Raslantı ve düşüncelerim

Tayyip KARALİ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba
Öncelikle Foruma katilali cok kısa bir süre oldu
Hemen hemen her hafta sonu gittiğim bit pazarında bu sefer gözüme bir rc motor takıldı cok az bir mevlaya aldım eve getirdim nitro yakıtlı bir motor zannetim bu nedenle bunu çaliştirmayi denemek bile maliyet gerektirdiğini düşündüm ama bir araştırma yapayım dedim
google amcam saolsun motorun dizel bir motor olduğunu öğrendim biraz video izledim basit bir yakıt hattı ile çalıştırıla bilirmiş bunu denemeden önce söküp içinde kırık vs gibi bişey varmi diye acıp baktım .

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

hazir sökmüşken mazot ile temizledim

Ulaşamadiğim yerler içinde mazota koydum parcaları hic yoksa yumuşatir diye düşündüm.

motor marka MAP3 2.5cc

Yakıtlı motorlardan pek anlamıyorum lakin pervaneyi cevirince ceyrek tur dönüyor sonra baya sıkışıyor bu normal diye düşündüm lakin elimdekini kıyaslıcak bir ürün olmadığından yanlışta yorum yapıyor olabilirim piston üstünde minik cizik gibi bişeyler var yüzeyinde bir cukurluk yok iyi gibi gözüktü gözüme gömlekte temiz duruyor
arka kapağını söktüğümden bir kağit conta ihtiyaci duyucak gibi duruyor toplarken onu da bir şekilde halederim gibi geldi şimdi asil mesele şu ki pervane sıkan parca ön ve arka parcası motor bloguna basıyor ve cevirme yumuşaken sertleşiyor oraya bastiği için bu parcayı ismini bilemediğimden kendisine ulaşamadım .

ben bu hobiye başlamiş dahi sayılmam elime böle bir firsat gecti sağlikli bir şekilde çalişirmi hic bir fikrim yok ama heveslenmedimde diyemem
en azında denem istiyorum motoru çaliştirmayi bir şeyin içine koymayı denermiyim bilemiyorum .

Evet antika değeri olan bir dizel model motoru bu. Ya bunu bir kenara koyup bu işi güncel malzemelerle yapmayı öğren, bir on sene kadar sonra bu motora dönüp çalıştırma denemeleri yap ya da bunu bir kenara koy... Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

çaliştırımayı deneyip kenara koyucam bir aksilik cıkmaz ise olurda sağlikli çalişirsa tekne gibi bir platformda deneye bilirm gibi geldi daha az riskli ucakta tabikide benim şuanki deneyimimle imkansız yapsam dahi ucurmak gibi bir şeyi denemem .
bu arada bu hobiye alişmak 10 yılımı alirmi ? ona biraz takıldım yada anlamadım berki farkli anlamda kullandınız.

çaliştırımayı deneyip kenara koyucam bir aksilik cıkmaz ise olurda sağlikli çalişirsa tekne gibi bir platformda deneye bilirm gibi geldi daha az riskli ucakta tabikide benim şuanki deneyimimle imkansız yapsam dahi ucurmak gibi bir şeyi denemem .
bu arada bu hobiye alişmak 10 yılımı alirmi ? ona biraz takıldım yada anlamadım berki farkli anlamda kullandınız.
Dizel model motorları yaygın kullanıma zaten hiç girmedi de nereden bakarsan bak o motor en azından 30 - 40 yıllık. Dizel motoru çalıştırmak çok büyük bir deneyim gerektirir. Yakıt hattı da asla "basit" değildir. Konu hakkında bilgi ve deneyimin olmadığı için olayı basit olarak görüyorsun ve bu da ciddi bir sağlık riski demektir.
Uçak için tasarlanmış bir motor pervane olmadan çalışamaz. Dolayısıyla onu teknede kullanabilmek için ciddi modifikasyonlara ihtiyacın olur. Bu da on seneden fazla bir deneyim süresi gerektirir emin ol.
Ve son sorunun yanıtı: Eğer bu şekilde hafife alırsan ilk seneyi bile görmezsin bu hobide...

Motor Rus yapımı Marz marka. P.A.W marka dışında dizel motor denemedim, ama iyi bir motor deniyor. Şu sayfada bilgi var:

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Bir platformda tabikide yakıt hati basit değildir lakin ilk start için yane motor çalişip çalişmadını görmek için basit bir sistem yeter diye düşündüğümden böle yazdım kaldiki bu kadar itici bir yorum yapacaksanız yapmayınız lütfen hevesimi kursağimda kaldi.

Bir platformda tabikide yakıt hati basit değildir lakin ilk start için yane motor çalişip çalişmadını görmek için basit bir sistem yeter diye düşündüğümden böle yazdım kaldiki bu kadar itici bir yorum yapacaksanız yapmayınız lütfen hevesimi kursağimda kaldi.
Peki...

Ayrıca hiç kusura bakma. Seninkine cahil cesareti denir. Ben ise buradan yardım ederek, link vererek, öyle ya da böyle senin cesaretini desteklersem, birkaç gün sonra parmağını pervaneye kaptırıp koparttığında da sorumlu olurum. O nedenle yol yakınken uyardım. Haydi sana kolay gelsin...

• Beğen
Oppp, orada duracaksın biraz :angry: Forum moderator, sevgili abimize atar yapacaksan yanlış yerdesin. Buradan alamadığın "hevesini" başka platformlarda arayabilirsin.....

Bu sana ILK ve SON uyarımız olsun :angry:

Ayrıca hiç kusura bakma. Seninkine cahil cesareti denir. Ben ise buradan yardım ederek, link vererek, öyle ya da böyle senin cesaretini desteklersem, birkaç gün sonra parmağını pervaneye kaptırıp koparttığında da sorumlu olurum. O nedenle yol yakınken uyardım. Haydi sana kolay gelsin...
Bırak abi cevap yazarak değerli vaktini neden harcıyorsun.
Bırak arkadaş istediği gibi " HEVESINI" alsın.........

• Beğen
Sumer Yamaner Düşünceniz için teşekürler cekincenizi anladım ama şöyle birşey var bu motorla olan düşüncem sadece çaliştirmak ve bilgi ve fikir sahibi insanlardan faydalanmaktır siz bu hobiye bu motorla başlicağmi düşünmüş olmasınız çaliştirmaktan sonraki düşüncelerim sanki hemen akabinde yapacağim şeyler miş gibi duruyor olması benim hatam .

Sumer Yamaner Düşünceniz için teşekürler cekincenizi anladım ama şöyle birşey var bu motorla olan düşüncem sadece çaliştirmak ve bilgi ve fikir sahibi insanlardan faydalanmaktır siz bu hobiye bu motorla başlicağmi düşünmüş olmasınız çaliştirmaktan sonraki düşüncelerim sanki hemen akabinde yapacağim şeyler miş gibi duruyor olması benim hatam .
Parmağının kopması için pervanenin tek tur atması yeterli!