Ni-Cd ve Ni-Mh Pil Kullanımı

2200mah pile 1/10degerini uygulayıp 220mah basıncla doldurursak 10saatte dolar 15 degıl.. benmi yanlis biliyorum sizmi yanlis yazdiniz üst mesajlarda 15 saatte dolar yazilmisda ona istinaden dogrusu nedir beyler...

bu arada yeni katildim araniza ismin salim 26 hatay baja5b ss arabam vardir ilgi odagim o şu anda pillerle ilgili bilgi avi yapiyorum bu sıra.

Prensipte doğrudur. Fakat çoğu zaman pilin gerçek kapasitesi üzerinde yazanla aynı değildir. Şarj amperi düşük olduğu sürece fazladan %20-%25 fazla şarj edersen sıkıntı olmaz. Biraz ısınması normal ama aşırı ısınmaması önemli.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
6v 2400 mah nimh bataryaya

6v gerilim 240mah basıncla doldurdugumuzda pilin matamatik periyottan cıkıp bi kaç saat daha sarj isteyebilecegi anlaminami geliyor yoksa 6v pile verilen basinc yani mah sabit iken... gerilimin dusuk seyretmesi sonucu oluşacak birşeymi demek istiyorsunuz atiyorum gerilim 5.6v gibiyken mi?? Periyot şaşabilir.

@Salim demir hem forum kuralları gereği hem de yazdıklarınızın daha kolay okunup anlaşılabilmesi için lütfen başta noktamalama işaretleri olmak üzere, Türkçe yazım kurallarına uyalım

Salim kardeşim, hayatın her alanında olduğu gibi burada da bir teorik yanı var işin bir de pratik tarafı. Hiç kayıpsız bir şarj sistemi ve mükemmel bir pil ile yola çıkabilsek belki söylediğin doğru olurdu. Yani örneğin pilden geçirilen her elektron kimyasal enerjiye dönüşebilseydi... Ama gerçek hayatta işler böyle yürümüyor. Birçok yerde kayıplar olduğu için bir pili kapasitesinin 1/10'u kadar akımla şarj ettiğimizde 10 yerine 12 - 15 saat sürebiliyor. Bir de, pilleri "basınç" ile doldurmuyoruz. Gerilim ve akım söz konusu ve pili şarj eden şey akım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
eyvallah. Anladim teşekkürler...

yeni bir pil almayı düşünüyorumda.

6v Nimh. Alır almaz şarj ve deşarj rodaji mı yapmalıyım ne kadar veya ne aralıklarla belli bir periyot önerisi olan varmı ?

Piyasada iki türlü NiMh pil bulunur. Bunların birisi endüstriyel pillerdir. Şarjı uzun süre tutamazlar ve sürekli"trickle charge" denilen düşük akımlı ve aralıklı şarjda tutulmaları gerekir. Fiyatları nispeten ucuzdur. Genellikle sürekli şarjda tutulan el süpürgesi, şarjlı tornavida vs gibi aletlerde kullanılırlar. Bir de yeni nesil "LSD" olarak tanımlanan (Low Self Discharge yani beklemekle pratik olarak şarj kaybetmeyen) NiMh piller vardır. Bunlar biraz daha pahalıdırlar ama modelcilik kullanımı için uygun olan piller bunlardır. Herhangi bir rodaj gerektirmezler. Zaten kısmen şarjlı olarak satılırlar. Uygun bir şarj aleti ile şarj edilip kullanılabilirler. Genellikle AA boyutundaki LSD pillerde 400 mA gibi bir hızlı şarj akımı kullanmak mümkündür.

Şarj deşarj olayini duyuyorum okuyorum çogu yerdede sormak istedim.. balanslı şarj aletleri falan kullaniyor çogu kimse yeni bir pilde önce bunlar yapilması gerek falan diye biliyordum ben.. alır almaz kullanmak tekrar şarj ve kullanmak pile zarar vermiyorsa iyi.

6v 2400 mah nimh bataryaya

6v gerilim 240mah basıncla doldurdugumuzda pilin matamatik periyottan cıkıp bi kaç saat daha sarj isteyebilecegi anlaminami geliyor yoksa 6v pile verilen basinc yani mah sabit iken... gerilimin dusuk seyretmesi sonucu oluşacak birşeymi demek istiyorsunuz atiyorum gerilim 5.6v gibiyken mi?? Periyot şaşabilir.

Hiç bir şey anlamadım :angry:

Tekrar okuyun o zaman.

Arkadaşlar 6v nimh 3000mah ve üzeri alıcı verici için pil ariyorum bulamadım satan yok yada tukenmis çogu sitede önerisi olan varmı.