Model Atölyesi - Workshop Organizasyonuna ne dersiniz ?

Model Atölyesi - Workshop organize edilse, katılmayı düşünür müsünüz ?

• Kullanılan toplam oy
    65

Şakir Polay

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
herkese merhaba
acaba senede bir veya iki kez, önceden belirlenmiş bir yerde uçak heli veya copter ile ilgili 2 gün süreli sınırlı sayıda katılımcı ile önceden hazırlanmış ve belirlenmiş bileşenlerin toplanması ile workshop yapılması mumkun olabilirmi. ?

bu konuda acaba forum olarak bir ilk'e imza atıp gönül veren ama yeni başlayan arkadaşlara model toplamalarında birebir yardımcı olsak nasıl olurdu. sonuçta forumda her konudan bilgi sahibi ve bildiklerini gerek teorik gerekse pratik anlamda bir başka kardeşine gönüllü olarak aktarmak isteyecek pek çok kişi olabilir.

belkide konu ile ilgili bir anket genel eğilimleri saptamada çok faydalı olabilir

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Kod:
Bu konu aşağıdaki konuda bulunan mesaj taşınarak YÖNETİM tarafından açılmıştır.

https://www.rckolik.com/forum/konu/yeni-baslayacagim-egitim-almak-istiyorum.17959/#post-190399

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu iş gönül verme , sevgiyle bağlanma işi.
Elbette faydalanacak kişiler olacaktır lakin ben kendi imkânlarımla model hediye edip yedek parça alıverip , kendi yedeklerimi bile hediye etmeme rağmen uzun soluklu olamadı.
Demem şikayet ya da yakınma olarak algılanmasın ama bu işi yapmak için kısa vadeli heves yeterli olmuyor.Yapmak isteyen adamın zaten içinde o merak ve ilgi olduğu için her türlü zorluğa bir şekilde göğüs gerip yapıyor.

acaba senede bir veya iki kez, önceden belirlenmiş bir yerde uçak heli veya copter ile ilgili 2 gün süreli sınırlı sayıda katılımcı ile önceden hazırlanmış ve belirlenmiş bileşenlerin toplanması ile workshop yapılması mumkun olabilirmi. ?
Şakir Bey, çok güzel bir fikir ama bence sponsorsuz olmaz.
Bence de çok güzel bir fikir. Forum olarak organizasyon ve hoca konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum.

Burada esas olan Sümer abimizin de belirttiği üzere organizasyon giderlerinin karşılanması. Sizler doktor olarak bu tür organizasyonlara ve maliyetlere bizlerden çok daha hakim durumdasınız.

Piyasanın bu halinde sporsor bulmak nerede ise imkansız. Özetle parasal durum çözülür ise, bu işin de altından hep beraber başarılı bir şekilde kalkacağımıza hiç şüphem yok :RCKolik:

belkide konu ile ilgili bir anket genel eğilimleri saptamada çok faydalı olabilir
Bu konuda sizden bir konu açıp, nabız yoklaması yapmanızı rica edebilir miyiz @Şakir Polay hocam ?

İki günlük bir workshop olsa. Bir gününde bir ya da iki trainer tarzı nispeten basit bir uçak toplansa. İkinci gün ise bir ya da iki helikopter toplansa.
Uçak için aklıma gelen ilk başlıklar:
Genel montaj, kontrol yüzeyleri ve menteşeleme, clevis, horn, pushrod uygulamaları. Seçenekler. Elektrik beslemesi, kablolama, uzatma kabloları, Y kablo kullanımı. Yapıştırıcı seçimi. Motor montajı. Depo toplanması. Ağırlık merkezi konusu. Kontrol yüzeyi atımları. İlk uçuş.
Demek ki katılımcı sayısına göre bir ya da iki uçak bir ya da iki helikopter kiti gerekir. Ayrıca elektronik ekipman, motorlar vs...
Bir model için azami on katılımcı uygun olur gibime geliyor. Bu durumda model maliyetini ona bölüp katılım ücreti olarak talep etmek ve gün sonunda yapılacak çekilişle modeli bir katılımcıya hediye etmek de iyi bir seçim olabilir.
Mekan olarak Hezarfen gibi, Arslanbey gibi yerleri kullanmanın mümkün olacağını düşünüyorum.
Katılımcılara bir de katılım sertifikası verilir.
İleride bunun bir de "advanced" olanını düşünürüz. Örneğin bir scale model toplanır onda da...
Al işte kendi kendini finanse edecek bir program oluştu bile! :)

İki günlük bir workshop olsa. Bir gününde bir ya da iki trainer tarzı nispeten basit bir uçak toplansa. İkinci gün ise bir ya da iki helikopter toplansa.
Katılımcı sayısı ve talebe göre aynı anda parallel workshop yapabiliriz (yeter ki katılım olsun değil mi :) )
1 Sınıf Uçak; 2.Sınıf Quad, 3.Sınıf Heli gibi
Mekan olarak Hezarfen gibi, Arslanbey gibi yerleri kullanmanın mümkün olacağını düşünüyorum.
Arslanbey yapacak olursak, istenirse imalat kısmını fakülte sınıflarında da yapabilir gibi geliyor bana. Tabii ki THK İzmit Şubesi ve Üniversite tarafından onay alınması gerekir. Ama şahsen sorun olacağını düşünmüyorum.

Eğer okullar açıkken yaparsak, üniversite öğrencilerinden meraklı olanlar (özellikle uçağa) da katılmak isteyebilir.

Konaklama olarak da uygun fiyatlı bir otel illa ki ayarlarız sorun olmaz.
Bir model için azami on katılımcı uygun olur gibime geliyor. Bu durumda model maliyetini ona bölüp katılım ücreti olarak talep etmek ve gün sonunda yapılacak çekilişle modeli bir katılımcıya hediye etmek de iyi bir seçim olabilir.
Trainer ARF kit: 600 TL
46'lık motor: 900 TL
Beş servo: 300 TL
Yapıştırıcı, uzatma kablosu vs vs: 50 TL
Toplamda 1850 TL gibi bir maliyet oluşuyor. Kişi başı 185 TL katılım ücreti talep edilse sizce katılım olur mu?
Her ne kadar adımız HELİCİ ye çıkmış olsa da şahsen ben 185 TL'yi sırf seni dinlemek için seve seve vermeye hazırım abi :D

Quad maliyeti de çok uygun. Benzer durum Quad için de yapılabilir.

Heli kısmı biraz pahalı olur abi. Olmadı bir modeli söker, sıfırdan kurulum ve konfigurasyonunu yeniden yaparız. Model sahibinde kalmak kaydı ile :laugh:

Al işte kendi kendini finanse edecek bir program oluştu bile! :)
Valla bu plan benim aklıma çok yattı. Bu şekilde düşününce her şey yapılabilir geldi.

Geriye sadece gerekli katılımcıları ayarlamak kaldı.:thumbup:

Keşke gelebilme imkanım olsa seve seve katılmak isterdim.Bence çok güzel bir organizasyon olur.

Bir yandan da Hezarfen yönetimi ile görüşüyorum. Ucuza uçak kiti bulma ihtimali var. Belki patlar motor yerine elektrikli bir model düşüneceğiz. Ama gün içinde patlar motor ve depo montajı başlığını ayrıca ele alacağız.
Trainer kablosu ile uçuş da yaptıracağız katılımcılara.
Belki öğle yemeği olarak bir hamburger bir içecek gibi de ikramda bulunup 100 TL gibi bir rakama indirmeyi planladık.

Fıkır muhteşem gerçekten çok hoşuma gitti inşallah düşünülen zaman ve mekânda uygun olur katılabilirim. Benim tek dikkatimi çeken konu yapılacak olan çalışmaların saat ve günleri iyi seçilmeli mesela ben uçak çalışmasına katılmayı çok isterim. Daha az olsa da Helikopteri de izlemeyi multiye de katılmayı isterim. Yani bu aktiviteleri çakışmadan ayarlayabilirsek çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum:) Benim gibi düşünenler sayesinde katılımcı sayımızda daha yüksek olacaktır :)

Bir yandan da Hezarfen yönetimi ile görüşüyorum. Ucuza uçak kiti bulma ihtimali var. Belki patlar motor yerine elektrikli bir model düşüneceğiz. Ama gün içinde patlar motor ve depo montajı başlığını ayrıca ele alacağız.
Trainer kablosu ile uçuş da yaptıracağız katılımcılara.
Belki öğle yemeği olarak bir hamburger bir içecek gibi de ikramda bulunup 100 TL gibi bir rakama indirmeyi planladık.

Sümer bey, bir anlamda haklısınız. Maliyet ve harcanacak zaman açısından elektrikli model daha makul görünüyor .

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
herkese yeniden merhaba

bir anda kafamda canlanan workshop fikrinin ilgi çekici olması hakikaten forum üyelerinin ve yöneticilerin de belkide içlerinde yaşattıkları bir unsurdu.

konu ile ilgili farklı ve uygulanabilir workshop fikirlerin üyelerimizce paylaşılması ile somut adımlar atabileceğimizi düşünmekteyim

farklı şekilde önerilere açık olup projenin işleyişi ile ilgili için bazı sorular ve bunlara cevaplar aramakla başlayabiliriz. yani bu konu ile ilgili vizyon ve misyonumuz ne olmalı. görüşlere farklı katkı ve katılımlarla proje tekrarlanabilir aksaklıklar saptanıp daha iyiye doğru yol alabiliriz.

1. workshop amacı nedir?
kendi konusunda bilgi ve pratik tecrübesi olan yönetim tarafından seçilen kısa teorik eğitim ve pratik uygulamacılar vasıtası ile hiç model yapmamış veya farklı türde model yapma arzusundaki üyelerimize 1-2 günluk zaman aralığında model yaptırmak.

2.kimler katılabilir?
katılımcının rckolik forumuna üye olması.

3.kaç kişi model yapmaya katılacak
ilk workshop için uçak heli multirotor için yönetimce seçilmiş 4-6 kişi olabilir

4. eğitmen kim olacak ?
konusunda bilgi ve pratik tecrübesi olup yönetimce eğitmenliğe takdir edilen teklif yapılıp kabul eden kişiler. her farklı konuda en az 2-4 kişi

5. sponsor kim olacak ?
gereksinimler a) model toplamak için gerekli mekanın atölyenin belirlenmesi. meslek liseleri thk nun varsa mekanları sorulabilir milli eğitim veya shgm den görüş sorulabilir.
b) modelin bileşenleri. workshop katılımcısı tarafından önceden eğitmenlerce belirlenmiş komponentlerin temin edilmesi
c) konaklama: bir günü aşan workshop için ulaşımı uygun kalınabilecek yer veya yerlerin belirlenmesi
d) model kurulumu sırasında gerekli olan sarf ve diğer teknik malzemelerin eğitmenler tarafından temini sonrasında demirbaşlar ait olanlara teslim edilmesi.

6. workshop akış şemasının oluşturulması
a)toplanma tanışma. atölyeye gidilmesi . getirilen komponentlerin tanımlanması ve kontrolü. mümkünse bitmiş halinin eğitmenlerce sergilenmesi. eğitmenin kendi belirleyeceği toplma sürecinin izlenmesi. bu sürecin katılımcılara uygulattırılması birinci gün cihaz en az hover yapabilecek kondisyona getirlmesi. 2. gün uçuş ile ilgili pratikler varsa aksaklıkların giderilmesi . katılımcılara sembolik sertifika verilmesi dilek ve temenniler vs vs.

ilk aşamada aklıma gelenler bunlar

konu hakkında ilk aklıma gelenler bunlar olup herne olursa olsun farklı şekilde konuyla ilgili fikirlerle workshop olgunlaşacaktır. nihayetinde ben böyle bir organizayon hiç yapmadım. katılım ile proje şekillendirmeye açıktır

sevgi ve saygılarımla
şakir polay