Raptor G4 E720 Kırılan tork tube tamiri

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar.
Yeni bir konu açmak istemediğimden daha önceki konumda kırımdan sonrası videoyu paylaşmıştım. Bu akşam kırılan şaftı kendim onarmak istedim. Atmaya kıyamadım.
Daha önceki mesajımı ve onarım fotolarını ekliyorum.

Artık spiriti kıvama soktuğumu düşünüyordum ve birkaç gün içinde denemediğim bir çok hareketi korkusuzca denedim. Bu gün gösteri uçuşu yapayım dedim ve yalnız başıma aldım modeli ve mobius kamerayı alana gittim. Kamerayı çalışrırdım ama maalesef videolara bakmak için hafıza kartını çıkarmak istediğimde kartın yerinde olmadığını gördüm. Bu nedenle uçuş videomu kaydedemedim. Bu nedenle özür diliyorum.
Bu hafta benim uğursuz haftam. cuma günü ilçeye giderken arabanın camıma gelen koca taş camı kırdı. Servosu aniden çalışmaz hale gelen 130x imi tamir edeyim derken bu kez anakart bozuldu. Ve bu günkü uçuşta Raptor G4 havada aniden kuyruk kaçırdı. Hemen holdu çektim ve en az hasarla indim. İndikten sonraki videoyu yüklüyorum.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şaftı kırılan yerden düzgünce kestim ve kuyruk şaftı ile aynı çaptaki çok sağlam bir plastiği yeşil loctite uygulayarak şafta geçirdim. Bu işlemi kırılan iki uca da uyguladım. Daha sonra da iki taraftan da vida ile sabitlemeyi düşünüyorum.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cahit abi eline saglik olmus gibi gözüküyor ama vidalari kesin yap abi :thumbup:

Cahit Hocam öncelikle geçmiş olsun. İyi bir pilotajla neredeyse hasarsız indirebilmişsin Raptoru :halay:

Tamiratlarda mekanik olarak bir problem çıkacağını zannetmiyorum. Fakat modelin vibrasyon seviyesi biraz artabilir diye düşünüyorum. Kabul edilebilir seviyelerde olursa sorunsuz uçmaya devam edecektir. :thumbup:

Yalnız gördüğüm kadarıyla son anda pervane kuyruk borusuna da çarpmış, bir miktar ezmiş. Kuyruk borusunun düzlüğünden de emin olmak iyi olacaktır. ;)

Abi öncelikle geçmiş olsun. tork tube tamirinde daha önce basıma geldiği için soyluyorum en ufak balans bozuklugunda kuyrukta asırı titremeye sebep olcaktır ve bu vibrasyonla tamırlı yerden tekrar kırılma olasılıgı var bence 15-20$ ver yenisini tak derim birdaha aynı problem yuzunden belki bukadar az hasarla kurtulamayabilirsin

Cahit hocam çok geçmiş olsun...

Cahit eline sağlık güzel olmuş. Aşağıdaki linki bi oku istersen belki fikir verebilir.
Müsait olunca konuyu burada da açarım. Şimdi resim ekle vs biraz uzun sürer.

Cengize katılıyorum ve benimde başıma geldi, bende 2 3 tane tamirli uçtum ama biri havada bıraktı, tavsiye etmem.

Yorumlar için teşekkürler. O halde yenisini alayım. açıkçası bu gün test etmek istiyordum.
Türker Akgün' Alıntı:
Cahit Hocam öncelikle geçmiş olsun. İyi bir pilotajla neredeyse hasarsız indirebilmişsin Raptoru :halay:

Tamiratlarda mekanik olarak bir problem çıkacağını zannetmiyorum. Fakat modelin vibrasyon seviyesi biraz artabilir diye düşünüyorum. Kabul edilebilir seviyelerde olursa sorunsuz uçmaya devam edecektir. :thumbup:

Yalnız gördüğüm kadarıyla son anda pervane kuyruk borusuna da çarpmış, bir miktar ezmiş. Kuyruk borusunun düzlüğünden de emin olmak iyi olacaktır. ;)
Türker Bey diğer konuda pallerin o kısma denk gelecek bölgesinin fotosunu ekledim. Ama pallerde çarpma belirtisi yok. Kuyruk ise düz. Zaten içte alüminyum boru var ve sadece ezilmiş.

Cahit Kaş' Alıntı:
Yorumlar için teşekkürler. O halde yenisini alayım. açıkçası bu gün test etmek istiyordum. Türker Bey diğer konuda pallerin o kısma denk gelecek bölgesinin fotosunu ekledim. Ama pallerde çarpma belirtisi yok. Kuyruk ise düz. Zaten içte alüminyum boru var ve sadece ezilmiş.
Cahit hocam palde çarpmaya dair bir belirti olmaması normal, enerjisi bittikten sora pal katlanıp vuruyor ve ufak bir iz bırakıyor sadece bu şekilde. Zaten pal enerji yüklüyken çarpsa direk katlıyor kuyruğu. Ne palde ne de kuyruk borusunda bir sorun olduğunu sanmam, boru hafif eğildiyse bile düzelterek uçanlar olduğunu da biliyorum, o sebeple söyledim. ;)

cengiz okkalı' Alıntı:
Abi öncelikle geçmiş olsun. tork tube tamirinde daha önce basıma geldiği için soyluyorum en ufak balans bozuklugunda kuyrukta asırı titremeye sebep olcaktır ve bu vibrasyonla tamırlı yerden tekrar kırılma olasılıgı var bence 15-20$ ver yenisini tak derim birdaha aynı problem yuzunden belki bukadar az hasarla kurtulamayabilirsin
Aslında benim düşünceme göre vibrasyon değil de aradaki parçanın metal olmaması. Onu da vidalarken önden ve arkadan iki parça arasında bir köprü kurarak güçlendirmeyi düşünüyordum.
Yenisini sipariş ediyorum birkaç parçaya daha ihtiyacım var.

Cahit Kaş' Alıntı:
Aslında benim düşünceme göre vibrasyon değil de aradaki parçanın metal olmaması. Onu da vidalarken önden ve arkadan iki parça arasında bir köprü kurarak güçlendirmeyi düşünüyordum.
Yenisini sipariş ediyorum birkaç parçaya daha ihtiyacım var.

abi raptor G4 den bahsediyoruz adamı biçer :eek: hadi 5-6bin TL lik modeli dusunmuyosun canınıda mı dusunmuyosun :laugh: tak yenisini bitsin hadi modelin blade 130x olur vs dene derim de bu tür ciddi modellerde bu tür denemeleri yapmaya gerek yok bence. var sayalım uctu ama surekli aklında ucarken takılcak acaba bir gün ne olur diye rahat ucamazsın yeni parça sipariş vermen en dogru karar olmuş :thumbup:

Zaten tamir ederken bile aklımdaydı sipariş edeceğim. Ama uğraşmak da hoşuma gidiyor. Sağlam şaft kırıldığına göre dediğin gibi hep korkarak uçardım.

Kuyruğun üstten fotosu.