Ölçekli Modelcilik Ustası Aykut Suavi Youtube Kanalı

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar,

Tanımayanlar için kısa bir tanıtım yapayım, Aykut abimiz ölçekli RC model yapımında tam bir usta olup, hayatını bu işle kazanan, eşsiz bir bilgi birikimine ve tecrübesine sahip bir modelcidir. Kendisini şahsen tanıma şansım olduğu için, eski atölyesinde ziyaret edip sohbet etme şansı bulduğum için kendimi hep şanslı saymışımdır. Doğrudan bir model üzerinde çalışırken izleme fırsatım olmasa da sadece sohbetlerimizde ve yaptığı modelleri inceleyerek bile kendisinden pek çok şey öğrenmişimdir.

Yakın zamanda Aykut abinin youtube kanalında ölçekli model yapımı ile ilgili çok değerli paylaşımlar yaptığını farkettim (Sarven sağolsun :) ) Bu paylaşımları da şu an inşaatına devam ettiği 1/4 ölçekli Ki-15 modelinin inşaatı üzerinden yapmakta. Benim geçen senelerdeki fiberglass kaplama serimin devamında çekip paylaşmayı planladığım ama bir türlü fırsat olmayan panel çizgilerinin oluşturulması, perçin detaylarının eklenmesi gibi pek çok tekniği de paylaşmış kendisi. Tabi dahta inşaat tekniklerinden kompozit üretim/tamirat, vakum ile şekillendirme, boyama gibi pek çok bilgiyi de paylaşmakta. Uzun lafın kısası, meraklısı için hayli değerli bir bilgi paylaşımı var bu kanalda, şiddetle tavsiye olunur :saygilar:

Kanalın linkini burada paylaşıyorum

M. Ozan ÖZALTUNOĞLU

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Harika bir paylaşım olmuş teşekkürler%p
eski atölyesinde ziyaret edip sohbet etme şansı bulduğum için kendimi hep şanslı saymışımdır.
Valla eskisini bilmiyorum ama, videolarda gördüğümüz mekanı "atölye" diye adlandırmak biraz eksik bir tanımlama olur diye düşünüyorum. Çünkü izlediğimiz ortam atölye falan değil; bildiğin model fabrikası ya da model üretim tesisi gibi bir yer... :D

Rifat K

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar,

Tanımayanlar için kısa bir tanıtım yapayım, Aykut abimiz ölçekli RC model yapımında tam bir usta olup, hayatını bu işle kazanan, eşsiz bir bilgi birikimine ve tecrübesine sahip bir modelcidir. Kendisini şahsen tanıma şansım olduğu için, eski atölyesinde ziyaret edip sohbet etme şansı bulduğum için kendimi hep şanslı saymışımdır. Doğrudan bir model üzerinde çalışırken izleme fırsatım olmasa da sadece sohbetlerimizde ve yaptığı modelleri inceleyerek bile kendisinden pek çok şey öğrenmişimdir.

Yakın zamanda Aykut abinin youtube kanalında ölçekli model yapımı ile ilgili çok değerli paylaşımlar yaptığını farkettim (Sarven sağolsun :) ) Bu paylaşımları da şu an inşaatına devam ettiği 1/4 ölçekli Ki-15 modelinin inşaatı üzerinden yapmakta. Benim geçen senelerdeki fiberglass kaplama serimin devamında çekip paylaşmayı planladığım ama bir türlü fırsat olmayan panel çizgilerinin oluşturulması, perçin detaylarının eklenmesi gibi pek çok tekniği de paylaşmış kendisi. Tabi dahta inşaat tekniklerinden kompozit üretim/tamirat, vakum ile şekillendirme, boyama gibi pek çok bilgiyi de paylaşmakta. Uzun lafın kısası, meraklısı için hayli değerli bir bilgi paylaşımı var bu kanalda, şiddetle tavsiye olunur :saygilar:

Kanalın linkini burada paylaşıyorum
Yahu Sarven'in de nasil haberi oluyor boyle seylerden.... Nerden gordu acaba ? :lol: Yeni actigim instagram hesabimdan hic bahsetmemis:(:)

İlgi Alanı
Uçak
Harika bir paylaşım olmuş teşekkürler%p

Valla eskisini bilmiyorum ama, videolarda gördüğümüz mekanı "atölye" diye adlandırmak biraz eksik bir tanımlama olur diye düşünüyorum. Çünkü izlediğimiz ortam atölye falan değil; bildiğin model fabrikası ya da model üretim tesisi gibi bir yer... :D
Eskiden, rahmetli Mustafa Koç hayattayken, Aykut abi "İstanbul Model Planör Kulübü, SOARIST" atolyesinde çalışırdı. Koç Müzesinde sergilenmek için modeller bile yapardı. "Mustafa Abi"yi* acı ve zamansız bir şekilde kaybettikten sonra Soarist yapısı da değişti haliyle, ama neyse ki Aykut abiye sahip çıktılar ve sanırım şu an Arçelik fabrikalarından birinde yapılan yeni bir atolyede çalışmaya devam ediyor, müze için de modeller yapmaya devam ediyor.

*burada bir açıklama eklemek şart, Rahmetli Mustafa Vehbi Koç aynı zamanda sıkı bir modelciydi, özellikle de RC planör alanında çok ciddi yatırımlara imza atmıştı ve F3J gibi rekabetin hayli yüksek ve zorlu olduğu bir alanda bile Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonluğu kazanabilmesinin arkasındaki önemli bir itici güç idi. Çoğu modelci bile bilmez ama biz Türk RC model planörcüleri olarak RC planörcülüğünbeşiği sayılabilecek Almanyaya bir branş öğretip ihtaç etmiş durumdayız (2m sınıfı) ve yakında FAI tarafından da resmen tanınıp uluslar arası yarışmalara eklenecek birbranş haline geldi. Bu branşın Türkiye içinde bu kadar yayılması ve başarılı hale gelmesinde de Mustafa Abinin tutup Türkiyeye getirdiği sonradan "Fiko" olarak Türkleştirdiğimiz :) sevgili Phillip Kolb'ün çok büyük faydası vardır.

Tüm bunların yanısıra, iş dünyasında bulunduğu mevkiyi de dikkate almayı unutmadan, kendisinin biz modelcilere karşı hayli sıcak ve alçak gönüllü davrandığını belirtmek gerekir. Kendisini ilk kez katıldığım Türkiye F3J şampiyonasında tanımıştım, final uçuşlarından sonra bizzat yanıma gelip ismimi sorup tebrik etmişti, sonrasında da asla ismimi asla ikinci kez sormadı... Çok doğal olarak biz onla karşılaştığımızda "Mustafa Bey" olarak hitab ediyoduk, bir gün, Tepekentte yamaç uçuşunda karşılaştığımda yine ona "Mustafa Bey" diye selamladığımda, o sırada uçuşta olmasına rağmen arkasını dönüp kimin selam verdiğine bakıp benigördükten sonra beni fena halde azarlamıştı "Ne beyi Evren, hala kurtulamadın şundan ayıp!" gibisinden... Bu vesileile kendisini rahmetle anıyorum...

Yahu Sarven'in de nasil haberi oluyor boyle seylerden.... Nerden gordu acaba ? :lol: Yeni actigim instagram hesabimdan hic bahsetmemis:(:)
Sarven bu, akıl sır ermez yaptıklarına :lol:;D

Ben instagramı terkedim çoktan, açarken facebook yazmaya başladığından beri bir soğuma gelmişti zaten, soğuya soğuya aylar oldu girmedim etmedim... bazen diyorum... sonra vazgeçiyorum :D

Bu zamana kadar nasıl keşfedememişim dediğim bir sayfa resmen abi. Çok teşekkürler paylaşım için 🙏🙏
Sosyal medyada gerçek anlamda değerli bilgilerin paylaşıldığı kaynaklar genellikle ön plana çıkartılmaz :) bu yüzden görmemiş olmanız çok normal, Aykut abiyi tanımama ve daha eski videolarınıbilmeme rağmen bu yeni paylaşımlarından ben bile haberdar değildim :)

Bir vaktim olduğunda Aykut abinin videolarını da konulara göre derleyip yayınlayacağım burada, ve ilgili olan kendi konularımda da...

M. Ozan ÖZALTUNOĞLU

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bu vesileile kendisini rahmetle anıyorum...
Bu bahsettiğiniz yönlerinden ötürü, Mustafa Koç'un rahmetle ve saygı ile anılmayı hak eden biri olduğunu anlıyoruz. Modelci olduğunu duymuştum, -öylesine kulaktan dolma bir şekilde- ama bu kadar önemli katkıları olduğunu bilmiyordum...
Almanyaya bir branş öğretip ihtaç etmiş durumdayız (2m sınıfı) ve yakında FAI tarafından da resmen tanınıp uluslar arası yarışmalara eklenecek birbranş haline geldi.
Bu kısmı, dolaylı yoldan da olsa beni özellikle ilgilendiriyor. İçeride çeyizlerimin arasında bir adet Rookie planörüm var:D Sağ olsun Metin Hocamın (Atambay) bana hediyesi. Kışın ölü sezonda inşaatına başlayacağım. Hiç planör tecrübem yok ama seneye onu uçurmayı heyecanla bekliyorum:)
Mustafa V. Koç, Aykut Suavi ve "Fiko"... Anladığım kadarıyla üçünün de 2m. planör konusunun böylesine gelişmesinde katkıları büyük... Bu açıdan gıyabında hepsine saygılarımı sunmak isterim:saygilar:
Bu arada Aykut Bey'in linkini tıklayıp, siteye abone olduğumda (dün) 114 takipçisi vardı. Şimdi baktım 128 olmuş:) Sizin bu hatırlatmanızın etkisi oldu sanırsam. Bu gibi değerlere sahip çıkmamız, kıymetini bilmemiz ve feyiz almak için takip etmemiz gerek diye düşünüyorum:bravo::bravo::bravo:

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Tanımayanlar için kısa bir tanıtım yapayım, Aykut abimiz ölçekli RC model yapımında tam bir usta olup, hayatını bu işle kazanan, eşsiz bir bilgi birikimine ve tecrübesine sahip bir modelcidir.
Şöyle hızlı şekilde 2-3 videosunu bir izledim de. Gerçekten de çok güzel işler çıkarmış abimiz %p
Bu vesileile kendisini rahmetle anıyorum...
Allah rahmet eylesin
Bir vaktim olduğunda Aykut abinin videolarını da konulara göre derleyip yayınlayacağım burada, ve ilgili olan kendi konularımda da...
Şahane bir fikir kardeşim :thumbup: Benim de aklıma geldi ama bu işi bilen kişi olarak senin yapman daha güzel olur kardeşim :heartxf: