Piaget Micro 3D Indoor Uçak Toplama : Volume-1

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda "Indoor - Kapalı Alan" diye tabir edilen "Mini - Micro" model uçak toplama maceramızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Herşey yaklaşık 2012 kışında başladı :laugh: Başladı diyorum zira aradan 1,5 yıl geçti macera hala devam ediyor :lollol:

Tabii aramıza yeni katılan arkadaşlar bilmezler. O zamanlar tek uçuş alanımız Solaklar idi ve kışın uçacak yerimiz yoktu :-\ (Bunları helici birisinin söylemesi biraz abes oluyor ama :lol:)

Bizde üç kafadar "Türker, Yücel ve ben" özellikle kışın grup halinde uçabilelim diye yeni bir maceraya atılalım dedik. Amacımız yurtdışı sitelerinde bolca gördüğümüz "INDOOR" uçuşlar yapmaktı.

İtiraf etmek gerekir ise önce 6 kanal Micro Heli düşündük. Ama o zaman V922 yok :embarras: Blade ve diğer microların fiyatı da belli :embarras: Bu durumda bizde ekonomik olması nedeniyle MICRO EPP Uçak toplayalım dedik.

Bu fikrimizi uçakcı abilerimiz ile paylaşınca ve özellikle toplamayı düşündüğümüz modelin pil dahil Toplam ağırlığının 50 gr olduğunu paylaşınca, hepsi ağız birliği yapmış gibi "Çocuklar bu işe hiç girmeyin, toplaması ve uçurması derttir bu micro modellerin" dediler.

Biz de dertsiz başımıza dert aradığımız için :lollol: tabii ki onları dinlemedik ve aşağıda özelliklerini paylaştığımız "Piaget Micro 3D" uçağı sipariş ettik, hem de 3 tane ;D ve 1,5 yıldır uğraşıyoruz :D

Sonuça ve çıkarımlarımızı paylaşmadan önce maceramızın en başına dönelim ve o ölümsüz günleri sizlerle AŞAMA AŞAMA 2-3 konu olarak paylaşalım istedik.

NOT: 2013 sezon maceraları için
Piaget Micro 3D Indoor Uçak Toplama : Volume-2
Piaget Micro 3D Indoor Uçak Volume-3: Artık Ucuyor

MACERAYA BAŞLIYORUZ: - 2012 Yılı
Seçtiğimiz model "Piaget Micro 3D plane EPP Kit w/ Motor & ESC" ve Hobbyking'den sipariş ettik.

Hobbyking Linki :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özellikler:
Boy : 472mm
Kanat Açıklığı : 418mm
Tavsiye Edilen Uçuş Ağırlığı : 45~53g (Pil Dahil)
Motor: C05 3700kv brushless outrunner (CO5) (Kite Dahil)
ESC: 7Amp (7A) (Kite Dahil)
Prop: GWS EP5030 (Kite Dahil)
Servo: 3x2.5g (Kite Dahil Değil)
Micro Alıcı : (Kite Dahil Değil)
Pil: 100~200mah 1~2S 20C Lipo (Kite Dahil Değil)

3 adet modelimiz geldi ve biz de 3 koldan toplama başladık. Kit geldiğince hayalimiz sabahtan toplamaya başlamak ve aynı günün akşamına uçarmaktı. Aradan tam 1,5 yıl geçti :lollol:

İlk micro uçak tecrübemiz olduğu için, daha doğrusu tecrübesizlikten, uçapın toplam uçuş ağırlığı azıcık fazla oldu. MAX 53 gr tavsiye edilirken biz 65 gr bitirdik . Yani başka bir değişle yaklaşık %20 daha ağır. Ama olsun uçak değil mi nasıl olsa dedik ve yola devam ettik :laugh:

Bunda en büyük sebep, micro alıcıya para vermemek için kendi alıcımızı kullanmaya kalkmak, yanlış pil ve konnektör tercihleri.....

O zamanlar hazırladığım tabloyu burada da paylaşmış olayım.

Toplama günlerimize ait resimlerimiz :

Ve sonunda uçağımızın toplaması bitiyor :bravo: Bunlarda ILK Topladığımız ve olması gerekenden yaklaşık %20 daha ağır olan uçağımıza ait resimler

Gelelim işin en zevkli kısmına yani ilk test uçuşumuza ;D

Ağırlık olması gerekenden %20 daha fazla, motor açısı ve ağırlık merkezi kontrol edilmemiş durumda ilk uçuşu yapınca sonuç baştan belli oluyor alsında :laugh:

Özetle Biz uçağı ciddiye almadık, o da bizi :lollol: Hadi seyredip hep beraber gülelim.

NOT: Bu arada ben hayatımda ilk kez bir uçak uçurmaya çalışıyorum :lol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Resmen o anları tekrar yaşadım. :bravo: Elinize sağlık Mehmet Bey, çok güldüm. :lol:
Modelcilik hayatımda bir dönüm noktasıdır Piaget, öncesi ve sonrası diye. :lollol:

cepten aamadım vidyoyu. :rolleyes:

bu uçak düşüp duruyor ne bunun sorunu la olum la olum:D :D aileronlar tersmiş ya:D :D koptum ya.zorla ciddiye aldırmıs kendini :D :D

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
bu uçak düşüp duruyor ne bunun sorunu la olum la olum:D :D aileronlar tersmiş ya:D :D koptum ya.zorla ciddiye aldırmıs kendini :D :D
Aynen Erinc, modelin küçüğü büyüğü olmuyor :lollol: Aynı ilgi ve dikkati istiyor ;)

sanki 1 kit alıp 5tane kopyalanmıs gibi duruyor ama :D hk stili depron yapımlar var ortalıkta sanki :D

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
sanki 1 kit alıp 5 tane kopyalanmıs gibi duruyor ama :D hk stili depron yapımlar var ortalıkta sanki :D
Erinc baş tarafta yazdım ama gözden kaçmış olsa gerek. Kitler HK'nin zaten ve 3 tane ile başlayıp, 1 tane ile bitirdik :laugh:

Mehmet Küçüksarı : sen yapıyon dimi bunları :D :D koptum vallla :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: mehmet abi vidyonun sonunda uçak sana mı çarptı ?

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet Küçüksarı : sen yapıyon dimi bunları :D :D koptum vallla :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: mehmet abi vidyonun sonunda uçak sana mı çarptı ?
Yok üstad, uçak beni teyet geçti :lollol: Benimkisi iş valla. 1 yıllık acemi helici, sıfır uçak tecrübesi varken kapalı olanda micro uçak ile ILK UÇAK tecrübesini yaparsan, hele bir de uçak henüz tam ayarlı değilse, sonuç kaçınılmaz olarak bu oluyor tabii ki :lol:

Mesut AKIN' Alıntı:
Üstad uçak el freni çekiliyken gaza basılmış araba gibi uçunca Mehmet Bey'de ister istemez " out of contol " hissi uyandırdı.
Sadece onda olsa iyi bende de aynı his vardı uçarken :laugh:
Biz böyle kelebek gibi sakin sakin uçan yarım gazda falan hover'a nerdeyse kendiliğinden geçen birşey bekliyorduk. :lollol:
Sonuçta ortaya çıkan şey pek bizim hayallerimizdeki gibi olmadı. :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Biz böyle kelebek gibi sakin sakin uçan yarım gazda falan hover'a nerdeyse kendiliğinden geçen birşey bekliyorduk. :lollol:
Sonuçta ortaya çıkan şey pek bizim hayallerimizdeki gibi olmadı. :lol:
En azından 2012 sezonunda olmadı :D Bizi izlemeye devam edil, bakalım sonuçta neler olacak ;)

2013 sezon maceraları için ;

Piaget Micro 3D Indoor Uçak Toplama : Volume-2

Mehmet abi forumu inceliyorum nerdeyse her konuya bakıyorum, uçaklarada girdim, helikopterden daha basit geldi bana uçaklar. Hatta öyleki kendim kendi uçağımı yapabilirim diye düşünmeye başladım. Helikopteri kendim yapamam ama uçak konusunda kafama yatan kısımlar oldu. Bu konudaki uçak biraz basit galiba. Bunu forex diye bir malzemeden yapabileceğimizi düşünüyorum. Maketlerde kullanılan o malzemeden yapamazmıyız. Forex hafif ve sağlam dayanıklı malzemedir. kalınlık olarakda istediğiniz kalınlıkta bulunabilir. 3 mm 5 mm 8 mm 10 mm gibi.

Tek sorun geometri bilgisi ve hava akımını doğru hesap etmekten geçiyor gibi havada giderken paraşüt etkisi yapmayacak bir yapı oluşturmak. Adete havayı delerek gitmesi gerek. Şimdilerde heli için çalışıyorum helikopter bana hep komplike bir makine gelmiştir, ama bütün çalışma prensibini ve yapısını öğrendim diyebiliirm. Ben sakarya Fizik mezunuyum, emin olun Üniversitede derslerime bu kadar çalışsam ÇAP yapardım.