Özgün Yazılım ve Tasarım

Piyasada o kadar çok balon var ki, gençlerin böyle heveslenmeleri normal. Bir kaç ay önce, elindeki oyuncak dron ile poz verip, kanadaya bilmem kaç bin tane dron sattı diye bir haber vardı, normaldir.

Genç kardeşim.
8 Bit Atmel işlemcilerle dron uçurma devri 5 yıl önce öldü. Şimdi ST var. 32 Bit var.
Atmel iş yapar mı? Zaten kendini kanıtlamış, ama limitlerine de ulaşılmış. Senin istediklerini ve hayal edip, edemediklerini bile yapar, lakin güncel acik kaynak kodlular artik 32Bit'e gectiler.

İkincisi, hazır yapilmis sistemlerin iyi olanları zaten açık kaynak kodlu. Yani yüzlerce insan kod üzerinde çalisiyor, binlerce insan da bu yazilan kodlari deniyor. Pek çok ticari firma da bu kodlari aliyor, kendine gore revize ediyor kullaniyor.
Yani Boeing bile ardupilot üzerinden giderken, sıfırdan sistem yapacagim dersen, küregi bosa cekmis olursun. Kol senin sen bilirsin.

İngilizce bilmiyorsan, kopyala yapistirdan bir adım öteye zaten gecme sansin zaten yok. Bu durumda başkalarinin senin görmene izin verdikleri ayak izlerini takip edebilirsin sadece.

Önce iyi ingilizce ogrenceksin, ama bu konulari birak önce ingilizce ogren demiyorum, senkron da olur, hem daha iyi olur.
sonra github'da daha önce verdigim adrese bakacasin, orada tartismalar var, onlari okuyacaksin. Diger forumlar var, gayet teknik, ama hic biri turkce degil.
Muhtemelen 6-8 ay hic bir sey anlamayacaksin, ama sonra zamanla oturacak. Eger bir kac aya sikilip, vazgecmez isen.

İlk etapta malzemelere karar vermek lazım...
Örneğin sensör olarak mesela bende APM2.5 Kartı var (üzerinde sensörler hazır var) bir de MPU6050 olarak Gyro sensörü de var... Arduino ile güzel çalışyor... Sonar sensörü var o da güzel çalışıyor...
Hazır APM kartını kullanmadan Arduino ile yapmak gerekirse bazı sensörleri ayrı olarak alabilirim...

Piyasada o kadar çok balon var ki, gençlerin böyle heveslenmeleri normal. Bir kaç ay önce, elindeki oyuncak dron ile poz verip, kanadaya bilmem kaç bin tane dron sattı diye bir haber vardı, normaldir.

Genç kardeşim.
8 Bit Atmel işlemcilerle dron uçurma devri 5 yıl önce öldü. Şimdi ST var. 32 Bit var.
Atmel iş yapar mı? Zaten kendini kanıtlamış, ama limitlerine de ulaşılmış. Senin istediklerini ve hayal edip, edemediklerini bile yapar, lakin güncel acik kaynak kodlular artik 32Bit'e gectiler.

İkincisi, hazır yapilmis sistemlerin iyi olanları zaten açık kaynak kodlu. Yani yüzlerce insan kod üzerinde çalisiyor, binlerce insan da bu yazilan kodlari deniyor. Pek çok ticari firma da bu kodlari aliyor, kendine gore revize ediyor kullaniyor.
Yani Boeing bile ardupilot üzerinden giderken, sıfırdan sistem yapacagim dersen, küregi bosa cekmis olursun. Kol senin sen bilirsin.

İngilizce bilmiyorsan, kopyala yapistirdan bir adım öteye zaten gecme sansin zaten yok. Bu durumda başkalarinin senin görmene izin verdikleri ayak izlerini takip edebilirsin sadece.

Önce iyi ingilizce ogrenceksin, ama bu konulari birak önce ingilizce ogren demiyorum, senkron da olur, hem daha iyi olur.
sonra github'da daha önce verdigim adrese bakacasin, orada tartismalar var, onlari okuyacaksin. Diger forumlar var, gayet teknik, ama hic biri turkce degil.
Muhtemelen 6-8 ay hic bir sey anlamayacaksin, ama sonra zamanla oturacak. Eger bir kac aya sikilip, vazgecmez isen.
Hocam arm işlemciler ile de fikrimiz var ben sıfırdan bir sistem demiyorum ki neden herkes boşa kürek çekme diyor anlamıyorum peki napalim hocam Halı hazırda olandan daha iyisini yapamayacağız diye kendimizi set mi edelim

Pek tabii ki öyle bir şey demiyorum, bizimki biraz boş konuşma, rahatsız ettiysek affola.
Yabancı dil de google translate ile halledilirse, 3-4 aya dünyanın en iyi sistemini atmega328''de programlayacak hale gelinebilir sanırım.

Pek tabii ki öyle bir şey demiyorum, bizimki biraz boş konuşma, rahatsız ettiysek affola.
Yabancı dil de google translate ile halledilirse, 3-4 aya dünyanın en iyi sistemini atmega328''de programlayacak hale gelinebilir sanırım.
Hocam ben bir şeyler yapmaya çalışan
mazlum bir müh öğrencisiyim. Asıl ben sizleri darladıysam kusura bakmayın.

Dediğim gibi, özgün bir şeyler yapma fikrini daima destekledim. Yeni nesil arkadaşların varolan sistemleri uç uca ekleyip şunu yaptım bunu yaptım demesinden de rahatsız olduğumu anlattım. Burada sorun yok. Ancak, özgün bir şeyler yapabilmenin yolu önce kontrol edeceğin sistemi iyice tanımaktan geçiyor. Basit bir örnekle, eline kumanda alıp bir şey uçurmamış birinin sıfırdan bir kumanda tasarlayıp başarılı olması mümkün ama çok düşük bir ihtimal. Buradaki yazışmaların temel fikri bu.
Bir şeyi kontrol etmek için özgün bir sistem oluşturacaksan öncelikle o kontrol edeceğin şeyin karakterini anlaman, kavraman gerekir. Ayrıca unutulmaması gereken bir nokta da sadece bilgisayar başında kod yazarak bu işlerin yapılamayacağı, işin bir de donanımsal tasarım tarafı olduğudur. Haa tabii yapılacak hava aracı içine hazır üretilmiş Arduino'ları, STM32'leri falan tıkıp kuş kafesi formatında kablocuklarla bağlayıp uçuracaksan o ayrı...

Bir ara merak salıp bu iş için basit kodlar aramıştım...
Şunları bulmuşum:

(Burdaki "SimplePilot" kodu basit ama henüz denenmemiş...)

(Bu da APM2.x için basit bir kod. APM Library'leri kullanıyor)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari