MOTOR PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ

FERHAT

UÇAKMI :D
Konu çok derin.O yüzden sorudan yola çıkarak öğrenmek istiyorum.
1100 kw 200 watlık bir motor ile 1800 kw 200 wattlik bir motor arasındaki performans farkı ne olur..Nasıl bir hesaplama yapabiliriz..Yüzdelik olarak performans değerlendirmesi yapabilirmisiniz?

Kabaca şunu söyleyebilirim:
1100 kV olan motor daha büyük bir pervaneyi çevirir. Daha düşük devirde yüksek torku ile istenilen gücü sağlar. Diğeri de daha küçük bir pervaneyi daha hızlı çevirerek tanımlanan gücü sağlar.
Yine kabaca örneklersek 1100 kV motoru bir 3D modele takarken 1800 kV olan motoru süratli uçacak bir spor modele takabiliriz.

HİTEC SKYSCOUT modelim in stok motoru 1100 kw 200 watt...Fpv için yetersiz kalıyor.Hover olmaya çok meyilli..Bende o yüzden 1800 kw lık 200 wattlık bir motor siparişi verip stok katlanır pervaneler yerine 8x5 pervane sipariş ettim..amacım havada irtifayı çabuk kazanmak hoveri engellemek ve havayı yararak ilerlemek...Sizin söylediğinize göre 1800 kw lık motor sipariş etmek mantıklı olmuş..Amaç hızlı şekilde irtifa kazanmasını sağlamak ve havayı yarmak.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
HİTEC SKYSCOUT modelim in stok motoru 1100 kw 200 watt...Fpv için yetersiz kalıyor.Hover olmaya çok meyilli..Bende o yüzden 1800 kw lık 200 wattlık bir motor siparişi verip stok katlanır pervaneler yerine 8x5 pervane sipariş ettim..amacım havada irtifayı çabuk kazanmak hoveri engellemek ve havayı yararak ilerlemek...Sizin söylediğinize göre 1800 kw lık motor sipariş etmek mantıklı olmuş..Amaç hızlı şekilde irtifa kazanmasını sağlamak ve havayı yarmak.

Ferhat HOVER modelin havada asılı kalmasıdır. Sen stall dan bahsediyorsun galiba. Yüksek kw motor için yazdıkların doğru ama ne kadar yüksek olursa da pili o kadar çabuk tüketir. Bunu da aklında bulundur. FPV modeli uçuranların pek istemedikleri bir durumdur bu.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ferhat HOVER modelin havada asılı kalmasıdır. Sen stall dan bahsediyorsun galiba. Yüksek kw motor için yazdıkların doğru ama ne kadar yüksek olursa da pili o kadar çabuk tüketir. Bunu da aklında bulundur. FPV modeli uçuranların pek istemedikleri bir durumdur bu.

Abi aslında karışık bir durum...Modeli attığımda irtifaya kalkışta çok yavaş,yaklaşık 20 metre irtifaya çıkartmak için akla karayı seçiyorum..Sonrasında yaklaşık 70 metre irtifada karşıdan rüzgar aldığı zaman hover oluyor..5 dakika boyunca modeli çakmamak için hover halde modeli kumanda ettiğim bile oldu...Durumu kurtarmak için hafif elevatör ittiğinde hemen virile girmeye müsait hale geliyor..Tabi bu rüzgar olduğu zamanlarda..Sıkıntı modelin kalkarken havada keyfiye hover yaptıığımız zamanlarda olduğu gibi hareket etmesi...Yaklaşık 20 metre irtifadan 100 metreye tırmanırken model havayı yarmada o kadar zorlanıyorkki fpv ye korkuyorum..o yüzden acele etmedim ve fpv sistemini kurmadım...1800 KW 200 Watt lık motor sipariş ettim...Fpv de yüksek irtifada bu gibi durumlarla karşılaşmamak için acele etmiyorum..fikir alıyorum..Şimdiki hali ile fpv yapacak olursam karşıdan rüzgar yerse direkt virile girer diye tahmin ediyorum...Model çok güzel ve stabil uçuyor...Daha hızlı uçsun diye kanatları kesik...Ama şimdi orjinal kanat boyutuna ulaşmak için tekrar kanat montajı yaptık eski haline getirdik...Bir kaç güne kadar da motoru montajlayıp deneme yapacağım