Pilot Rc 73" Extra 330SC

Çocukluğu Fehminin 150 metre çapında geçmiş birine hatirlatmayalim...

Koruyamıyoruz sanırım :(

Kesin denkgelmişizdir birbirimize Fehmi’de o zaman...

Biz 91 yazında taşındık Adana’dan, sonraki sene yelken yarışları için birkaç kere geri geldim. Ondan sonra da seyrek de olsa ugradık. En son 2004’de bir sempozyum için gitmiştim, 3 gece kaldım Adana’da, her üç akşamda da Fehmide künefe yedim, birlikte gittiğimiz arkadaşıma yedirdim. O da zaten son oldu :(

İş gereği Türkiyenin pek çok yerine gittim, gittiğim her yerde vitrininde “künefe” yazdigini gordugum yerlere girdim denedim. Not tutsam bugün “İl il künefe rehberi” diye bir kitabım yayınlanırdı :) ama Fehminin tadını asla alamadım başka hiçbir künefede... En çok özlediğim şeylerden biridir.

• Üzüldüm
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kesin denkgelmişizdir birbirimize Fehmi’de o zaman...

Biz 91 yazında taşındık Adana’dan, sonraki sene yelken yarışları için birkaç kere geri geldim. Ondan sonra da seyrek de olsa ugradık. En son 2004’de bir sempozyum için gitmiştim, 3 gece kaldım Adana’da, her üç akşamda da Fehmide künefe yedim, birlikte gittiğimiz arkadaşıma yedirdim. O da zaten son oldu :(

İş gereği Türkiyenin pek çok yerine gittim, gittiğim her yerde vitrininde “künefe” yazdigini gordugum yerlere girdim denedim. Not tutsam bugün “İl il künefe rehberi” diye bir kitabım yayınlanırdı :) ama Fehminin tadını asla alamadım başka hiçbir künefede... En çok özlediğim şeylerden biridir.

Ben 2004'te ayrıldım Adana'dan ama dediğiniz gibi denk gelmisizdir illaki...

Bırakın künefeyi. Re-maiden ne zaman? Pervane saplamaları kasıntısız oturdu mu?
Kızılcıklar oldu mu? selelere doldu mu?
Gönderdiğim çoraplar ayağına oldu mu
Mendili eline, mendili verdim geline...
???

Meydin Törki inşallah.

Tamam künefeyi bıraktık, halka tatlıya döndük. Diğer ismi neydi onun Sarven bey, varmı o konuda da bilginiz ?

Saplanmış pervanenin saplamasi kasmaz diyor bir RC atasözü ?

Kızılcık şurup bile oldu, midemize doldu, verdiğin çoraplar ayağımıza oldu, spinner'im elime, 3 inch gelsin elime...

Bugün ikinci baharının ilk günüydü modelin :)
Re-maiden oldukça başarılı geçti. Başta motoru çalıştırmakta güçlük çektiysem de sonunda çalıştı (Buji sıkılı değilmiş, kırım sonrası tamiratta söküp sıkılmadı sanırsam. Bastıkça da boğuldu, haliyle de zorluk çıkardı). Sorunu bulunca düzeltmesi de kolay oldu. Motor yine saat gibi. Pervane üst devirlerde verimsiz eski pervaneyle kıyasla. Sanırım esnek bir ahşaptan yapılmış olmasından dolayı yüksek uç hızında hatve açısını ve yörüngesini kaybediyor. Çok zorlayıcı uçuşlar yapmadım. Birkac knife edge spin, knife edge pass, biraz rolling harrier ve poptop ile uçuşu tamamladım. Yogun yan rüzgar altında iki tane 12 dakikalık uçuş yaptım. İkinci uçuşta buddy-box ile (DX-5) trainer eğitimi bile verdim (serin serin rodaj oldu makine bu bahaneyle :))
İniş sonrası canopy'i çıkarıp frame loss olup olmadığına baktım, yoktu. Şu an için sistem güvenli görünüyor. Uçuş karakterinde bir değişiklik sezmedim modelin. Burun birkaç gram ağırlaşmış da olsa halen kuyruk ağır modelde. Spinner sonrası balans kurşunları ile ağırlık merkezini doğru konumuna getirecegim. Sıcak ve rüzgarlı günü öğlen saatlerinde noktaladım. Aksam saatlerinde editleyebilirsem bir video koyacağım.
An itibariyle durum bu şekilde

Evet, son güncelleme:

Model tamir olamayacak kadar kötü hasarlandi bugün :(

Pist üzerinde knife edge uçarken öncekiyle aynı şekilde kontrolden çıktı ve yere yan olarak sert şekilde vurdu. Üç beş ivir zivir dışında kitte sağlam birşey kalmadı desem yeridir. Sevindirici olan tek şey kimseye zarar vermemiş olması...

Motor servolar alıcı ve ateşleme saglam...

Bir dizi kontrolden sonra BEC'in sorunlu olduğunu anladık. Yeni bir kit alırsam maceraya devam. Bu modelin ömrü bu kadarmış, talihsizliklerle boğuşup durdum aylardır, keyfini cikarma şansım olamadı bir türlü ?

Kaza kırım raporunu yayınlayacağım, sonrasında konuyu kilitleyebiliriz

Çok geçmiş olsun Rifat Bey. Bugün güzel uçuş videoları beklerken sizin kırım haberiniz çok üzdü. ?

Geçmiş olsun abi :( Titizlikle modeli topladıktan sonra bec yüzünden kırım yaşanması üzücü gerçekten. Modelin boyaması benim çok hoşuma gitmişti. Sizin pilotajınızla güzel videolar bekliyordum nasip değilmiş.