Quadcopter Tasarlıyorum!

Web sitesi
www.elektroinceleme.com
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba RCKolik Ailesi,

Elimdeki 3B yazıcı ve az buçuk tasarım programı bilgimle basit 450 sınıfı quadcopter yapayım dedim. Amacım hem çizim programında kendimi ilerletmek hem de projeye girişerek deneyim ve tecrübe kazanmak.

Öncelikle ne amaçla yaptığımı kısaca anlatayım:

İlk quadcopterim uçmayı öğrenmek,
İleride belki FPV kamera , Gimbal ve Gopro veya Xiaomi Yi gibi bir kamera takarak görüntü kaydetmek.
Şu andaki ilk hedefim dandik motorlar ile havalandırıp uçmak olacak ama yaza doğru motorları kalitelileriyle değiştirip, gimbal yapmayı düşünüyorum. Onu yaptıktan sonra ekleme olasılığım büyük :laugh:

Gövdeyi tasarlarken 20x12 için boş alüminyum profile göre tasarladım.

Gövdenin tasarımı (Boyutu en geniş yerlerinden ölçersek 12x12cm ) :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ortaya elimdeki KK2.15 ve Radiolink AT9'un alıcısı gelecek.

İki katlı bir tasarım yaptım. Alt kata ESC ve güç dağıtım kabloları gelecek.

Kollara ise motor bağlantısı için 3B yazıcıdan çıkartacağım bir parça çizdim.

Ayak kısmında açılı L parça kullandım. Bunu kollardaki profille aynı bir profile bağlayarak ayağı oluşturdum.

Son hali şimdilik bu şekilde.

Bu aşamada daha da geliştirmem için tecrübeli, tecrübesiz, uçakçı, helici, multici demeden ;D yardımını bekliyorum.

Seçkin Albamya

İlk mesaj proje ilerledikçe ve tecrübeleriniz sayesinde güncellenecektir.

Quadcopter Tasarlıyorum!

Seçkin Albamya' Alıntı:
Merhaba RCKolik Ailesi,
.......
İlk quadcopterim olduğu için uçmayı öğrenmek,
Simdi moralini bozmak gibi olacak Seckin AMA hedefin ile yaptigin o kadar birbirine terski :'(

Hep diyoruz, Oncelikle ilk modeli kendiniz yapmayin hazir alin. Toplamayi, ayari ve herseyden once normal ucus hissiyatini denenmis hazir modeller veya kitler alarak kullanin diye... Diyoruz AMA bazen kendimiz caliyor ve kendimiz oynuyoruz.

Tamam heveslisin, belli ki yeteneklisin de. Ama Yerinde olsam hazir bir kit alip, once onu toplar ve guzelce ucmayi ogrenirdim. Ondan Sonra ne istiyorsan, nasi, istiyorsan zaten belli bir tecruben olacagi icin daha kolay ve duzgun yapabilirsin diye dusunuyorum.

Ama nihai karar senin :saygilar:

Ustaların sözünü dinlemek lazım tabiki. Öncelikle model uçak yapmayı denediğim için dediğiniz şeyin onun için geçerli olduğunu düşünmüştüm. Quadroda hassas bir şey olduğunu düşünmediğim için yapayım diye düşünmüştüm. İlk gövdeyi mutlaka kırarım kendim yaptığım için yedeğim de olur düşüncesi de vardı ama dediklerinizde tamamen haklısınız. :saygilar:

Quadcopter Tasarlıyorum!

Ben ilk bunu yaptım mesela :) yapalı 1 ay olacak hala ayar yapıyorum daha stabil uçmayı yakalamaya çalışıyorum.
Bir de bu var tabii

Quadcopter Tasarlıyorum!

Tasarım ve diğer çalışmalarını yap, fakat sana önerim 9$ a satılan plastik framelerden al, devamında carbon olanlar geçersin.Hem ne nereye nasıl yerleştiriliyor bakarsın hemde tecrübe edinirsin.

yapacağın frame hem pahalı olacak hemde onlarca sorun çıkaracaktır.

Kolay gelsin şimdiden.

Gökhan Şahin' Alıntı:
Tasarım ve diğer çalışmalarını yap, fakat sana önerim 9$ a satılan plastik framelerden al, devamında carbon olanlar geçersin.Hem ne nereye nasıl yerleştiriliyor bakarsın hemde tecrübe edinirsin.

yapacağın frame hem pahalı olacak hemde onlarca sorun çıkaracaktır.

Kolay gelsin şimdiden.

Ucuzlarından alacağım bir tane ama aldığım ile yaptığım aşağı yukarı aynı fiyata gelecek tahminimce :D 3B yazıcı sağ olsun ;D

Quadcopter Tasarlıyorum!

sana verebileceğim en iyi tavsiye şu bende tasarım yaptım şuan parcaları bekliyorum. G noktasını ayarla mutaka sakın unutma. Alacağın parcaların boyutlarına göre tasarımını yap. Tasarımı yapıp parcalarını ona göre ayarlama

yağız müd' Alıntı:
sana verebileceğim en iyi tavsiye şu bende tasarım yaptım şuan parcaları bekliyorum. G noktasını ayarla mutaka sakın unutma. Alacağın parcaların boyutlarına göre tasarımını yap. Tasarımı yapıp parcalarını ona göre ayarlama

%p

Ağırlık merkezini test etmek için tasarıma eklenecek ufak bir yer var. Onu da yapınca paylaşırım. Şu anda ESC, kontrol kartı, alıcı,motor ve pervanelerim mevcut. Gövde ve pil hariç her şey elimde mevcut.

Quadcopter Tasarlıyorum!

Çok güzel çalışma Ellerine sağlık
Topladığın frame Ağırlığı kaç gram olacak
birde 20 ye 12aliminyum bulabiliyormusun

Quadcopter Tasarlıyorum!

semih Balkar' Alıntı:
Çok güzel çalışma Ellerine sağlık
Topladığın frame Ağırlığı kaç gram olacak
birde 20 ye 12aliminyum bulabiliyormusun

Ağırlık konusunda fikrim yok. Geceye doğru hesaplamalar yapıp konuya eklerim.

20x12 alüminyumu 15x15 ararken buldum. Elinde 15x15mm bulunmadığından bunu aldım :laugh: Çizimlerin 15x15'ini de yapıp thingiverse'ye koymayı düşünüyorum testler bitince.

Quadcopter Tasarlıyorum!

Aferim Seçkin

thing e frame ve aliminyum ölçülerinide hangi motor kullanacaklarınıda yazarsın
Thing tende indiriz artık