Lipo C değeri - Akım ilişkisi

Anladım 10-15 dk uçuş için hangi değerlerde LiPo önerirsiniz ?

Öyle bir Li-po bulursanız bana da haber verin :D. Li po pillerin kapasitesi arttıkça ağırlıkları da arttığı için ideal bir değer belirlemek gerekiyor. 4S pil de kullanabilirsiniz. Ancak ağırlığınız iyice artacaktır. Karar vermek için motorlarınızın o ağırlıktaki verimlilik tablosuna bakmalısınız. Motorlar da yetersiz kalabilir o ağırlıkda ve pili biraz daha ağırlaştırmak iyice soruna sebep olabilir.

Oğuzhan bey, Arkadaş ilk mesajında " elimde 2 adet 4200mah 20C lipo var " demiş. Bu ifadeden pillerin eş olduğunu varsayıyorum.
Daha önce farklı konularda zaten bundan söz edilmişti, orada da üstüne basarak eşdeğer piller parelel bağlanabilir denildiydi.
Yıllarca ""pilleri sadece power kablolarından Y kablo ile birleştirip kullandım. Yanan, patlayan bozulan olmadı.
Ayrıca balancer konnektörlerinin de parelel bağlanması gerek diyenlerinde mutlaka gerekceleri doğrudur, o kısmını denemedim.

Haklsınız tabiki. Söylediğiniz kısıtlara dikkat edildiği sürece neden kullanılmasın. Lisans zamanımda hoş olmayan bir tecrübe yaşamıştım ve ek bilgi olarak belirtmek istedim sadece. :)

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Lipolari veya guc kaynaklarini paralel baglamak, eger arada bir kontrol devresi yoksa, her zaman risktir. Hicbir lipo veya guc kaynagi bir birine tam olarak es olamaz. Yuk altinda her zaman bir tanesi digerinden daha cok calisir ve aradaki fark giderek artar. Guc kaynaginda bu durum bir noktada birinin kendini kapatmasi veya yanmasi ile sonuclanir. Lipoda ise, eger pillerden biri olmeden once yuk ortadan kalkmazsa, pilin olumu ile sonuclanir. Yuk kalkarsa, bu sefer dolu kalan pil bosalan pili cok hizli sarj eder, ki bu da bir lipoyu oldurmenin bir baska yoludur.

Lipolari veya guc kaynaklarini paralel baglamak, eger arada bir kontrol devresi yoksa, her zaman risktir. Hicbir lipo veya guc kaynagi bir birine tam olarak es olamaz. Yuk altinda her zaman bir tanesi digerinden daha cok calisir ve aradaki fark giderek artar. Guc kaynaginda bu durum bir noktada birinin kendini kapatmasi veya yanmasi ile sonuclanir. Lipoda ise, eger pillerden biri olmeden once yuk ortadan kalkmazsa, pilin olumu ile sonuclanir. Yuk kalkarsa, bu sefer dolu kalan pil bosalan pili cok hizli sarj eder, ki bu da bir lipoyu oldurmenin bir baska yoludur.
Emre'ciğim bu dediğin ne yazık ki doğru değil. LiPo ile güç kaynağını eş tutamazsın. İşleyişleri çok farklı. LiPo'ları aynı düzeyde şarj ettikten sonra paralel bağlayabilirsin. Söylediğin tehlikeler teknik olarak geçerli olmaz.

Emre'ciğim bu dediğin ne yazık ki doğru değil. LiPo ile güç kaynağını eş tutamazsın. İşleyişleri çok farklı. LiPo'ları aynı düzeyde şarj ettikten sonra paralel bağlayabilirsin. Söylediğin tehlikeler teknik olarak geçerli olmaz.

Abim sen oyle diyorsan oyledir. Ben iki liponun yapisal olarak asla %100 es olamayacagi varsayimiyla, ekstrem bir durumu ornek olarak yazdim. Bu notu da eklemis olayim ☺️

Abim sen oyle diyorsan oyledir. Ben iki liponun yapisal olarak asla %100 es olamayacagi varsayimiyla, ekstrem bir durumu ornek olarak yazdim. Bu notu da eklemis olayim ☺
Bu dediğin seri bağlama için geçerli. Zaten tam eş hücreler yapılabilse balans diye bir ihtiyaç kalmazdı.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682