Pitch Gauge - Açı Ölçer Kullanımı . Pal Açısı Nasıl Ölçülür ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda helikopter ayarlarımızda oldukça büyük bir önemli olan "Pal Açısı Ayarlama" işleminin "Pitch Gauge" yani "Açı Ölçer" kullanarak nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtelim arkadaşlar ;

a- Baştan bu ölçümü yapmak biraz zor gelebilir. Fakat daha sonraları insan alışıyor.
b- Ne kadar hassas ölçüm yaparsanız yapın, iki kişinin ölçümü arasında yaklaşık 0,5 der fark olması normaldir.

[attachimg=1]

Gelelim ölçüm tekniğine. Her zaman olduğu gibi konu ile ilgili bir videomuz var. Fakat önce metin olarak her ne kadar zor olsa da anlatmaya çalışalım.

1- Öncelikle palleri hiç olmadığı kadar sıkı hale getirmenizi öneririz.
2- Açı ölçerimizi, pallin uç tarafından 1/3 mesafede bir noktaya monte ederiz.
3- Flybar mümkün olduğunca yere paralel hale getiririz.
4- Açı ölçerimizin en üst noktasından Flybar parallel (teyet) görecek şekilde açıyı ayarlamaya çalışıtırız.
5- Açı ölçerin üst noktasından Flybar tam olarak parallel gördüğümüz değer, o an ki pal açımızı göstermektedir.

Pitch Gauge - Açı Ölçer Kullanımı ve Açı Ölçüm Videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• Pal Acý Olcum.jpg
    Pal Acý Olcum.jpg
    20.2 KB · Görülme: 583
Ynt: Pitch Gauge - Açı Ölçer Kullanımı . Pal Açısı Nasıl Ölçülür ?

Arkadaşlar, elinize sağlık. Televizyonda belgesel izliyormuş gibi hissettim. :bravo:

Bu arada, tam helici olmamakla beraber kendimle ilgili ilave bir nokta; elektrikli helilerden hep biraz ürktüğüm için, bu tür ayarları yaparken güvenlik açısından motorun üç soketinden ikisini çıkarıp motoru tamamen devre dışı bırakıyorum.

2 gundur daha hic ucurmadıgım copterx450'mi yaklasık 1 sene sonra tekrar elime aldım.
Hazırladıgınız videolar sayesinde ucusa hazırlamak icin elden geciriyorum.
Gerekli olan hicbirsey atlanmamıs.
Ellerinize saglık, tesekkur ediyorum.

serhat' Alıntı:
2 gundur daha hic ucurmadıgım copterx450'mi yaklasık 1 sene sonra tekrar elime aldım.
Sizlerden böyle geri bildirimler almak bizleri çok mutlu ediyor. :)p
Fayda gördüyseniz ne mutlu bize. :saygilar:

serhat' Alıntı:
İşte olay budur :thumbup: Güzel ve olumlu geri bildiriminiz için teşekkürler Serhat Bey :) O zaman yakında sizleri yeniden aramızda göreceğiz ;)

evet, bugun (28.04.2013) sahaya gelmek ve ilk ucus icin sizlerden destek almak istiyordum fakat ankete baktım, katılamayacagınızı gordum :(
Tanısmamıs olsak da Turker Bey'in de (yeni modelini toplayacak olması sebebiyle) katılamayacak olması dolayısıyla bir baska sefere artık:)
Bu arada ben de modeli bir daha gozden gecirir biraz da similasyon calısırım :)
Facebook grubunda gordum, interteks'i indoor ucus alanı olarak (4 gunluk de olsa) ayarlamıs olmanıza bayıldım :saygilar:

Elinize sağlık abi :) Sizce dijital açı ölçer gerekli mi ? Yoksa gereksiz masraf mı ?

serhat' Alıntı:
evet, bugun (28.04.2013) sahaya gelmek ve ilk ucus icin sizlerden destek almak istiyordum fakat ankete baktım, katılamayacagınızı gordum :(
Tanısmamıs olsak da Turker Bey'in de (yeni modelini toplayacak olması sebebiyle) katılamayacak olması dolayısıyla bir baska sefere artık:)
Bu arada ben de modeli bir daha gozden gecirir biraz da similasyon calısırım :)
Facebook grubunda gordum, interteks'i indoor ucus alanı olarak (4 gunluk de olsa) ayarlamıs olmanıza bayıldım :saygilar:
Merhaba Serhat Bey,

Evet ne yazık ki hava güzel olmasına rağmen ben ve Türker bu hafta sahada yoktuk :embarras: Ama önümüzdeki haftasonu inşallah sahadayız, mutlaka bekleriz %p

Keşke Interteks 4 günlüğüne değil de sürekli kullanma imkanımız olsa. Ne indoor aktiviteleri yapılırdı :laugh:

Berkay35' Alıntı:
Elinize sağlık abi :) Sizce dijital açı ölçer gerekli mi ? Yoksa gereksiz masraf mı ?
Türker kardeşimin digital ölçerini benim Flybarlı'da test imkanım oldu. Bence Flybarlı modeller için gereksiz, hatta şahsen bana daha zor geldi :laugh:

Tabii ki model FBL (Flybarless) olursa o zaman çok pratik oluyordur diyorum zira henüz FBL ölçüm yapma imkanım olmadı. Yakında Türker'in TREX 700 yaparız :)

Anladım abi o zaman bana gereksiz sağol :(p Türker abi 700 hayırlı olsun benimde yakında 450 inşallah

Detaylı anlatımınız için teşekkürler. Benim gibi bu hobiye yeni başlayan birisi için videolarınız çok faydalı. Ancak videolarınızın isimlerini tarih ve sayı şeklinde değil de konuya uygun verebilirseniz Youtube da ve arama motorlarında daha kolay bulunabilir ve daha fazla kişi bu videolardan faydalanabilir. Tekrardan detaylı anlatımınız için elinize emeğinize sağlık.

Ersin Gönül' Alıntı:
Detaylı anlatımınız için teşekkürler. Benim gibi bu hobiye yeni başlayan birisi için videolarınız çok faydalı. Ancak videolarınızın isimlerini tarih ve sayı şeklinde değil de konuya uygun verebilirseniz Youtube da ve arama motorlarında daha kolay bulunabilir ve daha fazla kişi bu videolardan faydalanabilir. Tekrardan detaylı anlatımınız için elinize emeğinize sağlık.
Guzel geri bildirim ve tavsiyeniz icin tesekkurler Ersin Bey.

Bu videolar Ozellikle bu sekilde paylasiliyor. Yani bir nevi uyelerimize ozel bir kanal olarak dusunebiliriz. Bunun harici bu videolarin kisa ve reklam mahiyetindeki versiyonlari ise soylediginiz sekilde isimlendirilmis halde ayrica yayinlaniyor. Yani amacimiz bilgi paylasim platformu olarak forumu on plana cikarmak ;)

Bu arada sizi daha yakindan taniyabilmek amaci ile rica etsek tanisma konusu acabilir misiniz :)