Propeller ve somun ilişkisi

İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba ,
Geçen gün quadi uçurmaya başladım yerden 2 metre havalandıktan sonra motorun ucundaki somun yerinden çıktı ve pervane fırladı gitti [emoji15]
Belkide çok acemice bir soru olacak ama netten yaptığım araştırmalar ve pervanenin ucundaki işaretlere göre , saat yönünde dönen pervaneyi sikmak için saat yönü tersinde sıkılan somunla sıkmak gerekiyor , hobby dükkanına gittiğimde saat yönünde dönen pervane için saat yönünde sıkılan motor somunu takmak gerekir diyor . şuan arada kaldim.
Sizce hangisini yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

Belkide tam sıkmamissinizdir. Fiberli somun kullanmaniz daha iyi olur.

Somun tarafından bakıldığında saat yönünün tersine dönen pervaneye saat yönünde sıkılan somun takılır.
Ama...
Zaten tüm dişler zaten buna göredir ve dişleri sıyırmadan hatalı somun takmak imkansızdır.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Somun tarafından bakıldığında saat yönünün tersine dönen pervaneye saat yönünde sıkılan somun takılır.
Ama...
Zaten tüm dişler zaten buna göredir ve dişleri sıyırmadan hatalı somun takmak imkansızdır.

Hocam o zaman somun gevşemez mı çünkü saat yönünde sıkılan somun , saat yönü tersine dönen pervane yüzünden gevşer diye düşünüyorum.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Furkan Darıcı' Alıntı:
Hocam o zaman somun gevşemez mı çünkü saat yönünde sıkılan somun , saat yönü tersine dönen pervane yüzünden gevşer diye düşünüyorum.

Motorlarının somun takılan yivleri hepsi aynı ise mecburen saat yönüne sıkılan somun takmalısın başka takamazsın zaten. burada handikap saat yönüne dönen 2 pervane bunları gevşetebilir. Bunun içinde nalburlarda kilitli somun al.

2. senaryo ise aldığın motorların 2'si CW diğer ikisi CCW yani ikisi saat yönü ikisi saat yönünün tersi diyelim. Bunların somunları ona göre ayarlanmıştır zaten ekstra birşey yapmana gerek yok. Vidaları iyice sıktığından emin ol.

Furkan Darıcı' Alıntı:

Tam tersine...

Pervane hangi yöne dönüyorsa, somun da o yöne dönerek sıkılırsa, hiçbir sorun olmaz. (Burada somunun türünün değiştirilmesi yetmez haliyle, CCW somun için vida vida yivi de ters olmalı.)

Size bir örnek ile göstereyim, aşağıdaki motorlar DJI motor ve metalik somun saat yönünde (CW) sıkılır. siyah somun saat yönünün tersi (CCW) ile sıkılır. pervane somunu gevşetmez. Ayrıca bu somunları yer değiştirsem sıkamam çünkü, vida yivi ters gelmiş olur.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Pervane hangi yöne dönüyorsa, somun da o yöne dönerek sıkılırsa, hiçbir sorun olmaz. (Burada somunun türünün değiştirilmesi yetmez haliyle, CCW somun için vida vida yivi de ters olmalı.)

Size bir örnek ile göstereyim, aşağıdaki motorlar DJI motor ve metalik somun saat yönünde (CW) sıkılır. siyah somun saat yönünün tersi (CCW) ile sıkılır. pervane somunu gevşetmez. Ayrıca bu somunları yer değiştirsem sıkamam çünkü, vida yivi ters gelmiş olur.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Tam tersine...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tam tersine...

Yani pervane sağa dönerken somun sola sıkılacak doğru mu anlıyorum. Bu arada elimdeki motorlar hem CW hemde CCW olarak mevcut sadece yönünü merak ediyorum.

Furkan pervaneyi tak somunu elinle hafifçe sık,simdi pervaneyi tut motoru dönmesi gereken yönde çevir eğer somun gevşiyorsa yanlıştır.

İşin doğrusu Sümer abinin dediği ve benim yazdığım gibi. Dikkatli okuyun.
Ben de sadece bu yüzden havada bir pervanem çıkmıştı (yeteri kadar sıkmış olmama rağmen)

c@n' Alıntı:
Ben de sadece bu yüzden havada bir pervanem çıkmıştı (yeteri kadar sıkmış olmama rağmen)
Benim drone da bu yuzden düştü Allahtan iniş takımları üstüne düşünce çok az bi hasar aldı.

Resimli mesajım da ki durum. Dünyanın kabul ettiği bir durum,

Metalik somunun olduğu (somun saat yönünde sıkılıyor.) motora CW pervane takılması istenir.

Yani; Pervane hangi yöne dönüyorsa, somun da o yönde dönerken sıkılıyor.

Abi bu pervaneleri ben motor çanini sıkı tutup yukarıdan mil geçirip cok guzel bir sekilde rahatlikla saglam bir şekilde sıkıyorum. Bu zamana kadar su loctite gibi bir seye ihtiyac duymadım dikkat ettiğim sürece olmayacak gibi...

thor cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

c@n' Alıntı:
Furkan hocam,

Hangi pervanen fırladı?

Saat yönünde dönen mi? Yoksa terse dönen mi?
Furkan Darıcı' Alıntı:
Benim drone da bu yuzden düştü Allahtan iniş takımları üstüne düşünce çok az bi hasar aldı.

Dragonfly...