LiPO hakkında bir soru

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar.

Elimde v911 ve v922 helikopterler var. Her ikisinin de pilleri tek hücreli ama v911 "120 mAH 15C" iken v922 "300 mAH 30C". Her ikisinin de bağlantı soketleri aynı.

Sorum şu v911 in pilini v922 de kullanabilir miyim. Veya v922 nin pilini v911 de kullanabilir miyim. (pil yuvasının boyutunu önemsemediğimizi bir şekilde uydurduğumuzu farz edelim.)

Şimdiden teşekkürler.

LiPO hakkında bir soru

Kullanabilirsin Cahit Bey,

Sadece V911 pillerini V922 kullanirken fazla zorlamamak lazim ki sismesin. Ama zaten V922 ile 3D yapmayacaginiz icin problem degil ;)

LiPO hakkında bir soru

Teşekkürler. Evet pek 3d yapacak durumda değilim şu an :)

LiPO 60c cihazıma zarar verirmi?

Merhaba

öncelikle lipo pillerin kullanımı ile ilgili yazı için çok minnettarım.etrafımda sorduğum herkes doğru yanlış birşeyler söylüyordu ancak detaylı ve görsel anlatımlarınızdan tüm sorularıma cevap buldum.teşekkürler

cihazım multikopter. 4s 5000mah 40c zipy ve turnigy pil kullanıyorum ancak piller en fazla 6-7 uçuş sonra şişti.buzer kullanıyorum.3.5v altına düşmedim ve diğer noktlara dikkat ettim.son durumda tek bir husus kaldı.

cihazım fazla akım çektiği için 40c düşük kalıyor ve buyüzden şişiyor olabilirmi?dolayısıyla bu kez Hyperion NESİL 3, 5000mAh 45C/90C Paketleri - 225.0A Sürekliakım
pilini almak istiyorum.belki çok komik bir soruda olabilir ama sorduğum birkaç kişi kafamı karıştırdı, yüksek c cihaza zarar verirmi?40 c bir pil ile 45/90c pil arasında ağırlık farkı aşağı yukarı nekadar olur?

LiPO 60c cihazıma zarar verirmi?

Merhaba
Piller'in C değeri ,çekilen akıma göre düşük kaldığında şişme yapabilir.Pillerin voltaj kesim değerini hücre başına 3.7v,3.8v değerine çıkartmanız pilin ömrünü uzatıp şismesini önleyebilir..Daha yüksek C değeri ve daha yüksek voltaj kesim değeri kullanarak şişmeyi önleyebilirsiniz.Yüksek C modele zarar vermez aksine pil daha uzun ömürlü olur.Pillerin C değerlerinin farklı olmasının, ağırlıklarında çok fazla bir fark yaratmazken, kendi amper değerlerindeki farklılık ağırlığı değiştirir.Örnek: 2200ma 20c ile 2200ma 25c ağırlık pek fark etmez. 2200ma 20c ile 1800ma 20c ağırlık fark eder.

Ynt: LiPO hakkında bir soru

Peki yüksek c değerli pil kullanarak motorun zorlanma anında yüksek akım çekmesini sağlayarak pili koruyalım derken motoru yakmazmıyız ?

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

LiPO hakkında bir soru

Motor ,olması gerekenden fazla akım çekiyorsa zaten kavrulmuştur.Kısa devre vardır.

LiPO hakkında bir soru

zorlanma anında olması gerekenden fazla çekmeyecek budurumda motorlar zorlandığı anda çekmesi gerekeceği kadarını çekebilecek.yani zorlanma anında fazla akıma ihtiyaç duyacak piller ve pilin C side bu akım çıkışına müsait ise istediği akımı çekebilecek..motor nekadar isterse pilden o kadarını çeker pilin kendi insiyatifine göre akım göndermez.

ben böyle düşünüyorum.dolayısıyla yanmayacağını düşünüyorum ama yinede bir kaç bilenede danışayım istedim.

LiPO hakkında bir soru

bir sorum daha olacak. cihazı zorlayacağım ve nekadar akım çektiğini öğrenmek istiyorum.bunu neyle nasıl ölçebilirim.

LiPO hakkında bir soru

Motor ve esc 'nin bağlı olduğu pil kablosuna(+veya -kablo fark etmez) clamp tip dc ampermetre bağlayarak çekilen akımı ölçebilirsiniz.

LiPO hakkında bir soru

hexakopter imde 4s 5000mah lipo kullanıyorum.turnigy9x kumanda kullanıyorum.

gaz kolunu sonuna kadar itsemde hexakopter belli bir mesafeden yukarı çıkmıyor.özellikle 2 dk dan sonra yükselebildiği mesafe gittikçe düşüyor.
bunun neyle ilgisi vardır?bu sorunu nasıl çözebilirim?

LiPO hakkında bir soru

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:
hexakopter imde 4s 5000mah lipo kullanıyorum.turnigy9x kumanda kullanıyorum.

gaz kolunu sonuna kadar itsemde hexakopter belli bir mesafeden yukarı çıkmıyor.özellikle 2 dk dan sonra yükselebildiği mesafe gittikçe düşüyor.
bunun neyle ilgisi vardır?bu sorunu nasıl çözebilirim?
Evren Bey bu olay oldugunda Lipoyu olctunuz mu ? Hücre basına kaç Volt deger görüyorsunuz ?

LiPO hakkında bir soru

bu olay olduğunda helikopteri indirip ölçeceğim.