Mosquito MK VI :Arkadaşlar bu uçağı kullanan var mı ve tavsiyeniz?

İlgi Alanı
Hepsi
Bugün açtığım ikinci konu, bu uçağı sıfır olarak alıdım kutusunda Türkiyeden bir mağazadan. Batarya ve kumanda seti hariç, olarak pazarlık yaptım yurt dışı fiyatına aldım sayılır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Wingspan: 20.5 in (520mm)
Overall Length: 15.2 in (387mm)
Flying Weight: 2.60 oz (74g)
Motor Size: 8.5mm coreless brushed
Radio: 4 channel transmitter minimum
Servos: AS2000L linear long throw servo x2
CG (center of gravity): 38mm from leading edge of wing at fuselage
Prop Size: 110 x 80mm 3-blade
Recommended Battery: 250mAh 20C Li-Po
Minimum Age Recommendation: 14 years
Experience Level: Intermediate
Recommended Environment: Indoor/Outdoor
Assembly Time: Less than 1 Hour
Is Assembly Required: No

Video :
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bana maliyeti 105 USD 210 TL oldu

Arkadaşlar bu uçağı kullanan var mı ve tavsiyeniz?

Ayhan Bey,

Son surek model alimi devam ediyor :thumbup: Hayirli ugurlu olsun, kirimsiz ucuslar ;)

Bu arada sizdeki kumanda ne idi :p Bu ucaktaki alici Micro alici ve DMS2 destekliyor. Yani kumandaniz spektrum ya da Jr ise problem yok.

Bir de toplam ucus Agirligi 79 gr gozukuyor. Bu nedenle ruzgarsiz havada ucurmanizi tavsiye ederim :)

Ah be abi hakkaten ben burayı atladım galiba, Futaba ile kullanamayacakmıyım ben bu modeli?

Şimdi birde kumanda mı arayacağım. :(

Aslında yer sıkıntısı çekmemek için küçük modellerle ilgileniyorum, bunlarda hep bu tür sorunlar oluyor. Çünkü biliyorum sürekli yeni modeller alacağım , bana bu iş için büyük bir garaj lazım olacak ilerde:)

Abi şimdi ben bu uçağı futaba ile kullanamayacakmıyım, bunu sormadım ben alırken kumanda olayını receiver takarak çözerim diye düşünmüştüm, Her konuda size danışıyordum ama bu konuda neden atladım acaba,

Şimdi yine başa dönüyorum bana JR kumanda modeli neyi tavsiye edersin?

Evet ne yazık ki futaba ile bunu kullanamazsınız.

Modeller küçük olunca ağırlık da cok az oluyor. Ilave Futaba receiver ile ayarlanabilir ama o zamanda toplam ağırlık min %10 değişir ki bu da modelin uçuşunu çok etkiler.

Bu nedenle bu tür modeller için ne yazık ki yeni bir kumanda almanız lazım. Seçenekler ise;

1- 2.el 6-7 kanal Spektrum kumanda

2- Hobbkyking Spektrum kumandanın klone olan aşağıdaki kumanda (performansı hakkında çok emin değilim ama micro modeller için işininizi rahatlıkla çözmesi lazım)

3- Ya da Turniy yeni kumandası olan 9XR alacaksınız. Buna ilave olarak da DMS2 modulunu ve pil almanız gerekiyor.

NOT: Baştan söyleyeyim kumanda iyi ama menuleri standard kumandalara göre farklı. Nette araştırma yaparak çözebilirsiniz ama. Alışınca da gayet memnun kalırsınız büyük ihtimal.

Abi yine güvenebileceğimiz temiz ikinci el bir kumanda alacağım anlaşılan.

bütçem 300 - 400 arası gibi gözüküyor, belki daha artırabilirim ama bu ara çok abarttım bu nedenle fazla para harcamak istemiyorum malum evli barklı biriyim çoluk çocuk yemek bekliyor evde :)

şimdi kısa bir araştırma yaptım JR japon malıymış bu doğru mu? eğer öyleyse bu kumanda çok kalitelidir diye düşünüyorum.

Şimdi ben başladım araştırmaya , tavsiyelere açığım , herkesi dinlerim ama Mehmet abi senin dediğini hem dinlerim hem yaparım :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Evet ne yazık ki futaba ile bunu kullanamazsınız.

Modeller küçük olunca ağırlık da cok az oluyor. Ilave Futaba receiver ile ayarlanabilir ama o zamanda toplam ağırlık min %10 değişir ki bu da modelin uçuşunu çok etkiler.

Mehmet abi yeni kumanda almaktan daha cazip geliyor bu seçenek, bu konuda yol gösterirmisiniz be bunu futaba ile çalıştırayım boşuna kumanda işine girmeyeyim. Kumanda işine girince almışken şöle olsun böle olsun derken fiyat şişiyor,

Birde bu uçağı aldğımyer Spektrum ile çalışır diye açıklama yollamış sağolsun aldıktan sonra. Peki JR ile çalışır mı, bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.

Hayırlı olsun Ayhan Bey, kırımsız uçuşlar dilerim, uçuş videosunu da görürüz inşallah. :bravo:

Türker Akgün' Alıntı:
Hayırlı olsun Ayhan Bey, kırımsız uçuşlar dilerim, uçuş videosunu da görürüz inşallah. :bravo:

Abi bu modeli futaba ile uçurmak için ne yapmam gerekir, Hazır burdayken siz yardımcı olsanız.

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Abi bu modeli futaba ile uçurmak için ne yapmam gerekir, Hazır burdayken siz yardımcı olsanız.
Bildiğim kadarıyla basit bir yöntemi yok malesef Ayhan. :( Muhtemelen DSM2 protokolündedir modelin, öyle ise Spektrum veya JR kumandalarla direk Bind ederek kullanabilirsin.
Futabayla kullanmak için futaba receiver alman gerek.

Türker Akgün' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla basit bir yöntemi yok malesef Ayhan. :( Muhtemelen DSM2 protokolündedir modelin, öyle ise Spektrum veya JR kumandalarla direk Bind ederek kullanabilirsin.
Futabayla kullanmak için futaba receiver alman gerek.

Futaba receiver alayımda nasıl takılacağı yada olmama durumu var mı gibi soruların cevapları önemli, Receiver alıp onunlada uçuramazsam birde alıcım olacak fazladan :)

Anlaştığım firma daha hala kargoya vermemiş bende işlemi durdurdum şimdilik. Aslında modeli hakkaten çok beyenmiştim, hem küçük hemde oldukça kullanışlı bir modele benziyor, videolar falanda çok hoşuma gitti, ama ne yazıkki öncelikle kumanda işini çözmem gerekecek. Spektrum ve JR kumanda alırsam alıcıya gerek yok değil mi?

Birde bildiğiniz ve tavsiye edeceğiniz kumanda nedir? Bu konunun yeri aslında kumanda bölümü ama ilk aklınıza gelen tavsiye edebileceğiniz 2.el de olur 300 TL gibi bir bütçe ayırabiliyorum kumandaya.

Futaba receiver alayımda nasıl takılacağı yada olmama durumu var mı gibi soruların cevapları önemli, Receiver alıp onunlada uçuramazsam birde alıcım olacak fazladan :)
O konuda haklısın Ayhan micro modellerde alıcı işide biraz karışık. Bence siparişi durdurmakla yerinde bir karar vermişsin.

Spektrum ve JR kumanda alırsam alıcıya gerek yok değil mi?
Dediğin gibi Bind edip uçabilirsin eğer kumandan DSM2 protokolünde olursa. Önemli olan kumandanın hangi marka olacağı değil Ayhan, hangi protokolde yayın yapacağı. Turnigy kumanda alıp ona DSM2 RF modülü takarsanda çalışacaktır örneğin. Ama kısaca evet JR ve Spektrum'la uçurabilirsin.

Birde bildiğiniz ve tavsiye edeceğiniz kumanda nedir? Bu konunun yeri aslında kumanda bölümü ama ilk aklınıza gelen tavsiye edebileceğiniz 2.el de olur 300 TL gibi bir bütçe ayırabiliyorum kumandaya.
Almadan önce kumanda bölümünü mutlaka gözden geçirmeni tavsiye ederim. 300 TL'lik bir bütçeyle rahatlıkla istediğin özelliklerde bir kumanda bulabilirsin bence. Ama iyi araştırmanı ve özelliklede güvenilir birinden almanı öneririm.

Abi sizin incelediğiniz konuyu inceledim Spektrum DX8 fiyatı ne aralıkta, 2.el satmayı düşünüyormusunuz :)

Abi sizin incelediğiniz konuyu inceledim Spektrum DX8 fiyatı ne aralıkta, 2.el satmayı düşünüyormusunuz :)
Amerika fiyatı 420$ dolardı ben alırken, satmayı düşünmüyorum.
Ayhan bahsettiğin uçağı uçurmak için DX5 senin işini görecektir, heli falanda uçururum dersen de DX6 gayet yeterli bence. ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Amerika fiyatı 420$ dolardı ben alırken, satmayı düşünmüyorum.
Ayhan bahsettiğin uçağı uçurmak için DX5 senin işini görecektir, heli falanda uçururum dersen de DX6 gayet yeterli bence. ;)

Hocam ben sadece bu uçak için düşünmüyorum, bu ve benzeri bütün uçakları helikopterleri uçurabilmem lazım.

Yani elimde hem futaba 7c hem dx6 olacak, bu iki kumanda elimde olduğunda bir daha kumanda ihtiyacım olmaz mı, benim için önemli olab bu. Şimdi çıkıp başka bir model beyenip onun içinde bu iki kumanda olmaz bunun içinde başka kumanda lazım olursa sıkıntı.

Hocam ben sadece bu uçak için düşünmüyorum, bu ve benzeri bütün uçakları helikopterleri uçurabilmem lazım.

Yani elimde hem futaba 7c hem dx6 olacak, bu iki kumanda elimde olduğunda bir daha kumanda ihtiyacım olmaz mı, benim için önemli olab bu. Şimdi çıkıp başka bir model beyenip onun içinde bu iki kumanda olmaz bunun içinde başka kumanda lazım olursa sıkıntı.
Bu her zaman olabilir Ayhan bir sürü firmanın kendine özgü iletişim protokolü var, malesef dünyada hepsini kumanda edebilen tek bir kumanda yok. Eğer öyle bir kumanda bulabilirsen hemen benim içinde sipariş edebilirsin birtane. :laugh:

Bu yüzden elindeki ekipmana göre model seçmeni tavsiye ederim sana. Fakat elinde futaba ve spektrum kumanda olduğunda yelpazenin önemli bir kısmını kapsamış oluyorsun diye düşünüyorum.