Pixhawk kurulumu

bayholmes

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar

pixhawk kurulumunu internetten ve youtubeden gördüğüm kadarıyla yaptım

ama şimdi motorları çalıştırdıktan sonra kendi kendilerine sürekli güç veriyorlar

kumandadan güç vermediğim halde sürekli hızlanıyorlar

ne yapmam gerek, şimdiden teşekkürler :)

Pixhawk kurulumu

arkadaşlar formda bu konu hakkında yardım edebilecek kimse yok mu?

durum biraz acil, yardım edebilirseniz sevinirim

Pixhawk kurulumu

Acil durum unitelerini devreye aliyorum hemen [emoji106]

Pixhawk kurulumu

Mustafa Oguz' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

pixhawk kurulumunu internetten ve youtubeden gördüğüm kadarıyla yaptım

ama şimdi motorları çalıştırdıktan sonra kendi kendilerine sürekli güç veriyorlar

kumandadan güç vermediğim halde sürekli hızlanıyorlar

ne yapmam gerek, şimdiden teşekkürler :)
Konfigürasyon nedir? Hangi modda iken bunu yapıyor?

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Konfigürasyon nedir? Hangi modda iken bunu yapıyor?

konfigürasyon derken neyi kast ettiniz tam olarak anlamadım.

yani şöyle ben daha o kadar derine inmedim

normal netten bulduğum ayarları yaptım, kumandadan throttle kolunu sağ alt köşeye çekince aktif oluyor sonra çalışıyor.
ama ben şuan pervanesiz deniyorum acaba ondan mı oluyor?
elimle fazla dönen motoru yukarı doğru kaldırdığım zaman karşı motor da çalışmaya başlıyo yoksa duruyor,
bide belli bi açıyı geçtikten sonra motorlar duruyor yani havadayken yan rüzgar yerse veya başka bi türlü açı artarsa ve motorlar durursa düşeceği anlamına mı geliyor?
bu bi güvenlik çözümü mü veya giderilmesi gereken bi problem mi, burayıda tam anlamadım

Pixhawk kurulumu

sevgili mustafa

sistem arm olduğuna göre gps kullanılan bir uçuş modunda isen gps lock olmuştur. loiter veya poshold olduğunu varsayıyorum. bu modda throthle ortanın biraz üzerine çıkarırsan sistem borometrik ölçümde irtifa kaydedemediğini anlayıp giderek artan bir motor hızına ayarlamaya çalışır. motorların giderek hızlanmasının nedeni budur. eğer stabilise mod da arm etmiş isen arm olduktan 5 sn sonra motorlar yaklaşık %5-10 luk hızda kendiliğinden döner . throtle açarsan hızlanır. kapatırsan arm olduğu hızdan %2-3 daha hızla döner. throtle en aşağıda ise sistem 5 sn sonra kendini disarm eder. umarım yardımcı olabilmişimdir. sorun devam ediyorsa çekinme sor. yardımcı oluruz.

Pixhawk kurulumu

mission planner de flight data tab ında alt kısımda messages kısmına sıklıkla bakmanı öneririm . sistemin genel çalışması ile ilgili uyarıları buradan izleyebilir ve sorunu çözebilirsin. resim gönderdim. tabii connect olduktan sonra bakılacak: :)

Pixhawk kurulumu

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pixhawk kurulumu

şakir polay' Alıntı:
sevgili mustafa

sistem arm olduğuna göre gps kullanılan bir uçuş modunda isen gps lock olmuştur. loiter veya poshold olduğunu varsayıyorum. bu modda throthle ortanın biraz üzerine çıkarırsan sistem borometrik ölçümde irtifa kaydedemediğini anlayıp giderek artan bir motor hızına ayarlamaya çalışır. motorların giderek hızlanmasının nedeni budur. eğer stabilise mod da arm etmiş isen arm olduktan 5 sn sonra motorlar yaklaşık %5-10 luk hızda kendiliğinden döner . throtle açarsan hızlanır. kapatırsan arm olduğu hızdan %2-3 daha hızla döner. throtle en aşağıda ise sistem 5 sn sonra kendini disarm eder. umarım yardımcı olabilmişimdir. sorun devam ediyorsa çekinme sor. yardımcı oluruz.

verdiğiniz değerli bilgiler için sonsuz teşekkür ederim :)

bugün bütün pixhawkı sıfırladım, bütün calibrasyonları tekrar yaptım. propsuz durumda çalıştırdığım zaman 4 motorda stabil çalışıyor. proplu 2 defa takla attı :D şükürki sadece proplar kırıldı. gazı çok hızlı alıyor. ben takla attığını bile göremedim. ki gaz kolunu sadece 1 mm ilerlettim. gps bağlantısı var, compass sorunsuz çalışıyor ama bi türlü düzgün kaldıramadım. dediğim gibi 1mm gaz kolunu ilerletiyorum ve olduğu yerde takla atıyor. bunu bi çaresi var mı? :)

Pixhawk kurulumu

Kalibrasyonların doğru olduğunu kabul edersek, genelde takla atmaya sebep olan bir konu da motor sıralaması pixhawk a yanlış takılmış yada pervaneler yanlış yöne dönüyor olmasından da kaynaklanabilir.

Şöyle düşünün pixhawk normal de öne eğilmek için arka motorlara güç verirken, bu sırada diyelim ki arka motorlar yerine ters bağlayıp diğer motorlara güç verdiğinde, çok hızlı bir şekilde istenmeyen sona yaklaşıyoruz. Çünkü Kontrolcü nün giroskop u daha fazla arkaya yattığı için düzeltmek için arka motorlara (ki yanlış taktığımızı varsayalım) daha fazla güç veriyor, daha fazla güç daha fazla arkaya yatış, daha fazla yatış, daha fazla güç derken olan oluyor :)

Motor sıralaması ve pervane yönleri doğru mu?

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Kalibrasyonların doğru olduğunu kabul edersek, genelde takla atmaya sebep olan bir konu da motor sıralaması pixhawk a yanlış takılmış yada pervaneler yanlış yöne dönüyor olmasından da kaynaklanabilir.

Şöyle düşünün pixhawk normal de öne eğilmek için arka motorlara güç verirken, bu sırada diyelim ki arka motorlar yerine ters bağlayıp diğer motorlara güç verdiğinde, çok hızlı bir şekilde istenmeyen sona yaklaşıyoruz. Çünkü Kontrolcü nün giroskop u daha fazla arkaya yattığı için düzeltmek için arka motorlara (ki yanlış taktığımızı varsayalım) daha fazla güç veriyor, daha fazla güç daha fazla arkaya yatış, daha fazla yatış, daha fazla güç derken olan oluyor :)

Motor sıralaması ve pervane yönleri doğru mu?

motorların ve pervanelerin yönlerine dikkat ederek yaptım herşeyi, bu dronu daha önce naza mlite ile de uçurmuştum ondan gaz yavaş yavaş artıyordu, bunda bi anda hızlanıyorlar ve daha kalkmadan olduğu yerde takla atıyor. Ama şöyle can alıcı bi nokta var, mlite ile uçurmadan önce 2-3 saat kumanda trim ayarı yaptım. pixhawkı bütün trimler sıfırken kalibre ettim daha sonra trim ayarı yapmadım. acaba trim ayarından mı oluyor? :)

Pixhawk kurulumu

Siz teyit ettiniz ama yine de sorayım, naza m lite motor sıralaması ile pixhawk motor sıralaması farklı, buna dikkat edin mutlaka?

Trim ayarları sıfırda iken kalibre yapmanız oldukça normal, ve trimle oynamanıza gerek yok, önce takla dan bir kurtulmamız gerek :)

Pixhawk kurulumu

sevgili mustafa

bahsetmiş olduğun sorunun temelde 2 ayrı nedeni vardır.

pervane ler usulune uygun takılmamıştır. quadcopter olduğunu varsayarsak öndeki lerin ikisininde içeriye donmesi gerekir. arkadakilerin de ikisinin de içeri donmesi gerekir. pervanelerin donüş yönleri itibarı ile havayı aşağı doğru bastığından emin olman gerekir. bunu kontrol etmelisin.

motorların dönüş yönünü tekrar kontrol etmelisin . motorların pixhawk a bağlanmasında sırayı doğru bağlamalısın. bunu kontrol etmelisin.

Pixhawk kurulumu

şakir polay' Alıntı:
sevgili mustafa

bahsetmiş olduğun sorunun temelde 2 ayrı nedeni vardır.

pervane ler usulune uygun takılmamıştır. quadcopter olduğunu varsayarsak öndeki lerin ikisininde içeriye donmesi gerekir. arkadakilerin de ikisinin de içeri donmesi gerekir. pervanelerin donüş yönleri itibarı ile havayı aşağı doğru bastığından emin olman gerekir. bunu kontrol etmelisin.

motorların dönüş yönünü tekrar kontrol etmelisin . motorların pixhawk a bağlanmasında sırayı doğru bağlamalısın. bunu kontrol etmelisin.

aslında şöyle ki quad ve resimde gösterildiği gibi bağladım, kesin emin olmak açısından motorların dönme yönlerini yarın tekrar kontrol edeyim. bide ben ppm encoder kullanıyorum, bunun bi ayarı veya farklı bişeyi var mı?

Pixhawk kurulumu

sevgili mustafa

kumandadan pitch ile ilgili ayarın da reversed olması gerektiğini bildiğini ve öyle ayarladığını varsayıyorum. sağlıklı bir kalkış sonrası sorun yaşamaman açısından bunun böyle olması gerekiyor. yoksa oriyantasyonun bozulur.