Özgün Yazılım ve Tasarım

Bence tam anlatamadık derdimizi...
Farklı bir örnek vereyim. Bundan birkaç sene önce burada bir "Arduino" lafı geçmişti. O zamana kadar Arduino denilen sistemden haberim yoktu. Öğrenmek istedim. Ne yaptım? Önce Arduino sisteminden uygun bir kart ve birtakım elemanlar edindim ve okuyup deneyerek gördüm, öğrendim. Peki sadece örneğin nette bulunabilen Arduino simülatörleri ile ne öğrenebilirdim? Yani sistemi fiziksel olarak elime alıp kullanmadan, okuyarak falan ne kadar ilerleyebilirdim?
Ya da çok daha basit bir örnek... Kumda ne kadar yüzme öğrenilebilir?
Hocam ben demek istediğinizi anladım.
Şöyle ki ben de Arduino ile uğraştım. Sonuçta ardupilot ta ardunun üzerinde geliştirildi. APM yaptığı sistemi, mimariyi quad a Arduino ile yapmak amacım bu.
Mehmet Sarıkaya hocamın dediği biraz "zor uğraşma"
Tabi ki karar sizindir, istediğiniz yerinden başlayabilirsiniz.

Ben bunları yazarken sizi şöyle algılamıştım. bu arkadaşımız bir cismi uçurmak hakkında hiç bir şey bilmiyor ama kendi özgün donanım ve yazılımları ile bunu başarmak ve uçmak istiyor.

Size sunulan bence çok makul olan önce hazırlarını bir uçurup hangi donanımlar yazılımlar kullanılıyor yazılım ne gibi parametreleri kullanıyor bir görüp ona göre kendi donanımına ve yazılımına ne gibi özellikler ekleyeceğine karar verip işe öyle girişmek.

ikici seçenek ise uçabilen bir cismin bütün donanımları opensource yazılımla çalışanları bulup kendi yazılımınızı yapmanız yazılım oturduğunda donanımınızı yapmanız.

Üçüncüsü ise hiç bir bilgi olmadan ve hazır ürünler kullanmadan sıfırdan gelişimi uzun yıllar almış Radyo (Kumanda ve Alıcı)teknolojisini, kontrol kartı teknolojini, Motorları, Probları (Kanatçık, pervane) ESC (Elektronik motor hız kontrolcüsü nü)yi google ve hobicilere sorarak yapmak. o zaman ilk yapmanız gereken bir Kumanda Tx RX bunu tam olarak test etmeden diğer donanımları ve yazılımları yapmak bana göre hepsini yarım ve yanlış yapma olasılığını çok yükseltiyor..

küçük bir örnek bu gün ülkemizde İha üretimi olan firmanın ilk demosunu yaptığı ihanın videosunda yanılmıyorsam Futaba 7cap kullanıyor alıcı antenini ülkede bulamadığından yakınıyor bu gün geldiği noktaya bakmak lazım. :saygilar::saygilar:

Sonuçta ardupilot ta ardunun üzerinde geliştirildi. APM yaptığı sistemi, mimariyi quad a Arduino ile yapmak amacım bu.
Sıfırdan motor sarmak, bobinajcılık değil
Motor sürücüsü üretmek değil
Alıcı verici üretmek değil
Bunlar zaten birçok firma tarafından üretiliyor çok fazla çeşidi var.
Ama uçuş kontrolü kartlarında sınırlı kaynak var ve bu kaynaklar sadece kurulumu ve kullanmayı gösteriyor. böyle bir mimari yi nasıl tasarlarız bunu anlatan hiçbir Türkçe kaynak yok. Sizce bu bir sıkıntı değil mi?
Tabii ki dediğiniz gibi piyasadaki sistemleri tecrübe etmem gerekiyor ve edeceğim de. ama Sizler beni sürekli hazır varken neden sıfırdan tasarlamaya uğraşıyorsun'a itiyorsunuz. Zaten bu düşünce aklımdan çıkmıyor.

Seni itmeye çalıştığımız yol sandığın yol değil. Olayın temelini (uçuştan söz ediyorum) içselleştirmeden ve kavramadan ilerlemenin kumda yüzme öğrenmeye benzeyeceğini söylüyoruz o kadar. Ayrıca tümü kişisel düşüncelerimiz ve hiçbirinin doğruluk garantisi yok. Sohbet ediyoruz işte...
Ayrıca sandığının aksine hiçbir şekilde "hazırı varken neden uğraşıyorsun" gibi bir savım olmadı.

Ahmet kardeşim,
Sümer hocamın demek isteği şu sanırım, şimdi bizim helilerde kullandığmız ve butun kontrolu (gyro, governor vb.) yapan FBL (flybarless) ünitesi var ve bu üniteyi yapan firmalar işi o kadar ileri götürdülerki bunu yeniden yapmak için uğraşmaya gerek yok fakat ek bir özellik katarak durumu lehine değiştirebilirsin. Örnek verecek olursak, bu üniteyi ayarlamak için belli bir miktar uğraşıyoruz, eklenecek yeni bir özellikle hower da yapacağımız bir kaç dönüş sonrası ünitenin kendini tam anlamıyla kusursuz biçimde ayarlaması olayı tamamen değiştirir. Tabi bu ek özelliği üniteye ekleyebilmek içinde o üniteyi kullanmak ve çalışma prensibini anlamak gerekir, birinin anlatmasıyla ünite tanınmaz. Bu tamamen olaya bir örnekti gerekip gerekmediği tartışılır.:)
Umarım Sumer hocamın dediğini bende yanlış anlamamışımdir:lollol:

Şöyle ki ben de Arduino ile uğraştım. Sonuçta ardupilot ta ardunun üzerinde geliştirildi. APM yaptığı sistemi, mimariyi quad a Arduino ile yapmak amacım bu.
Mehmet Sarıkaya hocamın dediği biraz "zor uğraşma"

Sonuçta ardupilot ta ardunun üzerinde geliştirildi. APM yaptığı sistemi, mimariyi quad a Arduino ile yapmak amacım bu.
Sıfırdan motor sarmak, bobinajcılık değil
Motor sürücüsü üretmek değil
Alıcı verici üretmek değil
Bunlar zaten birçok firma tarafından üretiliyor çok fazla çeşidi var.
Ama uçuş kontrolü kartlarında sınırlı kaynak var ve bu kaynaklar sadece kurulumu ve kullanmayı gösteriyor. böyle bir mimari yi nasıl tasarlarız bunu anlatan hiçbir Türkçe kaynak yok. Sizce bu bir sıkıntı değil mi?
Tabii ki dediğiniz gibi piyasadaki sistemleri tecrübe etmem gerekiyor ve edeceğim de. ama Sizler beni sürekli hazır varken neden sıfırdan tasarlamaya uğraşıyorsun'a itiyorsunuz. Zaten bu düşünce aklımdan çıkmıyor.

Ben tam tersini düşünmüştüm Ardupilot yazılımını geliştirmeyeceğinizi kendi Arduino tabanlı yazılımınızı veya Arm işlemci mimarili bir yazılım yapacağinizi hatta buda yetmez diyerek kumanda dadan ESC ye kadar bütün donanımlarıda yapacağınızı zannetmiş ve heveslenmiştim. sizin dediğiniz gibi Ardupilot yazılımını geliştiren çok insan var ve sizde rahat yaparsınız o konuda sıkıntınız olmasın. :saygilar::saygilar:

Ben tam tersini düşünmüştüm Ardupilot yazılımını geliştirmeyeceğinizi kendi Arduino tabanlı yazılımınızı veya Arm işlemci mimarili bir yazılım yapacağinizi hatta buda yetmez diyerek kumanda dadan ESC ye kadar bütün donanımlarıda yapacağınızı zannetmiş ve heveslenmiştim. sizin dediğiniz gibi Ardupilot yazılımını geliştiren çok insan var ve sizde rahat yaparsınız o konuda sıkıntınız olmasın. :saygilar::saygilar:
Hocam kumanda devresini yapıyordum ? nrf24 modülü ile uğraşıyordum klon Arduino yanınca moralim bozuldu bırakmıştım. İlk başta Arduino ile yazılımı yapalım. Onlara da bakacağım. Bu sistemleri araştırırken ben de çok hevesleniyorum. Ama kaynaklar eng olunca zor oluyor. ?

• Beğen
Tepkiler: ibrahim yılmaz
Ahmet kardeşim,
Sümer hocamın demek isteği şu sanırım, şimdi bizim helilerde kullandığmız ve butun kontrolu (gyro, governor vb.) yapan FBL (flybarless) ünitesi var ve bu üniteyi yapan firmalar işi o kadar ileri götürdülerki bunu yeniden yapmak için uğraşmaya gerek yok fakat ek bir özellik katarak durumu lehine değiştirebilirsin. Örnek verecek olursak, bu üniteyi ayarlamak için belli bir miktar uğraşıyoruz, eklenecek yeni bir özellikle hower da yapacağımız bir kaç dönüş sonrası ünitenin kendini tam anlamıyla kusursuz biçimde ayarlaması olayı tamamen değiştirir. Tabi bu ek özelliği üniteye ekleyebilmek içinde o üniteyi kullanmak ve çalışma prensibini anlamak gerekir, birinin anlatmasıyla ünite tanınmaz. Bu tamamen olaya bir örnekti gerekip gerekmediği tartışılır.:)
Umarım Sumer hocamın dediğini bende yanlış anlamamışımdir:lollol:
Şefim ben de kullanılan sistemleri Arduino üzerinde kullanıp uçuş kontrol yazılımı tasarlamak , yazılım biraz daha özgün olmasını istiyorum yani. Biraz yanlış anlaşıldım burada galiba ?

• Beğen
Tepkiler: Mustafa ÇOBAN
Hocam kumanda devresini yapıyordum ? nrf24 modülü ile uğraşıyordum klon Arduino yanınca moralim bozuldu bırakmıştım. İlk başta Arduino ile yazılımı yapalım. Onlara da bakacağım. Bu sistemleri araştırırken ben de çok hevesleniyorum. Ama kaynaklar eng olunca zor oluyor. ?

Benim evde yaptığım bir kumandalı arabam var bende kendi kumandamı ve arabadaki motor kontrol kartını arduino ile nrf24 modül kullanarak yaptım tabi ileri seviye bir kod bilgim yok ama öğrenmeye çalışıyoruz. Sümer abinin dediği gibi sahada yapmaz isem öğrenemiyorum ben. :saygilar::saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Selamlar...

Nasıl başlamayı düşünüyorsunuz?
Arduino ile imu sensör,gps gibi sensörleri kullanıp istediğim verileri, telemetry ile bilgisayarda yazacağım c# Windows formunda göstermeye çalışacağım. Sonrasında ucuz bir gövde ve motor ve esc ler ile uçuş kontrolünü deneme yanılma yöntemi ile PID değerlerini bulup stabil bir uçuş planlıyorum. Sonrasına ise maps i Arduino üzerinde çalıştırıp map üzerinde belirlediğimiz yerlere gitmesi kalıyor ve geliştirme bize kalıyor

Sizler beni sürekli hazır varken neden sıfırdan tasarlamaya uğraşıyorsun'a itiyorsunuz. Zaten bu düşünce aklımdan çıkmıyor.
Bu düşüncenin neresi sizi rahatsız ediyor. Bizler burada "Uçma hobisini icra" ediyoruz. Yani işin pilotaj kısmındayız. Eğer bir gün RC uçak ve heli uçurmayı denerseniz, ne demek istediğimi ve bu işten nasıl bir zevk aldığımızı anlayabilirsiniz.

Burada bulunan modelcilerin hepsinin işi, özel hayatı var. Bunlardan kalan NAKIT ve VAKIT'lerini bu şekilde değerlendirmek istiyorlar. Siz de ister hobi isterse ilerleyen zamanlarda ticari olsun, bu hobinin yazılım kısmına merak sarmışsınız. Takdir edersiniz ki yazılım işi bambaşka bir dünya.

Bu nedenle zaten bu hobi ile ilgilien ülkemizde az bir insan varken, işin yazılım kısmı ile ilgili Türkçe kaynak bulmak nerede ise bir mucize.

Bu sistemleri araştırırken ben de çok hevesleniyorum. Ama kaynaklar eng olunca zor oluyor. ?
Bu yazacaklarımı lütfen bir abi tavsiyesi olarak al. Şimdi yaşın genç ve öğrenme azmin hala var. Bu nedenle yerinde olsam enerjimi öncelikli olarak bu tür konulardan daha çok "INGILIZCE" sorununu çözmeye harcardım. Bu sorun ömrün boyunca hep karşına çıkacak ve seni yoracak. O yüzden ne yap, ne et, bunu bir sorun olmaktan çıkar ;)

Bence Ahmet bey'in yazdıkları gayet uygun şeyler...
Ben de Hobby olarak uğraşıyorum ama Programcı olduğum için işin donanım kısmı kadar yazılım kısmı ile ilgilenmekten kendimi alamıyorum...
Mevcut ArduPilot kodları bana çok karışık geliyor ve basitten birşeyler yaparak konuya daha fazla hakim olmak istiyorum...
O yüzden benim de kendimin basit bir sistem geliştirmeye ihtiyacım var...

Bu nedenle yerinde olsam enerjimi öncelikli olarak bu tür konulardan daha çok "INGILIZCE" sorununu çözmeye harcardım. Bu sorun ömrün boyunca hep karşına çıkacak ve seni yoracak. O yüzden ne yap, ne et, bunu bir sorun olmaktan çıkar

Bu konudaki en onemli tavsiye bu, %100 katiliyorum.

İkinci olarak onceki mesajlarda soylenenleri biraz daha genisleteyim. Ulkemizde kendi ihasini kendi tasarlayip kendi yazilimi ve donanimi ile ucmak isteyen 1000’lerce insan var. Bunlarin belki %90’inin yolu bizim forumdan oyle yada boyle geciyor. Ama hatirlayabildigim 1-2 arkadas disinda hepsinin kafalari ayni fabrikadan cikmis. Ucacak sey her ne ise, uzun bir deneme-yanilma sureci olmadan sadece yazilimla ucmaz. O yazilimi yazabilmek icin, yazdigin yazilimi test edebilmek icin, once yazilimsiz nasil uculur onu bilmek gerekir. Bizde herkes elektronikte cigir aciyor, kimse ucmayi bilmiyor. Herkes arduinoya takili, kimse islemciyi kendi gelistirecegi karta takmayi hedeflemiyor.

Onu da gectim, kimse ulen biz radyo dalgalarina mecbur muyuz, mesela mikrodalga kullanmaya calissak ne olur demiyor.

Standart kafalarla standartlarin uzerinde bisey yapamayiz. Standartlari asmak icin, once standartlara gore olusturulmus kafalarimizi asmamiz gerekiyor.

Burada Arduino öğretim ve uygulama pdf kitapları var:

• Beğen
Tepkiler: ahmetkara41
A
Bu konudaki en onemli tavsiye bu, %100 katiliyorum.

İkinci olarak onceki mesajlarda soylenenleri biraz daha genisleteyim. Ulkemizde kendi ihasini kendi tasarlayip kendi yazilimi ve donanimi ile ucmak isteyen 1000’lerce insan var. Bunlarin belki %90’inin yolu bizim forumdan oyle yada boyle geciyor. Ama hatirlayabildigim 1-2 arkadas disinda hepsinin kafalari ayni fabrikadan cikmis. Ucacak sey her ne ise, uzun bir deneme-yanilma sureci olmadan sadece yazilimla ucmaz. O yazilimi yazabilmek icin, yazdigin yazilimi test edebilmek icin, once yazilimsiz nasil uculur onu bilmek gerekir. Bizde herkes elektronikte cigir aciyor, kimse ucmayi bilmiyor. Herkes arduinoya takili, kimse islemciyi kendi gelistirecegi karta takmayi hedeflemiyor.

Onu da gectim, kimse ulen biz radyo dalgalarina mecbur muyuz, mesela mikrodalga kullanmaya calissak ne olur demiyor.

Standart kafalarla standartlarin uzerinde bisey yapamayiz. Standartlari asmak icin, once standartlara gore olusturulmus kafalarimizi asmamiz gerekiyor.
hocam Arduino ya takılıp kalmadık halihazırda bu yazılımı Arduino ile daha rahat gerçekleriz.