Lipo pil faciası

Furkan dirican

Yeni Uye
Katılım
26 Haz 2021
Mesajlar
49
Tepkime puanı
30
Yaş
25
Konum
Gaziantep
İlgi Alanı
Hepsi
Dün akşam bir kaç tane eskimiş lipo pillerimin hücrelerini ayırıp, sağlam olan hücrelerden 4s bir pil yapacaktım. hücreleri ayırırken normalde hep kredi kartı kullanıyordum, Bu seferlikte böyle olsun dedim ve en nihayetinde kalkıpta cuzdandan kart almaya üşendim hemen yanımda duran meyve bıçağını aldım ve aradaki yapışkanı kesmeye çalıştım, tam yarıdayken birden her yer siyah duman oldu, ve yanmaya başladı. Masa, halı ve muhtelif bazı ürünler kullanılmaz hale geldi. Suyla falanda sönmediğini bildiğim için, hemen komşu dükkândan yangın tüpünü aldım fakat oda fayda etmedi. Çok zor söndürdüm. Atölyeye gidince resim paylaşacağım. Bu lipo konusuna özellikle dikkat etmek gerekiyor. Yapılan hatalardan herkesin bir ders alması gerekiyor. Herkese kazasız belasız çalışmalar diliyorum.
 

Mehmet Kucuksari

Administrator
Katılım
4 Eki 2012
Mesajlar
35,155
Tepkime puanı
41,767
Yaş
49
Konum
Kocaeli
İlgi Alanı
Heli
Büyük geçmiş olsun @Furkan dirican . :embarras: Neyse ki size bir şey olmamış. ;)

Maalesef bir anlık dikkatsizlik veya üşenme bu tür kazalara neden olabiliyor. Bu paylaşım ile bunu bir kez daha hatırlamış olduk sayenizde, teşekkür ederiz :RCKolik:
 
  • Beğen
Tepkiler: Furkan dirican

adnan_kaptan

Tecrübeli Uye
Katılım
8 Mar 2013
Mesajlar
791
Tepkime puanı
1,067
Yaş
60
İlgi Alanı
Heli
Geçmiş olsun ,lipo pille operasyon yapmam,hiç şakası olmaz.lipo pillerim çelik kasada pil çantasında durur ,uçmıyacağım zaman modelin üstünde asla bırakmam, sitemizde lipo pillerle ilgli uyarıları dikkate almamız gerekir. ?
 

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
Katılım
2 Ağu 2017
Mesajlar
1,386
Tepkime puanı
2,635
Yaş
26
Konum
Sakarya
İlgi Alanı
Heli
Büyük geçmiş olsun. Kendim lipo pilleri ayırdım birkaç sefer. Oldukça dikkatliydim ama şuan düşününce daha da dikkatli olmam gerektiğini farkettim. Hatta mümkünse bu tarz işlemlere hiç girmemek gerektiğini düşünüyorum ayırdığım lipolardan aldığım performansı da düşünerek.
 

Deniz Tanrıverdi

Kıdemli Uye
Katılım
1 Eki 2014
Mesajlar
2,542
Tepkime puanı
4,883
Yaş
51
İlgi Alanı
Uçak
Geçmiş olsun! Ucuz atlatılmış!
Burada defalarca yazıldı çizildi: Lipo kullanmak bilgi gerektirir. Lipo yangını aslında kimyasal bir reaksiyondur. Söndürmek imkansız. Kuma gömmek de çözüm değil. Reaksiyonun bitmesi gerek.
Bir kova suyun içine atın. Kovayı da dışarıya çıkarın. Yanmaya ve gaz çıkarmaya devam eder, ama en azından sıcaklığı biraz olsun kontrol altına almış olursunuz. Çevresine sıcaklık veremediği için başka şeyleri tutuşmaktan korursunuz.