Lipo pilde sorun ???

tolga33

Uye
İyi günler sevgili arkadaşlar ve abilerim benim ufak bi sorunum var lipo pilimin balans kablosunun biri koptu ve mahrum bo yerde olduğum için arkadaşıma verdim elektirikcide sadece kabloyu kopan yere lehim yap diye ama polen çıkan balans kablolarinin olduğu soket mahvolmuş ve kablo yerleri değişmiş ben balans soketi nasıl bulurum bulunca o kablolarin bi sırası var mı ? Bi yardımcı olabilir misiniz ?

Lipo pilde sorun ???

Yardım alabilmen için lipo pilinin detaylarını belirtmen ve resmini koyman gerekir.

Lipo pilde sorun ???

Tolga merhaba, lipolar tehlikeli biliyorsun pek kurcalamaya gelmiyor,başıma gelen bir olaydan dolayı bunu iyi biliyorum.Önerim kablo buluncaya kadar lipoyu balans kablosunu bağlamadan şarj etmen,3-5 kez balans olmadan şarj etmek bir sorun yaratmaz.Birkaç kez yapmıştım ben ve zaten netteki kaynaklarda da 10-20 kerede bir balans şarjı yapılabileceği söylenir.

Soket bozulmuş deforme olmuşsa zaten uçları soketsiz bir şekilde bağlamak zor olur ama şöyle; o uçlardan birisi (ki hep siyah renktir) eksi,geri kalanlar artı olur.Eksi yani siyah kabloyu doğru yere bağlamak şartıyla diğerlerinin sırası önemli değil.

Lipo pilde sorun ???

balans soketlerini sıralaması vardır. pil 3s ise kırmızı renkli kablo + ve sıralamada 1. kablodur. voltmetrin bir ucunu kırmızıya dokunudurup diğer ucu diğer kabloları deneyerek ilk pilin negatif ucunu bulman gerekir. voltmetrede yaklaşık 3-4 volt değerde bi veri aldığında eşini bulmuş olursun. o kablo senin 2. sıradaki kablon olur. ve bu kablo 1. pilin negatif, 2. pilin pozitif kutubu olur. daha sonra voltmetreyi 2. kabloya bir ucunu dokundurup kalan 2kabloyu deneyerek 2. pilin negatif kutbunu bulursun. buda soketteki 3. sıraya gelir, buda 2. pilin negatif 3. pilin pozitif kutubu olur. 1. kabloyla 3. kabloyu voltmetreye bağladığındada 7-8 civarı bi voltaj yakalayarak sağlamasını yapmış olursun. son kalan kabloda sokette 4. sıraya gelir. 3 ve 4 kabloyu voltmetreye bağlayıncada 3-4 civarı voltaj, 1 ve 4 nolu kabloyu bağlayıncada 11-12 voltu bularak tam sağlama yaparsın. sokette 1. kabloyu doğru tarafa takıp bu sıralamayla bağlayabilirsin yoksa balans şarj yapmaz şarj aleti. atıl durumda 3s bir pil var bende, pilin 3s ise istersen onu sana gönderebilirim. üstünden soketlerini söker alır bu yöntemle bağlarsın

Lipo pilde sorun ???

LİNK: :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Lipo pilde sorun ???

Levent Uygun' Alıntı:
LİNK: :saygilar:

bazı lipolarda ilk kablo kırmızı gerisi siyah oluyor, ondan öyle uzun uzun anlattım Levent Bey. eğerki renkliyse çok daha basit ve kesin bi mesaj olmuş, değilsede kırmızı kablonun yeri aşiyan olmuş :laugh:) derken mesajınız güncellenmiş, benimkini silsemmi ne yapsam :D

Lipo pilde sorun ???

Cevablariniz için teşekkürler pilim p1 in orjinal pili bir tanesi beyaz Diğer üçü gri renkte. Yazdıklarıniza göre ayarlamaya çalışacağım yanlız soketi nerden bulabilirim galiba kimse ondan bahsetmemis mümkünse Türkiye'den :(

Lipo pilde sorun ???

hakan bakır' Alıntı:
balans soketlerini sıralaması vardır. pil 3s ise kırmızı renkli kablo + ve sıralamada 1. kablodur. voltmetrin bir ucunu kırmızıya dokunudurup diğer ucu diğer kabloları deneyerek ilk pilin negatif ucunu bulman gerekir. voltmetrede yaklaşık 3-4 volt değerde bi veri aldığında eşini bulmuş olursun. o kablo senin 2. sıradaki kablon olur. ve bu kablo 1. pilin negatif, 2. pilin pozitif kutubu olur. daha sonra voltmetreyi 2. kabloya bir ucunu dokundurup kalan 2kabloyu deneyerek 2. pilin negatif kutbunu bulursun. buda soketteki 3. sıraya gelir, buda 2. pilin negatif 3. pilin pozitif kutubu olur. 1. kabloyla 3. kabloyu voltmetreye bağladığındada 7-8 civarı bi voltaj yakalayarak sağlamasını yapmış olursun. son kalan kabloda sokette 4. sıraya gelir. 3 ve 4 kabloyu voltmetreye bağlayıncada 3-4 civarı voltaj, 1 ve 4 nolu kabloyu bağlayıncada 11-12 voltu bularak tam sağlama yaparsın. sokette 1. kabloyu doğru tarafa takıp bu sıralamayla bağlayabilirsin yoksa balans şarj yapmaz şarj aleti. atıl durumda 3s bir pil var bende, pilin 3s ise istersen onu sana gönderebilirim. üstünden soketlerini söker alır bu yöntemle bağlarsın
Hakan sana gönderebileceğini söylemiş.

Lipo pilde sorun ???

K.bakmayın Dikkat etmemişim teşekkür ederim düşünceleriniz için doğuda olduğum için pek sık giremiyorum Eren hobiden buldum balans soketi %p