Li-ion 18650 pil kullanımı

lifeisblood

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar.

Hexacopter projemde aşadığım pil motor pervane üçlüsü sorunumu için pilleri araştırırken bazı yabancı forumlarda ve bazı videolarda Nrc 18650
li-ion pilin kullanıldığını eş değer lipo pillere oranla daha hafif ve daha uzun uçuş süresi sağladığına yönelik iddialar ve videolar var. Bununla ilgili deneme yapanlar var mı acaba aramızda işin aslı astarı nedir merak ettim. Mantık açışından baktığımda şayet öyle birşey olsaydı lipoların bu kadar yaygın kullanımı olmayacağını düşünüyorum. Imc 18650 şeklinde daha hızlı deşarj özelliğine sahip bir türü daha varmış bu pilin.

Aşağıda özellikleri yazılı quadcopter ile 85 dk uçuş süresi kaydetmişler 13600 mah 4s4p şeklinde bağlanmış ncr18650b pil ile ağırlığı ise 770 gr.

5010-14 rctimer.com motors
17x5,5 rctimer.com props
10A Plush Esc
Naza
AUW 1570gr

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: İsmail Tuncay DAL
Li-ion 18650 pil kullanımı

Merhabalar. bende bu konuyo baya araştırdım anlayabildiğim sonuç şu. li ion pillerde deşarj değeri düşük 1c/2c gibi li-po lardaki 25c/50c vs değil bu yüzden anlık yüksek akım karşılayamıyorlar bu sorunun önüne şu şekilde geçmişler 380 - 320 kv motorlar ve 15 16" propeller ile düşük akımda düşük rpm de yükse thrust değeri sağlayarak pillerdeki ani akım isteğini azaltıp uçuş süresi uzatılmış. benim anladığım bunlar ekstra eklemek isteyen olursa bizlerde aydınlanırız. iyi forumlar...

• Beğen
Tepkiler: aviator35
Facebookta de bir sayfa var,isim vermeyeyim,fpv long range uçuş yapıyorlar,Ankaradan bir topluluk sanırım.Bu pillerden kullanıyorlar ve üretip satıyorlar.Kullananlar memnun. Bu pillerin 3.7 v değerine çok daha çabuk düştüklerini ancak bu değerin altına uzun sürede indiklerini okumuştum.Yani panik olmayan arkadaşlara uygun.

Facebookta de bir sayfa var,isim vermeyeyim,fpv long range uçuş yapıyorlar,Ankaradan bir topluluk sanırım.Bu pillerden kullanıyorlar ve üretip satıyorlar.Kullananlar memnun. Bu pillerin 3.7 v değerine çok daha çabuk düştüklerini ancak bu değerin altına uzun sürede indiklerini okumuştum.Yani panik olmayan arkadaşlara uygun.
ben fpv ucaklarimda lipo yerine bu pilleri kullanmaya basladim lipodan daha avantajli , ankarada bir cok arkadasimda bu pilleri tercih ediyor genelde sony vtc6 kullaniyoruz , yaklasik 1 yildir ayni pili kullaniyorum performansinda hicbir degisiklik yok , 4s2p 6000mah batarya ile 1800gr ucagim yaklasik 40dk ucuyor indigimde voltaj 13v civari oluyor .
yuksek amper gerektirmeyen cihazlarda gayet guzel bu piller .

ben fpv ucaklarimda lipo yerine bu pilleri kullanmaya basladim lipodan daha avantajli , ankarada bir cok arkadasimda bu pilleri tercih ediyor genelde sony vtc6 kullaniyoruz , yaklasik 1 yildir ayni pili kullaniyorum performansinda hicbir degisiklik yok , 4s2p 6000mah batarya ile 1800gr ucagim yaklasik 40dk ucuyor indigimde voltaj 13v civari oluyor .
yuksek amper gerektirmeyen cihazlarda gayet guzel bu piller .
Ankara'da ki fpv ci arkadaşların katılabileceğimiz bir platformu varmı acaba? Özellikle frsky lr9 ve r9m alıcı verici kullananlar ile görüş alış verişi ve genel tecrübelerinizden haberdar olmak isterim.

Merhaba,

Mevcut kullanılan model uçak ESC 'sinde lipo dan li ion değişimi yapmak şu anlamda mumkun mudur? (motor ve esc nin max desarj değerleri çerçevesinde uygun li ion pil ya da piller kullanımında);

li ion ve lipo max ve min voltaj aralıkları çok farklı oldugundan mevcut esc, pili li-po varsayarak belirli bir voltaj değerinde gücü keser mi güvenlik için?Bunun için uygun ESC mi alınmalı?Programlanabilir ESC ler oldugunu gördüm,acaba bu ESC leri bu değerler aralığına mı programlamak gerekir?

Mevcut ESC 20A brushless, kullanmak istediğim pil: Samsung 30q 3000 mah 5C- 2s2p.Ayrıca kullanan var ise pil tavsiyesi de lütfen

Bilginizi rica ederim

• Beğen
Tepkiler: Vedat TÜMER
Ben de talimatlara uygun bir şekilde 2s li ion lehimledim ve kullanıma hazır. Ancak kafamda birkaç soru var. Ben bu 2s liion pili FPV gözlüğümde kullanacağım. EV100 gözlüğün batarya devresi muhtemelen bozuldu. Sonrasında fatshark için 18650 ile bu şekilde oluşturduklarını gördüm. Bugün hazırladım. Balans kablosu ve xt60 dönüştürücüm falan tamam. Ancak ISDT ile şarj etmek istiyorum ve şarj akımımın ne kadar olacağını bilmiyorum. Normalde lipolarda mah değerinin %80 i kadarı ile şarj ederim. Ancak bunların üzerinde herhangi bir değer yoktu. Zaten ilk şarj ettiğimde 1.8v vardı. Verim alıp alabileceğimi test edeceğim. Ancak lipo kademesindeyken kaç mah ile şarj etmeliyim bu 18650 pilleri? Sizler nasıl yapıyorsunuz?

1c ile şarj edebilirsin. Pilin kapasitesi nedir?