarsanız çıkacaktır. Alıcı galiba 7 kanallı en son 7 yazıyor. Range Test nedir.bilmiyorum

Simülasyon çok fazla kullanıyorum onda sıkıntı yok. Artık hazır hale getirmek kaldı. Uçak horizon marka hazır uçaklardan alıcının gps i falan kurulu şekilde herşey zaten. Sportsman s+ yazarsanız çıkacaktır. Alıcı galiba 7 kanallı en son 7 yazıyor. Range Test nedir.bilmiyorum
İlk önce bataryayı şarj edebilsem tek tek yapacağım da olmuyor o

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Hocam bugün bir şey daha denedim. Alıcıyı bind ettikten sonra fişi çıkardım. Sonra tekrar bağladım. Alıcım bağlandı. Sonra kırmızı ve mavi ışıklar yanıp söndü. Bunlar gps içinmiş. Şuan alıcıma gps bağlı. (Spektum a3172). Sonra kırmızı oşıl söndü mavi yandı ama 1 dk sonra falan. Hemen kumanda üzerinde oynama yaptım. Servo ların hepsi ve motoru çalıştırdı. Sonra heyecanla hemen kapattım tekrar yapınca oluyor mu diye.
Sonra defalarca bekledim olmadı mavi yanmadı. Kumanda kontrol etmedi alıcıyı. İnşallah bi anlık değildir. Şuan aklımda iki sebep var.
1. Pilim mefta olmuş bir halde 3 slik bir pilim var ama voltajı 7 ye düşmüş durumda acaba voltaj yüzünden mi (pil alıcam zaten)
2. Gps çalışmadan uçağa etki edemiyor muyum. Gps belki evin içinde zorlanıyordur.

Ama gpsi çıkarıp denedim olmadı yani.
Bide şöyle bir şey var hocam. Eğer bu alıcı sıkıntılı olmasaydı elime geçen uçağın eski sahipleri neden ikinci bir alıcı eklesin. İnşallah sadece pil ile çözerim.
Önerileriniz nedir hocam?