Quadcopter ağırlığı ne olmalı?

Serhat_35

Yeni Uye
Merhaba tekrardan abilerim ablalarım bir adet quadcopter yaptım çeşitli sorunlarla karşılaştım bu süre içinde. Sadece 2 sorum kaldı. Kullandığım motorlar sunnysky 980kv. Pil 3300mah. Herşey dahil toplam ağırlık 1700gr tuttu. Pervaneler adi pervaneler. Dün bir uçuruyum dedim kolu yarıya kadar getirdim ama kalkmadı daha fazla gaz vermeyip kapattım. Aslında evde olduğum için devam etmedim aksilik çıkar diye. Dışarısıda yağışlı. Normalde bu motorlar 3-5,4 kg çekimleri var. Sorunum biraz Saçma oldu ama şunu yapmak için 4-5 ay geçti kalkmazsa kahrolurum bu ağırlıkla normal bir uçuş ile kaç dk havada kalırım acaba. Kendim hesaplarım ama 8-10 dk tahmin ettim tecrübeli arkadaşlarında fikrini almak isterim. 10.47 pervane var.

Bir diğer sorun gaz kolu. Yüzde 25 yukarı kaldırınca çalışmaya başlıyor. Kk 2.0 takılı onun kısa yol olayı var aynı anda 4 esc kalibre ediliyor. Onu yaptım olmadı tek tek Yaptım olmadı. Sanırsam kumandanın mixer kısmı yanlış. 9xr menüsü çok fazla Karışık geldi bana. Bi el atabilir miyiz.

selamlar serhat kardeş,

uzun,ince bir yoldasın. kk 2.0 veya kk 2.1 ,bu kartlar sabır ile kurulup kalibre ediliyor.kastım esc değil oda kalibre ediliyor .internette ,kk'nın şu düğmesine bastınmı herşeyi tamamdır diye bir paylaşım ben bulamadım,kendin ilk önce

esc'leri tek tek kumandadan ondan sonra board üzerinde tekrar kalibre et.ayrıca 1700 gramı nasıl başardın,ortalama,

söylediğin donanıma göre 980gramı geçmemen lazım.öneri olarak lazy zero'nun sayfasına bir göz at ayrıca öneri olarak kumandanı heli değil acroya ayarla .

Serhat bey öncelikle gaz kolu ile ilgili olan sorununuza değineyim.Kontrol kartında receiver test bölümü var orayı açıp throttle yani gaz kolunun başlangıç değerini yazar mısınız .Eğer eksilerde ise kumandada gaz kolunun sağında buton var onu yukarı doğru ses gelecek şekilde bir kaç kere basarak kontrol kartında takip edip throleyi 0 yapmaya çalışın.

Ağırlık konusuna gelince bende aynı motorları kullanıyorum kumanda da turningy 9x pervane 11x50 aynı problem benimde başıma geldi.Benim quadcopterimin toplam ağırlığı 1600 gr fakat gazı maximum yapmama rağmen quadcopter kalkmadı.Normalde bu motorlar dediğiniz gibi 4x980 gramda 4 kg a yakın kaldırması lazım.Daha sonra araştırmalarım ve forumdaki abilerimin yardımlarıyla sorunun pilden kaynaklandığını anladım.Pilim 2800 Mah LionPower 30c 3s pil.Quadın kalkmamasının nedeni pilin verdiği akımın yetersiz olması.Daha sonra 5000 mah 40 c zippy pil aldım hatta quadcoptere gimbal filanda ekledim toplam ağırlığı 1900 gram oldu.Uçuş yapıtm bir kaç kere gaz kolu %60 larda iken kalkıyordu yanlız uçuş süresi 5-6 dakika :).Tavsiyem eğer hafiflete biliyorsan hafiflet 1.3 -1.4 olursa çok süper olur.

Bu konuyuda incele kk ile ilgili sıkıntılarını çözmene yardımcı olur.

Yunus Emre ŞAHİN' Alıntı:
Serhat bey öncelikle gaz kolu ile ilgili olan sorununuza değineyim.Kontrol kartında receiver test bölümü var orayı açıp throttle yani gaz kolunun başlangıç değerini yazar mısınız .Eğer eksilerde ise kumandada gaz kolunun sağında buton var onu yukarı doğru ses gelecek şekilde bir kaç kere basarak kontrol kartında takip edip throleyi 0 yapmaya çalışın.

Ağırlık konusuna gelince bende aynı motorları kullanıyorum kumanda da turningy 9x pervane 11x50 aynı problem benimde başıma geldi.Benim quadcopterimin toplam ağırlığı 1600 gr fakat gazı maximum yapmama rağmen quadcopter kalkmadı.Normalde bu motorlar dediğiniz gibi 4x980 gramda 4 kg a yakın kaldırması lazım.Daha sonra araştırmalarım ve forumdaki abilerimin yardımlarıyla sorunun pilden kaynaklandığını anladım.Pilim 2800 Mah LionPower 30c 3s pil.Quadın kalkmamasının nedeni pilin verdiği akımın yetersiz olması.Daha sonra 5000 mah 40 c zippy pil aldım hatta quadcoptere gimbal filanda ekledim toplam ağırlığı 1900 gram oldu.Uçuş yapıtm bir kaç kere gaz kolu %60 larda iken kalkıyordu yanlız uçuş süresi 5-6 dakika :).Tavsiyem eğer hafiflete biliyorsan hafiflet 1.3 -1.4 olursa çok süper olur.

Bu konuyuda incele kk ile ilgili sıkıntılarını çözmene yardımcı olur.

Quadı bugün uçurdum yarıyı geçti biraz ve başarıyla kalktı. Kütlesi 1650 gr. Heyecan Yaptım çarptım yere. Bacakları Kırıldı şimdi bana sağlam bir bacak Lazım buna. Pilim 3300 Mah ve 30-40c Değeri var. Tabi yüzde 25 de motorlar dönmeye Başlıyor sayarsak iyi bir değer gibi. Şu kalibrasyon sıkıntı şu an için.

frame olarak ne kullanıyorsun?

Selam arkadaşım. Ağırlık konusu motor başına thurst ( yani kaldırabildiği gram ağırlık) * motor sayısı ve çıkan sonuç / 2. Yani şöyle anlatayım bide, motor thurst değeri 860gram sayar isek ve quad olduğu için 4 motor 860*4=3440 ve bu sonucun yarısı 3440/2=1720 gram ağırlık kaldırabilir. Senin ağırlığın çok fazla elinden geldikçe hafifletmek bu değeri lipo hariç 700-800 gram arasında olsun. Benim quad lipo hariç 760gram ve 5000mah 25c lipo ile en son 17 dakika havada kaldım ve indiğinde hücre başına 3.65 değerlerinde idi.

veysel güler' Alıntı:
Selam arkadaşım. Ağırlık konusu motor başına thurst ( yani kaldırabildiği gram ağırlık) * motor sayısı ve çıkan sonuç / 2. Yani şöyle anlatayım bide, motor thurst değeri 860gram sayar isek ve quad olduğu için 4 motor 860*4=3440 ve bu sonucun yarısı 3440/2=1720 gram ağırlık kaldırabilir. Senin ağırlığın çok fazla elinden geldikçe hafifletmek bu değeri lipo hariç 700-800 gram arasında olsun. Benim quad lipo hariç 760gram ve 5000mah 25c lipo ile en son 17 dakika havada kaldım ve indiğinde hücre başına 3.65 değerlerinde idi.

Gövdeyi prototip olarak tahtadan yaptım. Bu sefer kolları ve bacakları alüminyum geri kalan kısmı karbon plakadan katlanabilir yapacam. Amacım zaten acemiliği üzerimden atmak ki gerçekten hiç o videolara benzemiyor kullanmaya alışmak zaman alıyormuş. Sedat_v-2.0 Gövde yolda ama Bayağı eğlenceli bilet gerçekten TADI damağımda kaldı.