mıknatısla calışan motor.

alicinar

Yeni Uye
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Paylaşım ıcın teşekkürler Ali %p Aslında cok temel magnetik alan bilgisinin pratik uygulaması olmuş.

Peki neden gercek hayatta kullanılmıyor. Cevap cok basit. İhtiyacimiz olan Tork üretmek ıcın devasa mıknatıslara ihtiyacımız var :(

Kim bilir ılerde buna da çözüm bulurlar da, günlük hayatımıza temiz bir enerji daha girmiş olur :)

Acaba hiç kapatılmayan sürekli çalışan Server makinelerde falan kullanılıyor mu bu yöntem. 30 - 40 yıl durmadan çalıştıkları düşünülürse bence hatırı sayılır bir tasarruf sağlayabilir. Hemde sıfır karbon emisyonu. %p

aslında baya bı torka ulasmıslar. hemde bi turk ıcad etmıs :saygilar:

mıknatısların omru cok uzun turker abi. 1000 yıldan falan bahsedılıyo. banada cok guzel yerlerde kulanılabılır gıbı geldı :thumbup:

2010 yılında bu seviyede olan bir icat neden günlük hayata geçirilememiş acaba. :( Ben şu haliyle bile birçok yerde kullanılabileceğini düşünüyorum.

Ya bilmediğimiz bir zayıf yönü var bu sistemin ya da malum global ekonominin engellemesi senaryosu mu diye düşünüyor insan. ???

o sürtünmenin çok az olduğu küçük fanı çeviren 4 adet neodminyum mıknatıs'ı üretmek o fanı üretmekten çok daha maliyetli ve

o mıknatısların manyetik alanı çok güçlü daha öncede bizzat denedim 10x10 boyunda bir fan'ı çevirmek için yaklaşık 4 adet en az 9gr servo boyunda mıknatıs lazım

ve ona extra durdurmak için mekanik yapmak lazım

oluşun manyetik alanın çevreye dağılmasını engellemek lazım dışa çıkışını sönümlemek lazım mesela korumalı hoparlörler gibi

o kadar yoğun manyetik alandan birçok elektronik parça etkilenir.

Iskender Yenimol' Alıntı:
o sürtünmenin çok az olduğu küçük fanı çeviren 4 adet neodminyum mıknatıs'ı üretmek o fanı üretmekten çok daha maliyetli ve ...

Benim anlıyamadığım örnek olarak 30 yıl boyunca hiç durmadan çalışacak bir sistem düşünüldüğünde bu kadar zamanda harcanacak olan enerjinin parası bu maliyetlerden daha mı düşüktür acaba ? Böyle bir sistem kurmak için gerekli olacak maliyet enerji temininden daha ekonomik olamaz mı ?

iskender abi mıknatıslar cokpahalı deıldıye bılıyorum

bu sıtede cok pahalı gelmedı bana. yurt dısında dahada ucuz abi

bu neo mıknatıslar süpermiş :bravo: lisede bole bıse anlatıyolardı demek gercekmıs :laugh:

ali çınar' Alıntı:
aslında baya bı torka ulasmıslar. hemde bi turk ıcad etmıs :saygilar:
Evet gerçekten ulaşmışlar :eek: ve bunu yapanın bir Türk olması da ayrı bir gurur verici olmuş :bravo: