RC Elektrik Motorlarda Periyodik Bakım : Yağlama, Rulman değişimi

Benim başıma rulmanla ilgili çok büyük bir problem gelmişti, zamanında aldığım ilk Scorpion motorda havada rulman kitlemiş ve şaftı yarı yarıya inceltmişti. Sanırım rulman hatalıydı, scorpion destek olarak yeni rulman göndermeyi teklif etti ama elimde ki başka rulmanlarla değiştirmiştim. Tavsiye olarak kendisi de rulmanları belli uçuş sonrası yağlamam gerektiğini belirtmişti. Ama kaç uçuşta bir yağlıyorsun derseniz; aklıma gelirse yağ damlatıyorum :laugh:

Xnova ve kuantum motorlar ile ilgili bakım yapmamız gereken ayrıntı var mı acaba ? bazen kontrol ediyorum motoru söküp elle kontrol falan ediyorum ama, hiç yağlama falan yapmadım :) :rolleyes:

fatih cebir' Alıntı:
Xnova ve kuantum motorlar ile ilgili bakım yapmamız gereken ayrıntı var mı acaba ? bazen kontrol ediyorum motoru söküp elle kontrol falan ediyorum ama, hiç yağlama falan yapmadım :) :rolleyes:
Bildiğim kadarı ile yağlama konusunda tek ısrarcı olan ve öneren Scorpion motor Fatih. Diğer üreticilerde varsa bile ben henüz hiç görmedim :)

Elle rulman kontrollü yeterli diye düşünüyorum ;)

Bu konuda bir soruda benden gelsin, bildiğim kadarıyla rulman üreticileri rulmanları gresle yağlar ve kapaklarını kapatır, o gres ısıdan veya başka sebepten bittiğinde zaten rulmanında değişmesi gerekmekte dir , ama uygun ortamlarda o ilk gres yağı bir yere gitmediği sürece rulman a ömürlük yeter uzun süre kullanılır.

Soru: Rulmanın içindeki yağa birşey olmamışsa bizim dışarıdan bıraktığımız sıvı diyebileceğimiz yağ o gresi bozmazmı? bu motor olur main şaft rulamanları olur diğer rulmanlar olur bir sefer yağladıkmı artık sık sık yağlamak gerekmemezmi?

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bu konuda bir soruda benden gelsin, bildiğim kadarıyla rulman üreticileri rulmanları gresle yağlar ve kapaklarını kapatır, o gres ısıdan veya başka sebepten bittiğinde zaten rulmanında değişmesi gerekmekte dir , ama uygun ortamlarda o ilk gres yağı bir yere gitmediği sürece rulman a ömürlük yeter uzun süre kullanılır.

Soru: Rulmanın içindeki yağa birşey olmamışsa bizim dışarıdan bıraktığımız sıvı diyebileceğimiz yağ o gresi bozmazmı? bu motor olur main şaft rulamanları olur diğer rulmanlar olur bir sefer yağladıkmı artık sık sık yağlamak gerekmemezmi?
Güzel soru %p Bakalım ne cevap gelecek :)