Lipo Deşarj Akımının Seçimi

berkerden

Uye
Arkadaşlar E-revo aracıma pil alacağım ve kılavuzda 100A verebilen bir pil olsun ve ben de ara ara 120A ve üzerine çıkarım diyor.

Burada kullanacağımız pil 95A vs. olsa ne olur.

120A civarı veya 135A gibi olsa ne olur.

200A vb. verebilen olsa ne olur.

Yanında gelen Nimh 8.4V 3000 Mah bu akımı veremiyor ancak nimhlar lipo gibi hassas değiller mi bu konularda?

Pil ömrü ve esc açısından değerlendirmelerinizi bekliyorum.

Ynt: Lipo Deşarj Akımının Seçimi

Esc kaç amper, motor kaç volta kadar destekliyor, esc kaç volta kadar destekliyor. Bunları bir yaz. Pil önerisi işi kolay. Birde elinde nasıl bir şarj cihazı var.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Araç ekipmanları hakkında bilgim yok ama genel lipo hakkında bir kaç şeyden bahsedeyim.
- 95a de aslında sorunun cevabı full performans degilde %10 -15 gibi performans kaybın olur ama Nimh göre acayip performans artışı gözlersin.
- 120a veya 135a almanız tavsiye ediliyor zaten bence bundan alın
- 200a veren olursa sadece 125a gibi kullanır 75a fazlası için boşa para vermiş olursunuz.
birde dikkat etmeniz gereken ebatlardır aracın pil yatağına iyi uyması istenir.

Rafet hocam ben yazarken yazmış araç aşağıdaki heralde castel esc 11,1 volt 3s 5000 mah 25c lipo önermiş yani 125a

Esc ve motor 6S - 120A nominal değere sahip. Anlık daha üzerini çekebilir sanıyorum ki.

Elimde SkyRC marka imax B6 var, 50w gücünde şarj edebiliyor.

Şimdi düşük akım veren pil alsak performans düşüşü haricinde esc ye zarar verme ve pilin de hep maksimum verebileceği akımı vermesi ve hatta üzerinin istenmesi yüzünden kendi ömrünün düşmesi gibi durumlar ile karşılaşır mıyız? Yüksek amper verebilen mesela 200A gibi bir pilde kalan 80A boşa gidiyor ama pil zorlanmadığı için bu bize ömürde ciddi bir kazanç olarak döner mi?

Ben 2s pek istemesem de akım mecburiyeti doğarsa diye listeme ekledim, maliyet odaklı bunları düşünmüştüm. Bir de gens ace 3s 5000 45c var 283 TL ye ancak fiyatı yüzünden biraz uzak duruyorum, ama en güzel seçim tabi o olur. Bunlar arasında 3s öncelikli olarak ne düşünürsünüz? Gens-Haiyin ikilemi içindeyim ama haiyinin de kapasite ve akım avantajı var gibi...

Gens ace 3s 3800 25C (140 TL) (42 Wh) (95A)

Haiyin 4500 30C (160 TL) (50 Wh) (135A)

Gens ace 2s 5000 40C (176 TL) (37 Wh) (200A)

Evet zaten o pil yuvasına uyma yüzünden çok güzel ve direk alacağım pilleri elemek zorunda kaldım. Mesela gens ace 5300 3s 30C ve 200TL gayet güzel bir bataryaydı benim için ancak 32mm kalın yüzünden 30mm lik yuvaya girmiyor...

ESC ve motor kaynakları;

Aracın yanında gelenlerin rengi farklı ancak aynı ürünler.

Şöyle birşey de diyor kılavuzda;

Recommended capacity for 1/18th scale vehicles is 1500mah+, 1/10th, 1/8th, and 1/5th scale recommended capacity is
5000mah+. Do not use 20C continuous discharge batteries. We recommend 30C continuous discharge or higher for 1/18th scale
to 1/8th scale vehicles (or high quality 25C batteries such as Traxxas ® Power Cells ®), and 35C continuous or higher for 1/5th
scale vehicles. Using too low of a C rating or capacity will damage your ESC, and will not be covered under warranty.

ESC'ye zarar veremezsin. Daha doğrusu, esc'ye "pilden gelecek düşük akımla" zarar veremezsin. Motor ister, esc ister, pil veremez. Pil veremediği yerde, akımı vermeye çalışırken voltajı düşer, pil ısınır. Lipo hücrelerinde şişme görülmeye başlar.

Şiş lipomuzu tekrar takıp modelde yüksek akım çekmeye çalışarak ısıtırsak, içerideki gaz sıcaktan genleşir, basınç yükselir. Liponun kaplamasını delmesi ile bir anda oksijen ile karşılaşıp tutuşabilir. Lipo yangını durumunda da motor ve esc'niz zarar görebilir.

Özetle, ayağını yorganına göre uzat :)

İlla düşük akım veren pil alacaksan, mutlaka bataryana sesli bir voltaj ölçüm zımbırtısı tak ve o zımbırtıyı öttürmeden kullan :) Duruma göre pinion değiştirip, throttle değerini kısıp idare edebilirsin.

Ergün Gürer' Alıntı:
ESC'ye zarar veremezsin. Daha doğrusu, esc'ye "pilden gelecek düşük akımla" zarar veremezsin. Motor ister, esc ister, pil veremez. Pil veremediği yerde, akımı vermeye çalışırken voltajı düşer, pil ısınır. Lipo hücrelerinde şişme görülmeye başlar.

Şiş lipomuzu tekrar takıp modelde yüksek akım çekmeye çalışarak ısıtırsak, içerideki gaz sıcaktan genleşir, basınç yükselir. Liponun kaplamasını delmesi ile bir anda oksijen ile karşılaşıp tutuşabilir. Lipo yangını durumunda da motor ve esc'niz zarar görebilir.

Özetle, ayağını yorganına göre uzat :)

İlla düşük akım veren pil alacaksan, mutlaka bataryana sesli bir voltaj ölçüm zımbırtısı tak ve o zımbırtıyı öttürmeden kullan :) Duruma göre pinion değiştirip, throttle değerini kısıp idare edebilirsin.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. :RCKolik:

Esc ye evet sizin dediğiniz şekilde zararla birlikte ripple sonucu zarar gelebileceğini de okumuştum o yüzden sordum. :saygilar:

O zaman pilin sınırını geçecek şekilde pil almamamız lazım. Programlama kartını da aldım aletin gaz yüzdesini %70-80 gibi değerlere çekebilirim aklımda benim de o bulunuyor.

Esc nin voltaj kesme ayarını da en yükseğe getireceğim 3.7 öneriliyor ama onda 3.5 var sanırım. Ayrıca voltaj alarmı da takacağım her bir pile.

Bunlar sonucunda;

Gens ace 3s 3800 25C (140 TL) (42 Wh) (95A)

Haiyin 4500 30C (160 TL) (50 Wh) (135A)

Haiyin almak veriler açısından daha uygun ancak. Kalite, ömür, kararlılık konusunda beni üzer mi? Yoksa öneriniz gens ace mi olsun illa ki olur? :rolleyes:

Haiyin pillerde gayet iyi, Gens i aratmaz. Yuvaya uyuyorsa Haiyin al.

rafet odabaş' Alıntı:
Haiyin pillerde gayet iyi, Gens i aratmaz. Yuvaya uyuyorsa Haiyin al.

Çok teşekkür ederim. :saygilar:

Yuvaya internette bulduğum boyutlara göre uymuyordu. 51mm max genişlik var yuvada, ancak pil 52mm diyordu. Daha sonra satan bir yeri aradım ölçtüler ve 50mm olduğunu söylediler. O yüzden uyacağını düşünüyorum, olmazsa da iade edersiniz demişlerdi zaten.

Vekrc yi ara Ana distribütörü onlar. Yardımcı olurlar.

Evet dediğiniz gibi 52 değil de 50mm olduğunu onlardan öğrendim.