Minik bir dişli için yardım...

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Benim retract sisteminin redüksiyon ünitesi ile elektrik motorunun bağlantısını sağlayan dişli artık sökülüp takılmaktan gevşemiş durumda. Motorun şaftında tutunamıyor. Fotoğrafı aşağıda. Dış çapı 4 mm. İç çapı 2 mm şafta sıkıca geçecek kadar olmalı. 14 dişli.
Birçok küçük helikopter motorunu denedim ama dişlileri farklı. Diş sayıları düşük. Böyle bir dişliyi nasıl bulurum? Bir fikri, önerisi olan var mıdır? Ya da bu dişliyi 2 mm çaplı motor şaftına nasıl sıkıca tespit edebilirim?
Teşekkürler.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic0001_002.jpg
    pic0001_002.jpg
    76.4 KB · Görülme: 174

Yeşil loctite kullanılabilir. 130 x motor pinionlarını şaftı zımparalayıp yeşil loctite sürerek sabitliyorum işe yarıyor. Aşağı yukarı aynı boyutlarda. 24 saat kuruması lazım.

Abi yeşil locktide neredeyse bir daha sökülmüyor.
Ben kazayla notebookta kullandım vidaları açmaya kalktığımda alt somunlarıyla birlikte geldi. :laugh:

Sümer abi, miracle-mart.com'a bakabilirsin. Biraz bakındım en yüksek 12T olan şunu görebildim.

Bende de 2mm deliği olan bir iki tane var ama 8T. Hasbelkader işine yararsa göndereyim.

Sabitlemek için çok özel bir şey yapmıyorum. Mengene ile yavaş yavaş şafta doğru itelediğimde gayet güzel yerleşiyorlar.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sümer abi, miracle-mart.com'a bakabilirsin. Biraz bakındım en yüksek 12T olan şunu görebildim.

Bende de 2mm deliği olan bir iki tane var ama 8T. Hasbelkader işine yararsa göndereyim.

Sabitlemek için çok özel bir şey yapmıyorum. Mengene ile yavaş yavaş şafta doğru itelediğimde gayet güzel yerleşiyorlar.

Sağol Zafer'ciğim. Bende de 2 mm delikle 8T falan var. Onlar olmuyor. HobbyKing'de bir tane buldum. 2 mm şafta uygun ve 14 T.

Sabitlemeye gelince. Normalde zaten 2 mm şaft için olan pinion dişlisinde eğer setuskur yoksa (ki bendeki setuskurluk boyutta değil) delik çapı 1.90 mm falan oluyor. Zorlayarak takıyorsun. Hatta belki ısıtarak. Sonra sıkışıp oturuyor yerine. Ama elimdeki laçka olduğu için acaba bir şekilde sabitleyebilir miyim diye sormuştum.

Abi ben eve geçince bir bakayım belki koaksiyel heli parçaları içinden çıkabilir.
Bir de abi dişli yüksekliği ne kadar.?

İlker abiye katılıyorum. Bence de loctite iş görür Sümer abi.

Yeşil loctite boşluk doldurmak için kullanılan bir tür . Rulmanları yuvalarına sabitlemek , dişlileri şaftlara geçirmek vs. Vidalarda kullanımı pek görmedim. Orta kuvvette olarak gruplandırılıyor. Kırmızı olanı en kuvvetli ve kalıcı tespitleme grubuna giriyor. Gene her loctite da olduğu gibi ısıtılarak çıkartılabilir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Yeşil loctite boşluk doldurmak için kullanılan bir tür . Rulmanları yuvalarına sabitlemek , dişlileri şaftlara geçirmek vs. Vidalarda kullanımı pek görmedim. Orta kuvvette olarak gruplandırılıyor. Kırmızı olanı en kuvvetli ve kalıcı tespitleme grubuna giriyor. Gene her loctite da olduğu gibi ısıtılarak çıkartılabilir.
İlker hocam gemiyle tersanedeyken pervane civatalarina sürmüşlerdi kutuyu da bitmek üzere atmışlardı tabi kiyamadim yazık dedim aldım o sıra da benim notebooku sokmustum nereden estiyse kafama su vidalara sureyim dedim bir daha açmaya kalktığında bütün vidalar alttaki somunlariyka birlikte geldi ve hala acamadım onları japonla yapistirdim öylece duruyor .