Planöre nasıl başlanmalı

Şu en sondaki en iyi ihtimalle 240m koşmaya kadar herşey güzel duruyordu. En güzeli izlemek gibi;D
İyi de hiç helperlik yapmadan hangi takım seni alacak? Bir de bunu düşün. Ayrıca bireysel katılsan yarışmacı olarak kimden helperlik rica edeceksin?

İyi de hiç helperlik yapmadan hangi takım seni alacak? Bir de bunu düşün. Ayrıca bireysel katılsan yarışmacı olarak kimden helperlik rica edeceksin?
Bu hobiye başlayalı hiç yarışmaya katılmak gibi bir amacım olmadı daha çok hafta sonlarını değerlendirmek okulun derslerin stresinden kurtulmak rahatlamak için başlamıştım
( ki her uçuşta acaba düşecekmişim kaygısını atlatana kadar bu pek olmadı) yarışma güzel heyecanlı duruyor ama pek ilgilimi çekmiyor. Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Yani her çıkış için en iyi ihtimalle 120 x 2 240 m koşacaktır.

İşini bilicen iyi pilotların takımında yardımcı olucan ki round başına en fazla bir kez koşasın :)

Normal bir roundda 9 dakikalık çalışma süresinde 8 kere çıkış yapabilen! pilotların takımlarından uzak durucan ;D;D;D

İşin şakası bir yana helper dediğimiz pozisyon takım içinde hayli öneme sahip bir pozisyondur. İyi bir helper sadece misina toplayıcısı değildir, misina ile ilgili pek çok göreve ilaveten pilot, caller ve varsa takım yöneticisinden 150 metre ötede olan ilave bir çift gözdür. Çoğu zaman da tam rüzgar üstü tarafında olduğu için hava değişimlerini herkesten önce o farkedebilecek bir pozisyondadır. Pilot yardımcısı veya takım yöneticisi ile kurulacak etkili bir iletişim yaklaşan iyi veya kötü havayı diğer takımlardan daha önce haberdar olmalarını sağlayabilir. Benzer şekilde pozisyonun getirdiği farklı bakış açısı ile iyi havanın ve pilotun modeline nazaran konumu hakkında daha iyi bir görüşe sahip olabilir. İlaveten diğer pilotları takip etmek ve bilgi aktarmak suretiyle taktiksel kararlarda da katkısı olabilir. Tabi burda önemli olan şey yardımcının olduğu yerden pilot yardimcisiyla iletisim becerisidir (telsiz veya telefon gibi cihazlar kullanimi yasaktır) bu da takim olarak calisma gerekir. Bizim yaristigimiz zamanlarda geliştirdiğimiz özel işaret dili vardı gerektiğinde kullanılan.

Dün akşam Bursadaki satış yerine whatsapp hattından bir kaç soru sormuştum mesaj beklerken bu gün Murat Bey beni aradı sorularımı yanıtladı birkaç bilgi verdi onunda söylediği eğer hiç ahşap inşaat tecrübeniz yoksa size satmak istemem dedi. Daha önce amatör veya hiç modelcilik tecrübesi kullanmayanlar bütün uyarılara karşı alanlar olmuş bir hafta sonra modeli bitiremeden bırakmışlar.
Şimdi inşaat işinden benimde gözüm korktu. Bi kere kanat 2m onu tek parça halinde koyabileceğim alan çok sınırlı büyük ihtimal en az 2 metre tek parça strafor ve kontraplak gibi birşey bulup üzerine modeli sabitleyip yemek masası vb yerden inşaata devam edip daha sonra straforla beraber kaldırmam gerekecek. Ahşap işçilik konusunda daha önce tık ata ve Flamingo yapmıştım aklımda çok basit gibi kalmış parçalar hazır plana göre köy ve yapıştır ama bu okadar kolay olmaz sanırım

İşini bilicen iyi pilotların takımında yardımcı olucan ki round başına en fazla bir kez koşasın :)

Normal bir roundda 9 dakikalık çalışma süresinde 8 kere çıkış yapabilen! pilotların takımlarından uzak durucan ;D;D;D
Ben Atanur için 6 dakikada 5 defa çıkış yapmasını sağlamıştım. En son sürünerek paraşütü kazığa takıyordum. 6'ıncı çıkışa allahtan süre yetmedi ?

İşin şakası bir yana helper dediğimiz pozisyon takım içinde hayli öneme sahip bir pozisyondur. İyi bir helper sadece misina toplayıcısı değildir, misina ile ilgili pek çok göreve ilaveten pilot, caller ve varsa takım yöneticisinden 150 metre ötede olan ilave bir çift gözdür. Çoğu zaman da tam rüzgar üstü tarafında olduğu için hava değişimlerini herkesten önce o farkedebilecek bir pozisyondadır. Pilot yardımcısı veya takım yöneticisi ile kurulacak etkili bir iletişim yaklaşan iyi veya kötü havayı diğer takımlardan daha önce haberdar olmalarını sağlayabilir. Benzer şekilde pozisyonun getirdiği farklı bakış açısı ile iyi havanın ve pilotun modeline nazaran konumu hakkında daha iyi bir görüşe sahip olabilir. İlaveten diğer pilotları takip etmek ve bilgi aktarmak suretiyle taktiksel kararlarda da katkısı olabilir. Tabi burda önemli olan şey yardımcının olduğu yerden pilot yardimcisiyla iletisim becerisidir (telsiz veya telefon gibi cihazlar kullanimi yasaktır) bu da takim olarak calisma gerekir. Bizim yaristigimiz zamanlarda geliştirdiğimiz özel işaret dili vardı gerektiğinde kullanılan.
Ne maymunluklar yapardık ama be ? hey gidi eski günler. Fly off ta sen ben philip reinhard, off ne taktik savaşları dönerdi be.
Gong çaldıktan sonra 3-4 dakika çıkış yapmadan havayı beklerdik. Gongla çıkanlar patır patır dökülürdü. Satranç gibi fly off uçmayı özledim valla.

Berkay senin için önerim daha önce de dediğim gibi hazır motorlu planörleri araştırman. Öncesinde üstten kanatlı bir trainer'ı düzgün kaldırıp indirebiliyor olman yeterli. Termal kısmı için önce mekanizmasını anlaman lazım. Youtube+google, artık tonlarca kaynak var. Motorlu bir planörle iyi bir irtifaya çıktıktan sonra motoru kapatıp süzüleceksin ve havayı okuyarak termallerin nerede olabileceğini ya da olduğunu görüp oralara gideceksin. Termale girdiğini modelin tepkilerinden anlayıp o termal içinde dönerek yükseleceksin. Baktın çok alçaldın, aç motoru tekrar irtifa al, motoru kapa termal aramaya devam.

Son düzenleme:
Berkay senin için önerim daha önce de dediğim gibi hazır motorlu planörleri araştırman. Öncesinde üstten kanatlı bir trainer'ı düzgün kaldırıp indirebiliyor olman yeterli. Termal kısmı için önce mekanizmasını anlaman lazım. Youtube+google, artık tonlarca kaynak var. Motorlu bir planörle iyi bir irtifaya çıktıktan sonra motoru kapatıp süzüleceksin ve havayı okuyarak temellerin nerede olabileceğini ya da olduğunu görüp oralara gideceksin. Termale girdiğini modelin tepkilerinden anlayıp o termal içinde dönerek yükseleceksin. Baktın çok alçaldın, aç motoru tekrar irtifa al, motoru kapa termal aramaya devam.
Hocam motorlu 2mlik mi önerirsiniz yoksa linkteki gibi 1mlik başlangıç için yeterli mi?

Bu arada bende merak ettim yukarida gecen isimlere mesaj attım güncel fiyatlarıda paylaşmak istedim
Salahi Beyle iletişime geçtim magic 2m modeli için 200/230 euro fiyat verdi.
Belki başlamak isteyenlere fikir olur

Bu arada bende merak ettim yukarida gecen isimlere mesaj attım güncel fiyatlarıda paylaşmak istedim
Salahi Beyle iletişime geçtim magic 2m modeli için 200/230 euro fiyat verdi.
Belki başlamak isteyenlere fikir olur
Merhaba Arkadaşlar,
Yazışmalarda ismi gecen ve Planör dalında çok aktif biri olarak ( 2m yarışma planorleri) konu ile ilgili bende deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Zaman zaman Planör' e başlamak isteyen arkadaşlardan bana da ulaşanlar olup fikir destek istiyorlar. Gerek online gerek Atolyemde imkanlarimin el verdiği seviyede seve seve yardimci olmaya calisiyorum.
Yardim etmeden oncede arkadasimin tam olarak ne istediğini belirleyip ona göre bir plan hazirliyoruz.

1-Daha once model ucak yapmis ve kumanda deneyimi olan ,kendi modelini yapabilecek ekipman ve imkana ( zaman, Atolye ortami) sahip ama planör yapmamis ve kendi basina ucabilecek seviyede olmayanlar.

2- Simdiye kadar hic model yapmamış, ve sifirdan baslamak isteyenler

1. Guruptaki arkadaşlar ile ilerlemek tabiki hem cok kolay hemde kisa surede kendi kendine yetecek seviyeye gelebiliyoruz.

2. Guruptaki arkadaşlarım icin ise once 2 tane FF modeli yaptırıp malzeme ve yapim tekinigini anlamasini onererek ilerliyoruz. Buradaki durumuna göre 3. Yada 4. Model olarak planöre geciyoruz.

Konunun aslina donersem, Planöre baslamak bence diger RC dallarina gore daha az maaliyetlidir. Önemli olan kisinin hali hazirda ne kadar ekipmani oldugu ne istedigi ve ne kadar aç gözlü oldugudur.

Salahinin ürettiği modeller Yüksek performansli yarisma modelleridir ve oldukca talep gormektedir. Dolayisi ile fiyatlarinin sektor ortalamasinin ust sinirlarina yakindir ( daha pahalilari da var )
Planore yeni baslamak isteyen biri bunu baz alamamalidir ve Planöre baslayacak (hic rc deneyimi olmamasi durumunda) birine tavsiye edeceğim ilk model değildir.

Fiyat acisindan daha uygun ucmaktan zevk alacaginiz , kolay kontrol edilebilen ve hatalari cok kolay telafi edebilen ve yari 1000 TL bandinda satilan kitler mevcut. Modelin uygun olmasi, performansinin cok kotu oldugu anlamina gelmez, zaten neticede amac ogrenmek ve eğlenmek ise bu tarz modelleri gayet yeterlidir. Hatta yarışmalarda deneyimli arkadaşların elinde bir cok defa kürsü görmüştür ve her zaman gorebilir. Neticede model ne kadar iyi ne kadar maaliyeti ne kadar ileri teknoloji ile yapilirsa yapilsin pilotaj en belirleyici unsurdur.

Zamanla bir kac yarismaya da katilinca ( amac bu ise) kendine uygun model ve ekipman secimi ogreniliyor.

Sevgiler,
Soner

Yazışmalarda ismi gecen ve Planör dalında çok aktif biri olarak ( 2m yarışma planorleri) konu ile ilgili bende deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Sizin gibi deneyimli bir modelciyi görmek harika :) Tekrar hoşgeldiniz. Planör ile ilgili sizden daha fazla paylaşım bekliyoruz :RCKolik:

Sizin gibi deneyimli bir modelciyi görmek harika :) Tekrar hoşgeldiniz. Planör ile ilgili sizden daha fazla paylaşım bekliyoruz :RCKolik:
Adminim bu adam var ya bu adam, yarışma sahasında da tıpkı profil fotosundaki gibi her fırsatta uçaklarının yanında yan gelip yatar :) Onsuz bir yarışmanın tadı tuzu olmaz. Birlikte uçmaktan ve yarışmaktan keyif aldığım yarışmacıların başında gelir. Çok iyi bir dost ve çok iyi bir modelcidir kendisi.

F3RES Planör imalatı ve planörcülük konusunda Soner abinin adı ülke sınırlarını bile geçmiş durumdadır. 2m planör (F3RES) branşının Türkiye'den Avrupa'ya (Almanya) yayılmasında ve bu günlere gelmesinde de (şu an dünyadaki en hızlı büyüyen rc uçak branşı diyebilirim) büyük katkısı vardır. Şu an Amerika'dan Arjantin'e, İspanya'dan Japonya'ya kadar bu branş çok hızlı bir şekilde yayıldı ve Türkiye'den çıktı.

Hoşgeldin @SSenol abi.

@Özgür Evren Varol ekip toplanıyor ufak ufak :D İlker abiyi de dürteyim bari. :)

Adminim bu adam var ya bu adam, yarışma sahasında da tıpkı profil fotosundaki gibi her fırsatta uçaklarının yanında yan gelip yatar :) Onsuz bir yarışmanın tadı tuzu olmaz. Birlikte uçmaktan ve yarışmaktan keyif aldığım yarışmacıların başında gelir. Çok iyi bir dost ve çok iyi bir modelcidir kendisi.

F3RES Planör imalatı ve planörcülük konusunda Soner abinin adı ülke sınırlarını bile geçmiş durumdadır. 2m planör (F3RES) branşının Türkiye'den Avrupa'ya (Almanya) yayılmasında ve bu günlere gelmesinde de (şu an dünyadaki en hızlı büyüyen rc uçak branşı diyebilirim) büyük katkısı vardır. Şu an Amerika'dan Arjantin'e, İspanya'dan Japonya'ya kadar bu branş çok hızlı bir şekilde yayıldı ve Türkiye'den çıktı.

Hoşgeldin @SSenol abi.

@Özgür Evren Varol ekip toplanıyor ufak ufak :D İlker abiyi de dürteyim bari. :)
Bana bi planör yaptı, valla ilk çıkışımda altı dakika sonra uçağı güç bela indirdim. Yoksa inmeye niyeti yoktu.