Mikro Heli Elektroniği Ile Uçak Yapmak

İlgi Alanı
Heli
Merhabalar,
Uzun zamandır kafamda bir uçak projesi vardi.
2 adet WLtoys V950 6ch helikopterim var. 1 tanesi artik yedek parçaya döndü.
Bu modelden çıkan kumanda, Motor, esc, servolar ile bir model yaparım edasıyla oturdum bi model tasarladım. Ölçtüm biçtim herşey tamam derken hesap edemediğim bir durum ile karşılaştım...
Elevator tamam. Aileron tamam. Helikopterden dönme olacağı için Rudder ile ilgili hesap edemediğim nokta; helikopterde kuyruk motoru rudder görevi görüyor. Ancak uçakta servo bağlamam lazim. Alıcıda servo değil motor çıkışı var. Ben bu elimdeki malzemeler ile nasil rudder sistemini çözücem :)

Tecrübeli arkadaşlardan yardımlara açığım...

Teşekkürler.

Öncelikle kolay gelsin. Alıcı dediğiniz şey aynı zamanda ünite. Yani gyro görevi görüyor ve modelin yatışlarına tepki veriyor. Bu konuyu düşündünüz mü hiç? Haricinde helikopterde 3 servo var ve 3 servo ile ruddersız bir uçak yapabilirsiniz. Zaten küçük bir uçak olacağı ve yeni olduğunuz için rudderın olmaması sorun çıkarmaz.

Öncelikle kolay gelsin. Alıcı dediğiniz şey aynı zamanda ünite. Yani gyro görevi görüyor ve modelin yatışlarına tepki veriyor. Bu konuyu düşündünüz mü hiç? Haricinde helikopterde 3 servo var ve 3 servo ile ruddersız bir uçak yapabilirsiniz. Zaten küçük bir uçak olacağı ve yeni olduğunuz için rudderın olmaması sorun çıkarmaz.
Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Yedeklerde bulunan servolardan 1 adet daha alıp Y tipi kablo ile aileronlara vericektim. Yani 4 servo olacaktı. Ne kadar düzgün çalışırdı bilmiyorum ama o şekilde düşündüm.

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Yedeklerde bulunan servolardan 1 adet daha alıp Y tipi kablo ile aileronlara vericektim. Yani 4 servo olacaktı. Ne kadar düzgün çalışırdı bilmiyorum ama o şekilde düşündüm.
Dediğim gibi asıl problem alıcı dediğiniz parçanın aslında gyro görevi görmesi. T tipi kablo ile aileronlarda ayarlanır. Rudderda yapılır. Ama ünitenin gyrosunu pasif hale getirme şansınız yoksa eğer; çok fazla sorun çıkıyor. Ben kbarı(helikopter ünitesi) uçak için ayarlamaya çalıştım. Kumandadan her fonksiyonu ayarlayabildiğim halde son bir tane sorunu çözemedim. Ki sizin kumandanız RTF kumanda olduğu için çözemeyeceğiniz daha fazla sorun çıkabilir. Benim çözemediğim son sorun elevatör verdiğimde aileronlarında tepki veriyor olmasıydı. Helikopterde bu normalken uçakta istenmeyen bir durum.

Önceden uçurduğum v931'i uçağa dönüştürmeyi düşünüyordum. Bazı problemler gördüğüm için yapmadım. Mesela gazı artırdığınızda pallere açı vermek için servoların 3'ü birden hareket ediyor, gazı düşürdüğünüzde de aynı şekilde. Gazla uğraştığınızda servolara komut gidiyor, bu uçaklarda gaz kullanırken olmayan birşey.

4 kanallı v911'den uçak yapanlar var youtube'da. Benim de v911'den araba yaptığım bir projem vardı. Ana motoru güç için kullanan, kuyruk motoru sökülmüş, servolarından bir boşta diğeri ise dönüşlere yerleştirilmiş bir modeldi.

Bence dönüşüm için 4 kanal daha uygun.

Oncelikle, konu acarken konu icerigi ile ilgili basliklar kullanalim. Baslik duzenlenmistir.

Kesin emin olmamakla birlikte, Ali'nin dedigi gibi, o helinin ana kartinda tanimli olan miksleri degistiremeyeceksin. Swash servolari her zaman birbirlerine miksli olarak hareket edecekler, dolayisiyla ucagi ucuramazsin. Direct drive kuyrugu da servo ile kullanamazsin.

Yapilabilecek olan sey, farkli bir kumanda ve alici ile 3 swash servosunu ve motoru kullanmaktir, bunun icin de kumanda, alici ve esc ihtiyacin olur. Zevkine ugrasmak istersen ugrasirsin, ama ucuz yollu bisey olsun istiyorsan, olmaz, bosa ugrasma.

• Beğen
Tepkiler: FERDİ İKİZ
Oncelikle, konu acarken konu icerigi ile ilgili basliklar kullanalim. Baslik duzenlenmistir.

Kesin emin olmamakla birlikte, Ali'nin dedigi gibi, o helinin ana kartinda tanimli olan miksleri degistiremeyeceksin. Swash servolari her zaman birbirlerine miksli olarak hareket edecekler, dolayisiyla ucagi ucuramazsin. Direct drive kuyrugu da servo ile kullanamazsin.

Yapilabilecek olan sey, farkli bir kumanda ve alici ile 3 swash servosunu ve motoru kullanmaktir, bunun icin de kumanda, alici ve esc ihtiyacin olur. Zevkine ugrasmak istersen ugrasirsin, ama ucuz yollu bisey olsun istiyorsan, olmaz, bosa ugrasma.
Öncelikle düzeltme için teşekkür ederim.
Evet haklısınız onca çizimler ölçüler boşa gitmemesi adına, kumanda ve alıcı alacağım. ESC'de ihtiyaç olacağını söylemişsiniz ancak, helikopterde fırçasız güzel bir motor ve ESC var. Mevcut ESC'yi de kullanamıyorum sanıırım?

Teşekkürler.