Raptor G4 E720 titreşim

Raptor G4 E720 titreşim

Sökülüp , en garantisi elle ölçülüp , aynısının seramik boca rulman markasını sipariş edip , rulman sıkıntısını unutacaksın... :saygilar:

Raptor G4 E720 titreşim

Pardon abi ben motor diye bakmadim heli sandim,
Sen rulmanin olculerini al mardinde bulamazsan istanbul imes sanayi sitesinden bakar bulursam yollarim ben sana,

Raptor G4 E720 titreşim

Evrim çok düşüncelisin. Teşekkürler. :saygilar:
Benim bu ara aracım olmadığından sanayiye gidemiyorum. Hafta sonu inşallah arabam gelecek.
Arabam olmadığından uçuşa da gidemiyorum zaten.
Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sökülüp , en garantisi elle ölçülüp , aynısının seramik boca rulman markasını sipariş edip , rulman sıkıntısını unutacaksın... :saygilar:
Sonunda söktüm. Meğer Rulmanın iç çapı stratorun (ismi doğrudur umarım ;D ) içinden geçen deliğin çapından daha darmış. Zaten öyle de olmalı. Ters taraftan rulmanı ittirince çıkıyor.
Rulmanları ölçtüm.
Biri büyük ikisi küçük rulman var.
Büyüğün dış çapı 14mm, iç çapı 8mm, genişliği 4mm
Küçük rulmanların dış çapı 12mm, iç çapı 8mm, genişliği 3mm

Raptor G4 E720 titreşim

Bu arada bu gün motorla baya uğraştım. Dış kasanın balansına baktım. Bariz bir şekilde her çevirdiğimde aynı taraf aşağıda duruyordu. Ben de ters tarafataki mıknatısların arasına oyun hamuru doldurdum. Aklıma başka bir materyal gelmedi. Ve balansı eskisinden çok daha iyi oldu.
Model üzerinde denediğimde titreşimin önemli ölçüde azaldığını gördüm

Raptor G4 E720 titreşim

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu arada bu gün motorla baya uğraştım. Dış kasanın balansına baktım. Bariz bir şekilde her çevirdiğimde aynı taraf aşağıda duruyordu. Ben de ters tarafataki mıknatısların arasına oyun hamuru doldurdum. Aklıma başka bir materyal gelmedi. Ve balansı eskisinden çok daha iyi oldu.
Model üzerinde denediğimde titreşimin önemli ölçüde azaldığını gördüm

Cahit hocam , oyunu hamuru yüksek devir ve ısıda orada duracak mı :eek: , ısıya dayanıklı başka bir materyal ile denemeni tavsiye ederim....Ne dersen , onu ben de bilmiyorum...Elektronikçi arkadaşlardan bir fikir mutlaka çıkacaktır..

Raptor G4 E720 titreşim

Hakan hocam, bu konu ile ilgili bir fikir bence gelse gelse senden gelir diye düşünüyordum ama ben olsam tercihimi epoksiden yana kullanırdım.

Raptor G4 E720 titreşim

Isı olayı benim aklıma geldi. oyun hamuru bi süre sonra sertleşiyor. Bir de merkezkaç kuvvetiyle duvarlara daha da yapışır sorun olmaz diye düşündüm

Raptor G4 E720 titreşim

Zafer hocam epoksi olayı benim de aklıma geldi ama yüksek ısı çözer eni sonu , bazı yüksek ısıya dayanıklı özel reçine türleri var, bu uygulama bence böyle bir epoksi ile yapılmalı..
Cahit hocam , hamur kuruyunca o devirde çatlama yapıp tıpkı toz gibi uçuşarak kaybolma ihtimali mevcut bana göre..Yine de denemeye değer , konulacak miktar çok değilse , tam karşısından dremele takılan bir taşlama taşı ile aşındırarak da balans alınabilir , ama bu işin yanlışı olmaz çünkü geri dönüşü yok... :rolleyes:

Raptor G4 E720 titreşim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

● The easy to use and versatile problem solver putty compound for sealing, bonding, moulding, repairing and
filling.
● Bonds to metals, wood, glass, stone, marble, ceramics, most plastics etc.
● Cured material can be mechanically machined (e.g. drilled, filed, milled) and overpainted without
pretreatment.
● Resists fuels, oil, ester, salt water as well as most acids.
● Used for fast repairs and maintenance works such as;
- Bonding of different type of materials to each other,
- Sealing of pipes and tanks,
- Repairing and building up of casting,
- Repairing of shafts, bearing, pumps, casings, solar panels, radiators and motor blocks,
- Reconditioning of defective threads,
● In all kinds of repairing in manufacturing and automotive industry,
IN THOUSANDS OF OTHER APPLICATIONS THAT YOU CAN IMAGINE
TECHNICAL FEATURES
● Packing: 100 gr
● Curing time at room temperature: 3 hours
● Temperature resistance: -35 ºC to +200 ºC
● Compressive strength: 80N/mm2
● Tension strength: 30N/mm2

Reklam gibi oldu ama, ;D bunu bir inceleyin. Yapıştı mı ancak mekanik olarak sökebilirsiniz, taşlanabiliyor,delinebiliyor, hatta diş açıp vida bile atmışlığım var. :saygilar:

Raptor G4 E720 titreşim

Levent Uygun' Alıntı:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

● The easy to use and versatile problem solver putty compound for sealing, bonding, moulding, repairing and
filling.
● Bonds to metals, wood, glass, stone, marble, ceramics, most plastics etc.
● Cured material can be mechanically machined (e.g. drilled, filed, milled) and overpainted without
pretreatment.
● Resists fuels, oil, ester, salt water as well as most acids.
● Used for fast repairs and maintenance works such as;
- Bonding of different type of materials to each other,
- Sealing of pipes and tanks,
- Repairing and building up of casting,
- Repairing of shafts, bearing, pumps, casings, solar panels, radiators and motor blocks,
- Reconditioning of defective threads,
● In all kinds of repairing in manufacturing and automotive industry,
IN THOUSANDS OF OTHER APPLICATIONS THAT YOU CAN IMAGINE
TECHNICAL FEATURES
● Packing: 100 gr
● Curing time at room temperature: 3 hours
● Temperature resistance: -35 ºC to +200 ºC
● Compressive strength: 80N/mm2
● Tension strength: 30N/mm2

Reklam gibi oldu ama, ;D bunu bir inceleyin. Yapıştı mı ancak mekanik olarak sökebilirsiniz, taşlanabiliyor,delinebiliyor, hatta diş açıp vida bile atmışlığım var. :saygilar:
Bu harika bir şey. Bunu başka yerlerde de kullanırım ben

Raptor G4 E720 titreşim

Hepsiburada dan iki paket aldım. Tanesi 9 TL ye aldım Sun Fix i. Umarım erken gelir.

Raptor G4 E720 titreşim

abı sun flex mukemmel bıseydır :) gercek arabanın turbosunu tamır ederken bıle kullanılır ...

motor ıcın rulman olarak , ustu kapaklı rulmanlar var toz vs capak gırmesını engeller ıcıne cok daha uzun omurlu olur .. nfk ve faq vardı yalnıs hatırlamıyorsam ben bu rulmanlardan kullanmısımdır sorunsuz ..

motor ıcın , seramın rulman denılen bı rulman var pahalı ama kaymak gıbı dondugu rıvayet edılır :)

ayrıca motor sanırım HK nın motoru bu yuzden de balans sorunu olabılır ıhtımaller dahılınde .. sorunu bulmana sevındım ayrıca abı kırımsız ucuslar ..

Raptor G4 E720 titreşim

Motor için istediğim ölçülerde rulman alamadım henüz. Aslında biyerden istedim. Gönderdiler ama ben iç çap 8mm dememe rağmen nasıl bir hata olmuşsa 7mm göndermişler.
Şimdi şöyle bir sorunum var. Heliyi ilk havalandırdığımda Spirit FBL nin rescuesi normal çalışıyor. Yani rescue çektiğimde yukarı doğru tırmanıyor.
Ama bir süre uçtuktan sonra rescue çektiğimde çok fazla sol öne doğru kayıyor. Soldaki servo diğerlerine göre aşırı derecede aşağıya hareket ediyor. (Raptorda swash aşağı hareket ederken + açı paller alıyor)
Ben titreşime bağlıyorum. Çünkü eskiden böyle bir sorun yoktu.
Yarın Antepe gidiyorum. Oradaki sanayiye de uğrayacağım. Umarım istediğim ölçüde rulman vardır.

Raptor G4 E720 titreşim

Cahit Kaş' Alıntı:
... Yarın Antepe gidiyorum. Oradaki sanayiye de uğrayacağım. Umarım istediğim ölçüde rulman vardır.
Sonucu merakla bekliyoruz Cahit Hocam. Sorun çözüldüğünde çok önemli bir bilgi olacak spirit kullanıcıları için. :)

Raptor G4 E720 titreşim

Antepte sanayide istediğim ölçüde rulmanları buldum ve motora taktım. Motorun balansını da düzg0n yaptığımı düşünüyorum. Bu gün uçuşa gidecektim ki arabanın lastiği inmişti. Lastikte vida vardı. Sanırım Antepte sanayide girmiş vida.
Lastikle uğraştığımdan uçuşa gidemedim. Yarın inşallah test edicem. Umarım spirit rescue düzgün çalışır.