Propeller ve somun ilişkisi

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Furkan hocam,

Hangi pervanen fırladı?

Saygılarımızla yönünde dönen mi? Yoksa terse dönen mi?

Dragonfly...
Ercan bey pervane saat yönünde dönüyor ve somunuda saat yönünde sıkmıştım. Belkide gevşek sıktım ondandir diye düşünüyorum.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Somun tarafından bakıldığında saat yönünün tersine dönen pervaneye saat yönünde sıkılan somun takılır.
Ama...
Zaten tüm dişler zaten buna göredir ve dişleri sıyırmadan hatalı somun takmak imkansızdır.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sümer abi

"zaten tüm dişler saat yönüne göre takılan sonuna göre"

değildir. Ccw yönde dönen somunlar da vardır piyasada . Ve haliyle bu somunlara göre yiv yönü uygun vidalar vardır.

Dragonfly...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Sümer abi

"zaten tüm dişler saat yönüne göre takılan sonuna göre"

değildir. Ccw yönde dönen somunlar da vardır piyasada . Ve haliyle bu somunlara göre yiv yönü uygun vidalar vardır.

Dragonfly...
Peki ben ne dedim?

Sümer abi doğruyu söyledi.

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Benim mesajımın altına,

Tam tersine dediniz? :)

Dragonfly...
Çünkü yazdığın hatalıydı... :)

Pervane somunu sıkılırken somunu sıkan anahtar ile pervane ters yönlere hareket eder.

Sümer bey in dediği yaklaşım, eğer pervane somunu , pervane ye sabit ise saat yönüne dönen pervane, saat yönü tersi somun ile sıkılır.

Furkan ın multikopter te böyle bir konsept var ise evet Sümer beyin yaklaşımı doğru.

Ama hayır pervane ve somun ayrı ayrı montajlanıyor ise, imajda paylaştığım gibi olmak zorunda. (ilk cevabımda)

Aşağıdaki video da pervane ve somunu bütünleşik yapıda, Sümer abinin dediği mantık mevcut. ( Furkan bize foto atarsa daha rahat cevaplarız)

https://youtu.be/wxgJ2QPmrBs

Dragonfly...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Çünkü yazdığın hatalıydı... :)

Pervane somunu sıkılırken somunu sıkan anahtar ile pervane ters yönlere hareket eder.

Attığım imajda metalik renkli somunun olduğu motor için dji cw ( saat yönü) pervane takılmasını istiyor. Ve somun anahtarı da pervane dönüş yönünde sıkıyor.

O zaman dji hata mı yapıyor?

Dragonfly...

Videodaki durumla bizim dediğimiz durum arasında hiçbir fark yok.Hepsi aynı.

ahmet atıcı' Alıntı:
Videodaki durumla bizim dediğimiz durum arasında hiçbir fark yok.Hepsi aynı.
Videoyu zaten sizin durum eğer konsept video daki gibi ise ( montaj konsepti) dediğinizin doğru olduğunu söylüyorum bende zaten.

Sanırım benim dediğimin size ters gelmesi, şuradan kaynaklanıyor.

Dji proplar aşağıdaki gibi tam yuvarlak bir deliğe sahip değil, yani motor şaftına taktığınız andan itibaren somunu sıkmasanız bile, pervane ve motor senkron döner.

Hal böyle olunca motor ilk kalkış anında pervaneye ters yönde bir moment uygulamıyor, bu da somuna etki etmiyor.

Benim söylediklerimin yanlış olduğunu söyleyen arkadaşlarım. Neden dji ın bu motorunda pervane ve somunun aynı yönde olduğunu teknik yönden açıklarsa sevinirim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dragonfly...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Videoyu zaten sizin durum eğer konsept video daki gibi ise ( montaj konsepti) dediğinizin doğru olduğunu söylüyorum bende zaten.

Sanırım benim dediğimin size ters gelmesi, şuradan kaynaklanıyor.

Dji proplar aşağıdaki gibi tam yuvarlak bir deliğe sahip değil, yani motor şaftına taktığınız andan itibaren somunu sıkmasanız bile, pervane ve motor senkron döner.

Hal böyle olunca motor ilk kalkış anında pervaneye ters yönde bir moment uygulamıyor, bu da somuna etki etmiyor.

Benim söylediklerimin yanlış olduğunu söyleyen arkadaşlarım. Neden dji ın bu motorunda pervane ve somunun aynı yönde olduğunu teknik yönden açıklarsa sevinirim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dragonfly...
Elimdeki motorlar dji motor yani ercan beyin bahsettiği motorlardan.

Pervane kanalı motor miline bu şekilde oturuyorsanız somunun yönü hiç farketmez iyi sık yeterli.

Tek somunla sıkışarak sabitlenen pervane sistemlerinde motor donus kuvvetinin tersine vida sıkılması banada mantıklı geliyor (benim 450de boyle) yoksa neden cw ccw ayrımı olsun motorlarda guc kablolarını ters baglarsak escye motoru istediğimiz yone donduruyoruz. Bu djı sisteminde ise birden çok vida oldugu için vidalama sistemi tam tersi olabilir iyi sıkışması yeterli sanırım.

thor cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahmet atıcı' Alıntı:
Pervane kanalı motor miline bu şekilde oturuyorsanız somunun yönü hiç farketmez iyi sık yeterli.
Teşekkür ederim ahmet bey daha iyi sıkacam bi sıkıntı olursa haber ederim.

somunu pervanelerin dönüş yönüne göre sıkmanız gerekiyor. çünkü dönen pervane somunun çıktığı yönde dönerse somunu gevşetir. böyle bir imkanınız yoksa fiberli somun takmanız gerekiyor. şunlar bir hayli iyi somunlar. hem hafif hem de 3 adet koruma bulunuyor. fiberli olması, temas yüzeyinin geniş olup sürtünme kuvvetinin artması ve tabanının dişli olmasıyla yüzeye iyi tutunması. fiyatı bu yüzden yüksek. ancak en önemli kısımlar pervaneler havada çıkmalar sık sık yaşanıyor ve kırım sonrası maliyeti arttırıyor. bu yüzden bir kaç tl ekstra verilmesi daha avantajlı.