Planöre nasıl başlanmalı

Bana bi planör yaptı, valla ilk çıkışımda altı dakika sonra uçağı güç bela indirdim. Yoksa inmeye niyeti yoktu.
Estağfurullah Sümer abi o tamamen senin deneyimli parmaklarına , pilotajinin başarısı.
Ama Evet o model çok dengeli ucan , her türlü hatayı, çok cabuk telafi eden bir model

@Berk sana tavsiye ettiğim modeldir kendisi.
Sarven' in yıllarca kürsüyü bırakmadığı modeldir. Bir çoğumuzun planör ucurmayı öğrendiğimiz modeldir. + Planöre başlamak isteyen arkadaşlarıma tavsiye edeceğim en uygun modeldir ('kit )

F3RES Planör imalatı ve planörcülük konusunda Soner abinin adı ülke sınırlarını bile geçmiş durumdadır. 2m planör (F3RES) branşının Türkiye'den Avrupa'ya (Almanya) yayılmasında ve bu günlere gelmesinde de (şu an dünyadaki en hızlı büyüyen rc uçak branşı diyebilirim) büyük katkısı vardır. Şu an Amerika'dan Arjantin'e, İspanya'dan Japonya'ya kadar bu branş çok hızlı bir şekilde yayıldı ve Türkiye'den çıktı.

Hoşgeldin @SSenol abi.
Branşımız olmayınca kendisini tanıyamadık ;) ama Sayende çok güzel bir özet olmuş @Sarven Bedikoğlu kardeşim :thumbup:

Adminim bu adam var ya bu adam, yarışma sahasında da tıpkı profil fotosundaki gibi her fırsatta uçaklarının yanında yan gelip yatar :) Onsuz bir yarışmanın tadı tuzu olmaz. Birlikte uçmaktan ve yarışmaktan keyif aldığım yarışmacıların başında gelir. Çok iyi bir dost ve çok iyi bir modelcidir kendisi.

F3RES Planör imalatı ve planörcülük konusunda Soner abinin adı ülke sınırlarını bile geçmiş durumdadır. 2m planör (F3RES) branşının Türkiye'den Avrupa'ya (Almanya) yayılmasında ve bu günlere gelmesinde de (şu an dünyadaki en hızlı büyüyen rc uçak branşı diyebilirim) büyük katkısı vardır. Şu an Amerika'dan Arjantin'e, İspanya'dan Japonya'ya kadar bu branş çok hızlı bir şekilde yayıldı ve Türkiye'den çıktı.

Hoşgeldin @SSenol abi.

@Özgür Evren Varol ekip toplanıyor ufak ufak :D İlker abiyi de dürteyim bari. :)
Hoşbuldum Milli takımdan arkadaşım :)

Evet F3RES Covid kadar hızlı olmasa da inanılmaz bir kitleye ulaştı.Onlarca üretici, onlarca model, yülzerce yarışma..2022 de de FAİ takvimine alınacağı konusuluyor .

Hoşbuldum Milli takımdan arkadaşım :)

Evet F3RES Covid kadar hızlı olmasa da inanılmaz bir kitleye ulaştı.Onlarca üretici, onlarca model, yülzerce yarışma..2022 de de FAİ takvimine alınacağı konusuluyor .

Ve bu işin endemikten pandemiğe geçişinin 0 noktası sensin Sonerim ???

@Özgür Evren Varol ekip toplanıyor ufak ufak :D İlker abiyi de dürteyim bari. :)

İlker zaten forumda :)

Malum bu forumun kurucuları heliciler, zaman içinde uçakçılar ele geçirir mi forumu gibisinden kaygıları vardı, bugun planörcüler olarak tek rakibimiz İHA’cılar! Neyse ki onlar da sezonluk ;D

Forumda da, bakmıyor buraya, o yüzden dedim bir dürteyim bakayım. :D
Dürt dürt, iyi olur, ben uzaktayım, kısmetse bir ay sonra yakından dürteceğim :D

Buarada "planörcülük" için şunu da belirtmeliyim, deprondan jetlere pekçok değişik model yaptım ve uçurdum (heli de dahil), ama hiçbirisi planör yarışmalarındaki keyfi vermedi bana.. Hepsinin keyfi zorluğugüzellii ayrı tabii ki, ama planör yarışması bambaşka birşey, takım olarak. Yarışma haricinde de bireysel antreman amaçlı uçuşlarda da planör çok özeldir, çünkü bazı sınırlı alanlar haricinde, bir uçuşta ne yapacağınızı neyle karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz, o yüzden her uçuş o ana özel bir olaydır. Sahada çok bilindik bir "termal jenaratörü" varsa bile, oraya gittiğinizde bir termal bulacağınız neredeyse kesin olsa bile o termalin nasıl davranacağını, ne kadar güçlü veya dar olacağını, nerede biteceğini vs önceden kestirmek imkansız gibi birşeydir, o yüzden her uçuş anlık bir mücadeledir, hem doğaya karşı hem doğadan faydalanarak...

Malum bu forumun kurucuları heliciler, zaman içinde uçakçılar ele geçirir mi forumu gibisinden kaygıları vardı, bugun planörcüler olarak tek rakibimiz İHA’cılar! Neyse ki onlar da sezonluk ;D
Hocam sizin bu savaş savaş araçlarındaki en büyük sorulardan biri olan nitelik mi nicelik mi savaşına benziyor;D
Almanlar bu soruya nitelik demişti sovyetler ise nicelik. Kazanan nicelik oldu. Ama ben forumda nitelik kazanır diyorum

Hocam sizin bu savaş savaş araçlarındaki en büyük sorulardan biri olan nitelik mi nicelik mi savaşına benziyor;D
Almanlar bu soruya nitelik demişti sovyetler ise nicelik. Kazanan nicelik oldu. Ama ben forumda nitelik kazanır diyorum

Valla ben de kesinlikle nitelik derim, varsın sonunda kaybeden ben olayım, ama nitelikten ödün vermem :)

İtiraf ediyorum Heliciler yenildi :( Ama ne uçakcılara, ne de IHA'cılara ;) Onları yenen DOLAR kuru ve saçma sapan yeni gümrük mevzuatları oldu ne yazık ki :undecided::cry:

Yerli ve Milli bir RC heli ürtecisi lazım...
Katılıyorum. Kit olarak bu iş çözülebilir bence, hatta bu zaman kadar çoktan çözülmüş olurdu. Fakat heli konusunda işi çıkmaza sokan lipo zorunluluğu maalesef. O konuda dışa bağımlı kalındığı ve henüz dolar basabilecek bir printer bulunamadığı için top taca çıkıyor.
Gümrüğümüzde tabi sağolsun gayet güzel destek oluyor. :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Katılıyorum. Kit olarak bu iş çözülebilir bence, hatta bu zaman kadar çoktan çözülmüş olurdu. Fakat heli konusunda işi çıkmaza sokan lipo zorunluluğu maalesef. O konuda dışa bağımlı kalındığı ve henüz dolar basabilecek bir printer bulunamadığı için top taca çıkıyor. :rolleyes:

Sorun şu ki hep küçük düşünüyorsunuz.. lipo ne yahu, ben direk türbin motorlu heli üretmekten bahsediyorum :)