Model Atölyesi - Workshop Organizasyonuna ne dersiniz ?

Model Atölyesi - Workshop organize edilse, katılmayı düşünür müsünüz ?

• Kullanılan toplam oy
    65
Sümer abinin önerisini ben de çok beğendim. Bu diğer olasılığı düşünmeyelim anlamına gelmesin tabi. Bir havuz oluşturabiliriz bu workshoplarda. Elimizdeki fazla yedek parçaları, hasarlı olup da bir türlü tamir etmeye elimizin gitmediği uçakları böyle bir havuza bağışlayabiliriz.

Hezarfen ekibinin planlaması çok güzel.
"Hedef kitle"; hobiye yeni girmek isteyen, bu konuda forumda konular arasında gezinen ama bir şekilde bilgi yığınının içinde gözü korkan, hevesi olan ama tek başına kaldığı sürece hevesinin kaçabilme ihtimali olan arkadaşlar oluyor sanırım.
Bir de böyle bir projenin hayata geçmesinden mutluluk duyan, o ortamı yaşamak isteyen, devamının gelmesini ve ülkede hobinin zor zamanlardan geçtiği şu dönemlerde hayatta kalmasını hatta daha da gelişmesini isteyerek destek olan bir "Destek Kitle" var. Örneğin Mehmet abi de böyle bir workshopa katılacaktır diye tahmin ediyorum.
Destek kitle zaten her koşulda katılım sağlayacaktır, hep destek tam destek. Faydalı olan bütün girişimlere herkes elinden geldiğince gücü yettiğince...

Ama hedef kitle biraz daha sorgulayıcı yaklaşacaktır diye düşünüyorum. Hangi kit toplanacak? Motoru esc si servosu ne olacak? Biraz daha detay isteyeceklerdir.

Bir de Deniz hocamın bahsettiği art niyetli kitle var. Genelde boş konuşurlar, Mehmet abinin yaptığı gibi görmezden gelmek en iyisi...

Yaparsak Ağustos sonu Eylül başı olur.
Abi tarih belirlerken 15-16 Eylül’de Istanbul’da yapılması planlanan “F3N Heli Yarışma” tarihini de dikkate alırsak güzel olur diye düşünüyorum.

Özellikle destek amacıyla şehirdışından gelecek ve her iki organizasyona katılmak isteyen arkadaşlar için tarihlerin yakın olması bir handikap olabilir.

Bir de böyle bir projenin hayata geçmesinden mutluluk duyan, o ortamı yaşamak isteyen, devamının gelmesini ve ülkede hobinin zor zamanlardan geçtiği şu dönemlerde hayatta kalmasını hatta daha da gelişmesini isteyerek destek olan bir "Destek Kitle" var. Örneğin Mehmet abi de böyle bir workshopa katılacaktır diye tahmin ediyorum.

Destek kitle zaten her koşulda katılım sağlayacaktır, hep destek tam destek. Faydalı olan bütün girişimlere herkes elinden geldiğince gücü yettiğince...
Çok güzel özetlemişinsin durumu Rasim, kalemine sağlık %p

Tam olarak hedef kitlenin içinde yer alan biri olarak bir kaç şey eklemek isterim.
Böyle bir şey hep aklımda olan bir konuydu. bir yıldır model uçak yapmaya çalışıp sürekli aksiliklerle uğraşıyorum. Teorik bilgi tamam ama pratikte patlıyorum. Böyle bir çalışma yapılması adına konu açmayı da düşünmüştüm ama "bencillik yapmış olurum " diyerek vazgeçmiştim.

1. 1850-2000 TL gibi fiyatlar yeni öğrenilecek ve büyük ihtimal kırıma uğrayacak bir uçak fazla olabilir. Soaraction modelinin kullanılması durumunda
*200 tl uçak
*185 tl kumanda(yurt dışı)
*70 tl pil(yurt dışı)
*70 tl esc motor(yurt dışı)
şeklinde 500 tl civarında bir paket yapılabilir.

2. Forum da usta-çırak kültürü oluşturulabilir. her şehirden ustalarımız kendine çırak seçebilir. her üyeye tecrübe derecesine uygun rütbeler verilebilir. Usta çırak eşleşmesini tamamlayan arkadaşlara yukarıda saydığım uçak kiti benzeri bir başlangıç kiti gönderilebilir.

Yinede karar ustaların.

Bana potansiyel katılımcı olarak her iki fikirde gayet guzel gelmekle birlikte, Şakir Bey in planı anladığım kadarıyla çok daha ağır bastı. Nedeni;

Sümer Bey in planında herkesten belli ücret toplanıp ardından modelin katılımcılardan birine verilmesi planlanıyor. 10 katılımcıdan biri aldı diğer dokuzu en azından azda olsa mutsuz ayrılacak. (Eğitimi, videoya çekmeme müsade edilirse ben hariç:D)

Ancak Şakir Bey in planında sanırım herkesin tam ekipmanla gelmesi gerekmiyor. Tam ekipmanı olanlar, hazır kit alanlar gelip orada toplayacaklar. Kalibrasyonlarını yapacaklar. Belki şimdi ekipman almaya imkanı olmayan, Çinden ekipmalarının tamamı gelmeyen veya alacağı ekipmana eğitimden sonra karar verecek olanlar, eksik veya hiç ekipmansız da gelebilirler. Günün sonunda, kimse de bir mutsuzluk olmayacak.

Belki, uçak için Sümer Bey in, Multirotor içinse Şakir Bey in planı daha uygundur. Yani tek plan, her iki sistem içinde uygun olmayabilir.

Keşke aynı ilde bir gün arayla olsa da her iki eğitime de katılma imkanımız doğsa.(Multirotor ve sabit kanat) 600km den gelme durumum var. Eğiticiler ve Forum onaylarsa .

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
2. Forum da usta-çırak kültürü oluşturulabilir. her şehirden ustalarımız kendine çırak seçebilir. her üyeye tecrübe derecesine uygun rütbeler verilebilir. Usta çırak eşleşmesini tamamlayan arkadaşlara yukarıda saydığım uçak kiti benzeri bir başlangıç kiti gönderilebilir.
Öncelikle fikirlerinizi paylaştığın için teşekkür ederiz.

Model seçimini eldeki imkanlar dahilinde workshop yapacak gruba bırakmak bence daha doğru. Sizin önerinizi ilerleyen zamanlarda eğer olur ise diğer gruplar mutlaka dikkate alacaktır.

2. önerinizi de zaten forum üzerinden yaptığımızı düşünüyoruz. Şöyleki eğer yeni başlayan arkadaşımızın bulunduğu yerde forum üyesi olupta aktif olan usta modelci arkadaşlarımız var ise, mutlaka onlarla tanışması konusunda yönlendirme yapmaya çalışıyoruz.

Sadece usta üyelerimize özel bir ünvan vermiyoruz o kadar. Ha bir de eğitim sonunda kit göndermiyoruz :) (ki bunu önermişsiniz ama ekonomik olarak bu kısmı nasıl çözdüğünüzü anlamadım ? )

Keşke aynı ilde bir gün arayla olsa da her iki eğitime de katılma imkanımız doğsa.(Multirotor ve sabit kanat) 600km den gelme durumum var. Eğiticiler ve Forum onaylarsa .
Bu dediğiniz güzel olabilirdi ama malum organizasyon işleri zor işler. Hele ilkini Sümer abiler bir yapsın hayırlısıyla, ondan sonra gelecek yeni taleplere göre daha geniş kapsamlılarını el birliği ile yapmaya çalışırız :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN
Öncelikle fikirlerinizi paylaştığın için teşekkür ederiz.

Model seçimini eldeki imkanlar dahilinde workshop yapacak gruba bırakmak bence daha doğru. Sizin önerinizi ilerleyen zamanlarda eğer olur ise diğer gruplar mutlaka dikkate alacaktır.

2. önerinizi de zaten forum üzerinden yaptığımızı düşünüyoruz. Şöyleki eğer yeni başlayan arkadaşımızın bulunduğu yerde forum üyesi olupta aktif olan usta modelci arkadaşlarımız var ise, mutlaka onlarla tanışması konusunda yönlendirme yapmaya çalışıyoruz.

Sadece usta üyelerimize özel bir ünvan vermiyoruz o kadar. Ha bir de eğitim sonunda kit göndermiyoruz :) (ki bunu önermişsiniz ama ekonomik olarak bu kısımı nasıl çözdünüz anlamadım )
Aslında kit gönderme işinin mümkün olmadığının farkındayım ama forumda sürekli açılan hangi uçak, hangi motor, hangi esc konularına bir çözüm olarak düşünmüştüm :)