Multicopter İşine Yeni Başlayanlara Tavsiyeler (2020)

Mehmet ÖKMEN

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese Selamlar. Zamanın da yaptığım ve halen yapmakta olduğum sayısız hatalardan dolayı, yeni başlayanların da benzer hatalar yaptıklarını görerek, bu konuyu açma gereği duydum. Faydalı olması dileğiyle...

1) İki youtube videosu izleyip araştırma yapmadan, multicopter yapmaya kalkmayın. RCkolik ve droneyap başta olmak üzere ilgili forumlarda iyice araştırma yapın.

a) Lütfen gerekli araştırma yapmadan, gereksiz ve cevabını her yerde bulabileceğiniz sorular sormayın.
b) Sizin sorduğunuz sorudan, ne kadar araştırma yaptığınızın hemen anlaşıldığını unutmayın.
c) Soru sorarken ne kadar ayrıntı verirseniz, ne kadar açık ve net durum tespiti yaparsanız, o kadar menfaatinize olacağını unutmayınız.

2) Gerekli araştırma yapmadan, izlediğiniz birkaç video doğrultusunda, parça siparişi vermeye kalkmayın. Yaptığınız en büyük hatalardan biri bu olur. Bu videolarda aletin en stabil uçma halini görürsünüz. Öncesinde ve sonrasında yaşanan kırımlar ve aksaklıklar yer almaz.

3) Parçaları aldıktan sonra değil, parçaları almadan önce araştırma yapın.

4) F4 ve F7 kartların altında bir otopilotla işe başlamayın. Yani APM, naze 32, CC3D, KK2 vb.

5) Clon Pixhawklardan uzak durun. Nadiren düzgünü denk gelir. Geneli çok kararsız çalışır. Sizde hatayı başka ekipmanlarda ve kendinizde ararsınız.

6) Orjinal Airboot Omnibus F4 - F7, Matek F4 - F7, Kakute F4 - F7, kartlar iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bu kartların fiyatları 30 - 50 $ aralığındadır. Airboot Omnibus F4 kartların çok fazla klonu vardır ve fiyatları orijinallerinin (15$) neredeyse yarısı kadardır. Sakın fiyata aldanıp bunlardan almayın. Kakute F4 veya F7 alacaksanız v1 değil mutlaka V1.5 i ve AIO olmayanı alın.

7) Yukarıda sayılan veya benzeri kartların AIO olanlarını almayın. Yani PDB kartın içinde yer alan modelleri. Lehimleme pinleri çok daha sıkışıktır, Çok daha fazla ısınırlar ve manyetik kirlilik daha fazladır. PDB (Güç dağıtım modülünü ayrıca alın. Matek PDB vb.)

a) Temel lehimleme pinleri, mümkünse delikli olan kartları tercih edin. Ped şeklinde olanlar, havya ısısını iyi ayarlayamazsanız kopma yapar/yapabilir. ( Kakute F7 AIO, SDA-SCL pinleri gibi)

8) Bu kartların bazılarına, INAV yanı sıra Ardupilot ve QgroundControl otopilot yazılımları yüklenebilir. Dolayısıyla SDA ve SCL pinleri olanlarla, Pusulalı GPS modülü takıp, clon Pixhawkla yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Ardupilot ve Qgroundcontrol sayfalarından desteklenen donanımlara bakıp bu yönde satın alma gerçekleştirin.

10) Başlangıç yazılımı olarak Ardupilot değil de INAV yazılımını tavsiye ederim. Biraz tecrübe ve uzmanlık kazanınca Ardupilot yazılımına geçmeyi düşünebilirsiniz. Kartlara Ardupilot Flashlayınca, geri INAV veya BetaFlight a geçme büyük problem olabiliyor. Düzeltme: Artık Olmuyor. Dilediğiniz gibi geçiş yapabilirsiniz.

9) GPS modülü olarak, her yerde kum gibi satılan UbloxM8N modülünü almayın. Çünkü bunların tamamı (15-25 $ aralığı olanlar) clondur ve çoğu düzgün çalışmazlar. Yaşanan kırımların, kontrolden çıkmaların en büyük aktörleridirler. Orjinal UbloxM8N 50$ ın üzerindedir.

10) GPS modülü olarak Beitian BN-880 modülünü şiddetle tavsiye ederim. UbloxM8N in çatallanmasıyla üretilmiştir. Pusulası üzerinde mevcut olup iyi 3D kilitleme yapar. (Yani multi sabit hareketsizken, kontrol ekranında koordinat olarak git geller yapmaz.) Düzgün 3D kilitlenme yapmayan GPS le kesinlikle havalanmayın.

11) SimonK ESC lerin devri kapanmıştır. Kesinlikle uzak durun. SimonK görünümlü BLHeli ESC lerden de uzak durun. Bunlarda, SimonK ESC nin BLHeli yazılımı yüklenmiş halidir.

12) BLHeli ESC alın. Yarış dronu yapmıyorsanız fazla abartmadan ama orjinal, kaliteli bir BLHEli ESC.

13) BLHeli ESC lerin mutlaka OPTO modellerini alın. Yani BEC devresiz olanlarını. BEC devreliler 2-4S (Bazıları 2-3s dir ama 2-4S yazar. Ufak bir zorlanmada yanar.ReadyTosky ESC ler gibi) lipo desteklerken, OPTO olanlar 2-6S destekler. Zaten yukarıdaki kartlardan alırsanız 5V çıkışını kullanmayacaksınız. Ayrıca BEC devreli ESC ler yanmaya daha yatkındır. Zaten PDB dağıtım kartlarında, (Matek vb.) 5V çıkışı vardır. Besleme yapmanız gerekiyorsa buradan yapın. Yada, ayrıca BEC devresi alıp bunu kullanın.

14) En kaliteli, en üst versiyon en.... parçaları alarak işe başlamayın, dört dörtlük bir multicopter yapayım mantığının, genelde hüsranla sonuçlanacağını unutmayın. Kırım ve aksaklıklar için en az, fazladan %40-50 bütçe ayırmayı unutmayın. Bütçeniz yoksa da böyle bir durumu göze alın.

14) Unutmayın burada yazılanlar, ne yaptığını bilen profesyoneller için değildir. Yeni başlayanların, kırımlarını ve hayal kırıklıklarını en aza indirip, maliyetleri minimumda tutmaya dönüktür.

15) Uzman, tecrübeli arkadaşlar, yazılanlardan hatalı gördükleriniz varsa lütfen uyarın, düzelteyim. Ayrıca, sizlerin de katkıları, tecrübeleri bize büyük fayda sağlayacaktır.

16) Aliexpress ten alacağınız parça olursa, Rusların yaptığı yorumları mutlaka dikkate alın. Diyelim ki, bir parça da 50 tane yorum var. Nakliye ile ilgililer hariç geneli olumlu. Ancak 4-5 tane Rus' un, teknik incelemeli olumsuz yorumu varsa, satıcının da mantıklı bir cevabı yoksa, o satıcının sattığı parçadan (motor, esc vs.) uzak durun. Çünkü, Ruslar genelde teknik inceleyip yorum yaparlar. Ambalajına veya görüntüsüne göre değil.

17)

18)

19)

20)

21)

22)

23) İzzet Hocamın, Dron Hava Sahası kanalını takip edebilirsiniz.

24) Havas Robotic Youtube kanalımı takip edebilirsiniz. Abone olup, destek olursanız sevinirim!

25) Son olarak, Allah yar ve yardımcınız olsun. Bana, dua etmeyi de unutmayın!

Son düzenleme:
Herkese Selamlar. Zamanın da yaptığım ve halen yapmakta olduğum sayısız hatalardan dolayı, yeni başlayanların da benzer hatalar yaptıklarını görerek, bu konuyu açma gereği duydum. Faydalı olması dileğiyle...
Gerçekten harika bir yazı oluyor, ellerinize emeklerinize sağlık @Mehmet ÖKMEN %p:bravo:

Özellikle yeni başlayanlar için paha biçilmez bir kaynak olacak. Bize de böyle güzel bir konuyu INDEKS ve ÖNE ÇIKAN sayfalarımıza ilave etmek düşüyor :RCKolik:

bazi noktalari düzeltelim

4 - APM kartı F1 degildir. F4, STM32F405'in F7 ise STM32F7XX'den gelir. Yani kullanilan islemciden. APM'de ise Atmega2560 islemcisi var.

5- Acik kaynakli bir kart icin klon tanimi yapmak bana cok garip geliyor. Yani bunun semasi gizli sakli yada bir sirkete ait degil. Herkese acik. Yani ureten herkes bu semadan bakarak yapiyor. Su markaninki orjinaldir, bu klondur denebilecek bir durum degil. Hepsi klon.

9 - Klon Ublox diye bir sey yok. Ublox küçük bir modul, bunu alip kendi GPS'inizi yapabilirsiniz. Ucuz olanlarda genellikle eprom bulunmaz, ama autopilotlarin cogu zaten standard konfigurasyondaki bir ublox ile konusabildigi icin eprom olmasa da olur. Intel islemci gibi dusunun, ayni islemciyi kullanan ThinkPad'de var, Casper'de var. Ama islemci Ublox. Beitian'da da Ublox var.

11- SimonK'nın ne kotulugunu gordunuz? Ayrıca 80A Bheli ESC yok ki.

13 - Cok subjektif bir yorum ama neyse.

Ellerinize saglik Mehmet bey. Boyle bir guncellemeye ihtiyacimiz vardi. Ozellikle ilk 3 madde cok onemli.

Okurken bir-iki maddeye benim de itirazim olacakti, ancak 14. madde isleri degistirdi. Bildigimiz herseyi bilmiyormus gibi dusunup, yeni baslamis birinin karsilasabilecegi sorunlari ongorebilmek zor bir is. Tebrikler.

Sayın Mehmet Küçüksarı, Barış Ekici ve Emre Kaman, yorumlarınız için teşekkür ederim. Mehmet Küçüksarı Bey, Index ve öne çıkanlar sayfalarına ekleyecek kadar kıymetli gördüğünüz için ayrıca teşekkür ederim.

bazi noktalari düzeltelim

4 - APM kartı F1 degildir. F4, STM32F405'in F7 ise STM32F7XX'den gelir. Yani kullanilan islemciden. APM'de ise Atmega2560 islemcisi var.

5- Acik kaynakli bir kart icin klon tanimi yapmak bana cok garip geliyor. Yani bunun semasi gizli sakli yada bir sirkete ait degil. Herkese acik. Yani ureten herkes bu semadan bakarak yapiyor. Su markaninki orjinaldir, bu klondur denebilecek bir durum degil. Hepsi klon.

9 - Klon Ublox diye bir sey yok. Ublox küçük bir modul, bunu alip kendi GPS'inizi yapabilirsiniz. Ucuz olanlarda genellikle eprom bulunmaz, ama autopilotlarin cogu zaten standard konfigurasyondaki bir ublox ile konusabildigi icin eprom olmasa da olur. Intel islemci gibi dusunun, ayni islemciyi kullanan ThinkPad'de var, Casper'de var. Ama islemci Ublox. Beitian'da da Ublox var.

11- SimonK'nın ne kotulugunu gordunuz? Ayrıca 80A Bheli ESC yok ki.

13 - Cok subjektif bir yorum ama neyse.

4- Barış Bey, bu bilgi doğrultusunda gerekli düzeltmeyi yaptım.

5- Klondan kastım (Yanlış bir terim kullanmış olabilirim) : O açık donanım şemasını kullanarak belli kalite standartlarında üretip, üretilen mamüle kendi markasını basıp, satış sonrasında da arkasında duran, muhatabı üretici bazında belli olan (Holybro, CuAV vs..) ürünler değilde, bunun tam tersi mantıkla üretilen, ucuz komponent kullanılan, adi Pusula yerleştirilen ..... üzerine hiçbir marka yer almayan Pixhawk vb. lerinden bahsediyorum.

9- İşte o küçük ublox modülünün çakması var diye biliyorum. Artı bu çakmalarında hepsi aynı kalitede değil. İyi olanlarda var elbette. Ama yazının da muhatabı, neyi nerden, nasıl alacağını bilen uzmanlar değil. Artı bu çakma ublox modülü, birde adi Pusula ile birleşince, evlere şenlik zihni sinir bir durum ortaya çıkıyor. Yani sadece GPS teki ublox modülünün düzgün olması yetmiyor.

Beitian da ise Ublox modülü yok. Ublox algoritması var, ancak Ublox modülünün çatallaması bir modül var. Diye biliyorum. Yanlış biliyor muşum. UbloxM8N modülü var mış. Ublox M8N modülünün GPS standlı, kıllıflı fiyatı 15-20$ civarı iken, Beitian BN-880 in bırakın GPS standını, kılıfsız hali 15$. Gerçek Ublox M8N, tartışmasız çok daha iyi bir modül olduğu halde, sizce bu fiyat farkı nereden kaynaklanıyor.

11- Kaliteli, belli markaların SimonK ESC lerini hiç kullanmamakla birlikte, onlara diyecek bir lafım elbette yok. Ancak yeni başlayanların sıklıkla kullandığı SimonK ESC lere emin olun diyecek çok lafım var. Yine, emin olun, baya bir kötülüğünü gördüm. Ufak bir zorlanmada yanması, kalibrasyon tutmaması vs...

Ayrıca bu işe yeni başlayacak 100 kişiden en az 99 u, 80A lik ESC ye ihtiyaç duymaz diye düşünüyorum.

13- Yeni başlayanların riskini minimuma indirme açısından değerlendirildiğinde, buradaki subjektifliği anlayamadım. Biraz açarsanız iyi olur. Yeni başlayıp, yeni sipariş verecek insanlara, SimonK değilde, BLHeli ESC tavsiye ettim, Kullanmayacakları BEC devresi için, kendilerini 3-4S pille sınırla mamaları ve gereksiz yere ESC ısınmasına maruz kalmamaları için, bunun da OPTO olanlarını. Yanlış bilmiyorsam, genellikle ESC yanmalarında, yanlış lipo takılmamışsa, yanan devre BEC devresidir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Anladım yardimci olmaya calisiyorsun insanlara ama yanlis bilgi verirsen ve bunu "iste bu dogrudur" seklinde verirsen yanlis yone giderler.

Simdi daha da cok sapmadan dogru yola girelim.

5 - Klon PX'ler için Aliexpress orijinli PX'ler diyelim. Bunlarda adi pusula falan yok. Mesela 2.48'de LSM303D pusula var. Orjinalinde de bu vardı. Bence gayet iyidir. Baro desen Ms5611 kullaniyorlar ki, orjinal kakute bile 25 centlik BMP280 kullaniyor. 3000'lik paketler halinde MS5611'i 2.5 dolarin altina alamazsin. İşlemci desen alternatifleri yok. Yani orjinali ne ise bunlar da komponent olarak ona yakin. Belki soguk lehim problemleri falan olabilir. Isteyen istedigini alsin ben engel olmayayim.

9 - Hayir UBlox'un cakmasi yok. Ublox acik kaynak kodlu bir cip degil. Algoritmasi da kapali, kendisi de. Beitian'da eger üstteki koruyucu kapagi kaldirisan altinda ublox M8 chipi goreceksin. Beitian'dan bende de var, Datasheetini hic okumadiniz mi orada da Ublox M8 motorunu kullandigi yaziyor zaten. Fiyat farkı diğer komponentlerden gelir. Anten çok kritiktir.

11- SimonK ise yazilim, kalite belirtmez. Burada sunu diyebilirsin. En ucuz ESC'yi almayin. En ucuz ESC'lerde cikma mosfet ve 78M05/LF50A regulator kullaniyorlar. Bunlar power mosfet, yani isinir, sogur, isinir sogur ve fiziksel olarak zorlanir. Ömrü azalır, performansı azalır.

BEC konusu ise biraz cinlilerin yalanlari, biraz da kullanicinin cahilligi.
Soyle ornek vereyim. Simdi rastgele bir 30A esc baktim Aliexpress'ten BEC 2.5A yaziyor uzerinde. Daha once bunlardan birini sokmustum, icinde 2 adet LF50A regulator vardi. LF50A regulatorun datasheetine bakarsan en fazla 500mA akim cekeceksin yazar. 2 Adet var, 1A mi yapar. Yapmaz ama hadi diyelim 1A. Çinli üzerine 2.5A yazmis. Onu yazanın cekik gozunun ustune bir tane patlatmak lazim. 1A'dan fazlasini cekersen yanar kardesim. Ama SimonK oldugu icin degil.

Lineer regulatorler fazla voltaji isiya cevirir. Soyle ornek vereyim. 3S batarya bagladin, 5V istiyorsun. Kamera(250Ma), AV Verici, (600Ma), normal verici (250ma,), FC (175ma), gps (60ma), ESC'nin kendisi de 150ma diyelim. %75 verimli olsun. 1.8A civari bir sey yapar.
3S batarya ne yapar 12.6V. Cikis 5V Yani arada 7.6V var. Bu voltajın lineer olarak yok edilmesi lazim. Yani 7.6V * 1.8 =~ 14W civari bir enerjinin sogutulması lazim. 2 adet 78M05, eger iyi sogutulursa problem cikarmaz, iyi sogutulmuyorsa cikartir. LF50A icin zaten fazla.

Çinlilerden ürün alacaksaniz, ki bu işte kaçar yok. Hiç bir zaman en ucuzunu almayın. En ucuzu kesinlikle ve kesinlikle problemlidir. En çok satılanı, yorumları okuyup öyle alın.

Bu arada kucuk bir bilgi vereyim. Diyelim 4 tane ESC'niz var. Hepsini power raile bagladiniz. Hepsinde uzerinde yazan 2.5A gercekte 1A BEC'ler var. KAfaniz rahat, ben bu raydan 10A cekerim diyorsunuz.
Yanilirsiniz.
elektrik en kisa yolu takip eder.
4 adet bec'iniz var ya. Siz cikislarini 5V saniyorsunuz. Hic biri 5V degil. Biri 5.0505, digeri atiyorum 5.0302V, oburu 5.0515V, sonuncusu da 4.9925V verir. Rakamlari salladim, ama sonucta hepsi birbirine yakin, ama hepsi birbirinden farkli - eger yeterince hassas olcersen.

Yuk once en yuksek voltaj verene biner, o yüke bindikce cikis voltaji düşer, bir digerine yaklasir. Sonra yükün bir kismi o BEC'e kayar. Bu sefer birincinin voltaji yükselir, yük azaldığı icin, yük tekrar ona kayar, sonra voltaji tekrar düşer. Neyse bu iş sürekli 2 tanesi arasinda yük azarlir artar. Son 2'ye neredeyse hic yük binmez.

Aslında bu bec mevzuunu yeni başlayanlar için şöyle bir genel kurala bağlamak bence yanlış olmaz;

- Multilerde tercihen opto esc kullanılmalı, bec'li esc kullanılacaksa, sadece birinin bec'i kullanılmalı, diğerlerinin kırmızı kabloları takılmamalıdır.

Burada bahsedilmeyen ancak daha önce birkaç yerde bahsettiğimiz switching bec'lerin paralel bağlanmaması gerekliliği de çözülmüş olur bu şekilde.

Bence Lineer BEC'lerle sadece FC'yi ve aliciyi besleyin. Bu durumda hepsini paralel takabilirsiniz, zaten cektigi gps ivir zivir hersey dahil 400-450mA. Hem paralel baglayinca birbirinin yedegi olur.
Geri kalan hersey icin ayri regulator.

Barış Bey, GPS le ilgili gerekli düzeltmeyi yaptım. Verdiğiniz teknik ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim. Bu benzeri bilgilerinizi bir veya birkaç başlık altında toplayıp, tecrübeleriniz ve önerilerinizle birlikte paylaşırsanız çok sevinirim. Foruma büyük katkısı olacağı kanaatindeyim. Benim gibi insanları da hata yaparak, yaşayarak öğrenmekten kurtarmış olursunuz. Varsa da linkini eklerseniz sevinirim.

Bu işe yeni başlayan insanları düşündüğümüz de, sizin gibi tecrübe ve teknik bilgisi olmayan insanları (bu çerçeveden bakarsanız sevinirim), Pixhawk, Bec li ESC, SimonK ESC ve GPS önerilerimi sizin de, farkında olmadan da olsa, doğruladığınızı düşünüyorum.

Yazıda kesinlik arz eden bir dili ise bilerek, kasten kullandım. Çünkü "Öneririm, Tavsiye Ederim" gibi bir dil kullansa idim, yine bazı insanlar dikkate almayıp, göz ardı edip, üç beş dolara aldanıp, hatalı seçimler yaparlardı.

Ayrıca bu konu ağır ağır yumurta - tavuk paradoksuna dönmeye başlıyor, gibime geliyor.

Tecrübe ve bilgi birikiminizi paylaştığınız konuları sabırsızlıkla beklediğimi belirtir, verdiğiniz ayrıntılı teknik bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

Faydalı bir konu olmuş. Ben de kendi yaptığım hataları aşağıda sıralamaya çalışayım. (özellikle 2"-7" arası micro/freestyle quadlar ve FPV için geçerli)

- Bir an önce bitsin, uçsun, süper hareketlerle harika videolar çeksin hevesi çok büyük bir düşmandır.
- Kumanda sistemi, FPV gözlük ve sarj aleti en büyük yatırımı hak ediyor, Benim gibi hakkını vermeyen çok çeker. Sonra tekrar tekrar masraf eder.
- Küçük quad basit quad değildir. Küçük boyutla uğraşmak daha ileri tecrübe gerektirir.
- Herkesin yaptığı quadın aynısı olmasın diye yeterince tecrübe edinmeden parça listesini kendiniz oluşturmayın. Boşverin, sizin de ilk quadlarınız herkesle aynı olsun.
- Çok çeşit quad (mesela bende 10dan fazla) pilotajı geliştirmez köreltir. Kötü uçan quad vardır ancak çoğunlukla pilot uçuramıyordur.
- Yeterli seviyede simulatör çalışmadan uçuş yapıp kırımsız günler ummak boş bir hayeldir.
- Uzun mesafelere gitsin bir güzel uçsun... İyi güzel ama sonra ya geri dönemez ise? Yeni başlayan ve orta tecrübe için 500m inanımaz uzun bir mesafe.
- VTX deyip geçme, o olmazsa görüntü olmaz, görüntü olmazsa kör kuş duvara toslar ya da bir ağacın tepesinde kalır bulamazsın...
- GPS taktım birşey olmaz diye düşünmek, arabada ESP var diye viraja 180le girmektir, sen torparlayamazsan ESP de pek işe yaramaz.
- Yağmur yağmıyor ama yağacak gibiyse hiç uçuşa yeltenme... Sen havadayken başlayabilir...
- Lipo bu şakaya gelmez. Ona ok hassas davranmak gerek.
- FPV Gözlüğe ve antene (gözlüğe takılacak) verdiğin paraya acıma.
- P. I. D. (filtreler dahil) ile ne yaptığını bilmiyorsan, hiç yapma daha iyi.
-Acro uçamayan pilot yoktur, yeterince simulatör çalışmayan pilot vardır. (Simulatör çalışmak en az 2 kere listeye eklemeyi hakediyor)
-Crossfire candır, R9 pişmanlıktır. Hala bu pişmanlığım devam ediyor. Bir gün elbet herkes Crossfirelı olacaktır.

Korkarsan uçamazsın, hiç uçmazsan tertemiz quadların olur. Kirli ve kırık quadlar uçan pilotların hatıralardır. :)

Herkese kırımsız uçuşlar.

r9 dan ne gibi bir pismanilginiz oldu ? fpv ucaklarimdan bende r9m modul kullaniyorumda ?

Merhaba, kumandam X9 Lite Pro ve modulum r9m lite Pro, r9mm ve r9mm OTA alıcılarım var. Ayrıca çalışmayan 3 tane de R9 mini. Yaşadığım sorunlar özetle, kısa mesafede rx lost, eşleşme, telemetry, kapalı alanda penetrasyon ve de uzun mesafede çok düşük rssi. Adı üzerinde long range modül, ltb fcc, flex hepsini denetim, accst ve access protokol de denedim ama bir türlü kendimi güvende hissedemiyorum.

Benim talihsizliğim desem, bir çok örneğini gördüm.

Kötü örnekler onyargi da oluşturuyor...

• Beğen
Tepkiler: murathan
Hakan Bey, tecrübe aktarımınız ve verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ