Moka pot(İtalyan usulü kahve cezvesi) için valf tamiri

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar forumun ana konusuyla alakasız ama buradaki hocalarımın yardım edebileceğini düşündüm.
Tek hobimiz rc değil tabiki kahveninde benim için yeri ayrı. Bende kahve demlemek için dünyadaki en yaygın yöntemlerden biri olan moka pot kulanıyorum. Moka pot nedir bilmiyenler için şöyle basitçe özetleyeyim aşağıdaki fotoğraftaysa basitçe gösterildiği gibi alt haznedeki suyun ısıtılmasıyla beraber oluşan buhar basıncı ile suyun basınçlı bir şekilde kahvenin içinden geçip daha sonra aradaki metal filtreden süzülüp üst hazneye boşalması ile çalışan bir yöntemdir. Ve bu işi yapan aletin adıda moka pot. Bizde türk kahvesi cezvesi neyse italyanlarda da moka pot o her italyanın evinde vardır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yukarıda anlattığım su basınçla üst hazneye geçerken bazen aradaki filtrenin tıkanması veya kahvenin çok sıkıştırılması gibi nedenlerden alt haznede çok fazla basınç oluşabiliyor. Ve bu basınç tahliye edilmezse bir düdüklü tencere gibi patlıyor. Buda ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabiliyor. Ama burada imdadımıza alt haznede basınç valfi yetişiyor. Bu valf eğer fazla basınç olursa basıncı dışarıya tahliye ediyor.

Şimdi benim sorunum ne derseniz. Ben kahve demlerken basınç valfinden su damladığını gördüm ilk başta fazla basınç olması nedeniyle görevini yerine getiriyor gibi gelsede sonradan anladım ki bu su yanlarından sızıyormuş. Herhalde gevşedi diye düşünerek uygun bir anahtar yardımıyla kontrol ettim ve düşündüğüm gibi gevşemişti ilk önce biraz meraltan valfi yerinden söktüm biraz inceledim sonra geri yerine takarken yuvaya yamuk yerleştirdiğim için sıkarken yuvanın ucundan küçük nir bir parça yamuldu :embarras::undecided:. Sonra çıkarıp düzgünce oturttum ve sıkmaya başldım nerdeyse sonuna kadar sıkılıyor fakat kırık dişe geldiğinde boşa dönmeye başlıyor ocağa koyup denediğimde aşağıdaki linkteki video gibi kaçak yapıyor(telefonumun kamerası bozuk olduğu için ben çekemedim) bendeki kaçak o kadar yoğun değil ama kahvenin demlenmesini ciddi anlamda yavaşlatıyor ve kahvenin yanmasına sebep oluyor.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Acaba oraya metal epoksi vb bir dolgu malzemesi gibi ısıya dayanacak bir şey sürüp sıkmak veya conta gibi birşey oluşturmak geldi aklıma ama o birşey in ne olduğundan emin değilim sizlerin tavsiyesi nedir?

• Beğen
Tepkiler: Berkan Gürsoy
Uygun bir pul koyup sondaki sorunlu diş kesimini devre dışı bırakmak denenebilir.
Delik bir şekilde kapatılıp yanından yeni delik açılıp diş çekilebilir.
Yeni bir moka pot satın alınabilir. :)

Uygun bir pul koyup sondaki sorunlu diş kesimini devre dışı bırakmak denenebilir.
Delik bir şekilde kapatılıp yanından yeni delik açılıp diş çekilebilir.
Yeni bir moka pot satın alınabilir. :)
Pul koymayı denicem hocam. Yeni bir delik açmak biraz zor gibi duruyor var olan delik normal matkapla açılanbir deliğe benzemiyor iceriye doğru yamultulmuş ve valf için daha uzun bir yatak oluşturulmuş. Hemde daha 9-10 kere kullandım bu sebeple orijinalliğini bozmak veya yenisi almak gelmiyor içimden

Normal pul bence iş görmez. Bakırdan yapılmış bir pul kullanman gerek.
Veya motor tamircilerinin çok kullandığı, bizim yakıtlı motorlarla ilgilenen modelcilerin de iyi bildiği ısıya dayanıklı silikon kullanabilirsin.

Normal pul bence iş görmez. Bakırdan yapılmış bir pul kullanman gerek.
Veya motor tamircilerinin çok kullandığı, bizim yakıtlı motorlarla ilgilenen modelcilerin de iyi bildiği ısıya dayanıklı silikon kullanabilirsin.
Bakırdan pul demenizin nedeni esneyip yerine tam oturması gerekmesi mi
Isıya dayanıklı silikon dediğiniz bu linkteki ürün mü

Bakırdan pul demenizin nedeni esneyip yerine tam oturması gerekmesi mi
Isıya dayanıklı silikon dediğiniz bu linkteki ürün mü
İkisi de doğrudur. Bakır pul sıkıştırılınca bir çeşit conta vazifesi görür.