Quadcopter karşılaştığım sorunlar

Berkant MISIRLI

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Öncelikle merhaba;
Geçen sene başladığım quadcopter ile alakalı bazı sorunlar ile karşılaşıyorum. Sebebini veya nasıl çözüleceğini bildiğiniz sorunları cevaplarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
1- Pixhawk, mission planner ve Qgc de defalarca sıfırlanıp kalibrasyonlarını yapmama rağmen ters duruyor. ( Pixhawk 2.4.8 fmuv2 )
2- Motorlar arm verdikten sonra hemen çalışıp ara sıra tekliyor, gazı kesmeme rağmen durmuyor. CH1 ve CH2 kanalları ile oynadığım zaman motor duruyor veya tekliyor ama normal bir şekilde durmuyor.
3- Throttle Potantial loss (1) ve (4) hatası alıyorum.

1 haftadır bu sorunlar ile uğraşıyorum lakin sorunların çözümünü bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Kontrol Kartınız
Pixhawk 2.4.8
Model Sınıfı
Quadcopter
Motor, Pervane ve ESC
İpower ıflight 850KV motor, Skywalker 30A ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
AT9s
Extra Ekipman
SE 100 GPS
Merhaba, ilk kurulumda yapılması gereken kalibrasyonları doğru şekilde yaptınız mı? Sorun onlardan kaynaklı olabilir gibi görünüyor.

ESC ve Pixhawk kalibrasyonları yaptım ancak parametreler hakkında sorunlar yaşıyorum. Değiştirmem gereken veya eklemem gereken parametreler varsa söylebilir misin ?

ESC ve Pixhawk kalibrasyonları yaptım ancak parametreler hakkında sorunlar yaşıyorum. Değiştirmem gereken veya eklemem gereken parametreler varsa söylebilir misin ?
PIXHAWK ile ilgili epey bir videomuz var. Onlara okurup izlemeye fırsatınız oldu mu peki ?

Pixhawk a Quad dışında başka yazılım yükle. Sabit kanat, rover gibi. daha sonra tekrar ArduCopter yükle.

ESC lerin kalibrasyonunu tek tek, PWM kalibrasyonu yapmadıysanız yapın.

Kalibrasyonları yapın. Hatta, sisteme GPS i önce bağlamayın.

Mission plannner da motor test bölümünden her motoru tek tek test edin. Sonra topluca test edin.

Ardından aynı hata hala varsa, %90 Pixhawk donanım arızası vardır.

Hata tekrarlamazsa, GPS i en son takıp, tekrar pusula kalibrasyonu yapın.

Özetle, kademe kademe hata ayıklayarak, araştırarak gideceksiniz.

Pixhawk a Quad dışında başka yazılım yükle. Sabit kanat, rover gibi. daha sonra tekrar ArduCopter yükle.

Mission plannner da motor test bölümünden her motoru tek tek test edin. Sonra topluca test edin.

Çok teşekkürler. Anlattıklarınızı yaptım ve motorların tekleme sorunu çözüldü. Ancak pixhawkdan 8 derecelik sapma açısı almaya başladım. Başlarda 38 derece sapma açısı varken bir kaç kez gps kalibrasyonu yaptıktan sonra 8 dereceye düştü. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

WP_YAW_BEHAVIOR'u 0 yaparsan (Never Change Yaw) Pusula Sapma Açısı hiç problem olmaz...
(Bununla Auto Mode'da belirtilen noktalar arasında giderken, ucunun gösterdiği açıyı değiştirme yapmadan gitmesini sağlıyoruz)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN
WP_YAW_BEHAVIOR'u 0 yaparsan (Never Change Yaw) Pusula Sapma Açısı hiç problem olmaz...
(Bununla Auto Mode'da belirtilen noktalar arasında giderken, ucunun gösterdiği açıyı değiştirme yapmadan gitmesini sağlıyoruz)
Öneriniz için teşekkür ederim. Ancak bahsetmiş olduğunuz parametreyi değiştirip sonrasında da kalibrasyonları baştan yapmama rağmen pixhawk sabit 50 derecede durmasına rağmen qgc ve mission plannerda durmaksızın dönüyor. Başka bir pixhawkda ise pixhawk 50 derecede dururken qgc ve mission plannerda 20 derecelik bir sapmayla gösteriyor.

Sürekli dönüyor olması ilginç bir durum. Google'da aramanı tavsiye ederim...

Mehmet Bey dediklerinizi yapmama rağmen hala aynı hataları alıyorum. Pixhawkta donanım arızası var ise bunu nasıl çözeceğim yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen
Mehmet Bey dediklerinizi yapmama rağmen hala aynı hataları alıyorum. Pixhawkta donanım arızası var ise bunu nasıl çözeceğim yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Berkant Bey biraz geç oldu ama kusura bakmayın. daha yeni gördüm.

" pixhawk sabit 50 derecede durmasına rağmen qgc ve mission plannerda durmaksızın dönüyor. Başka bir pixhawkda ise pixhawk 50 derecede dururken qgc ve mission plannerda 20 derecelik bir sapmayla gösteriyor. "

Bu hata zamanında çok başımı ağrıtmıştı. Nedeni Pixhawk Pusulası ile GPS teki pusula verileri örtüşmüyor. Ya içlerinden biri, ya da her ikisi de arızalı olabilir. Pixhawk ın pusulasını devre dışı bırakın durum düzelecek mi bir bakın. Düzelmez se bu seferde GPS in pusulasını devre dışı bırakın. Pixhawk ın pusulası arızalı veri üretiyorsa yapacak bir şey yok.

GPS in pusulası arızalı veri üretiyorsa o basit. (Manyetik Parazit önlemlerini aldığınızı, GPS i kule ile kullandığınızı farz ediyorum)
GPS i çöpe atın.

Not. Açık alanda pusulaları test ederseniz daha sağlıklı olur. Arızalı olduklarından emin olmak için.

Beitian BN -880 veya Radiolink SE100 GPS alın. (Daha üst segment GPS lerden bahsetmiyorum, o size kalmış)

Ama önce sorunu tam tespit edin.

Telefonda Pusula uygulamasının gösterdiği yön ile, Mission planner da gösterilen yön sabit ve aynı olmalı.

Bir daha da, üzerinde marka yazmayan (RadioLink, Holybro vs), klon Pixhawklardan ve GPS modüllerinden uzak durun.

iyi çalışmalar, iyi bayramlar.

Son düzenleme:
Pixhawkta donanım arızası var ise bunu nasıl çözeceğim yardımcı olabilir misiniz?

Pixhawk ta donanım hatası var ise yapılacak iki şey var,(benim bildiğim)

Birincisi: Arızalı bileşeni tespit edip, üstün elektronik bilgisi ve lehimleme becerisi ile değiştirmek.
İkincisi: Çöpe atıp, buz gibi bir bardak su içmek (Benim yaptığım)

Pixhawk ta donanım hatası var ise yapılacak iki şey var,(benim bildiğim)

Birincisi: Arızalı bileşeni tespit edip, üstün elektronik bilgisi ve lehimleme becerisi ile değiştirmek.
İkincisi: Çöpe atıp, buz gibi bir bardak su içmek (Benim yaptığım)

Pixhawk' ın pusulası bozuk ise onu kapatabilir yani kullanmayabilirsiniz ki o şekilde yapılması tavsiye ediliyor. Referans olarak sayfaya bakabilirsiniz. Harici pusula çoğu zaman dahili olanından daha iyi performans vermekte. Bu sebeple Mission planner arayüzünden dahili pusulayı kapatıp kalibrasyonu tekrar gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. Ancak haricide sorun varsa değişmek en ideal çözüm olacaktır.

Son düzenleme:
  • Beğen