RC Heli Kumanda Ayar -9.3: GYRO GAIN Ayarı Saha Kontrollü

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Daha önce ayar kısmında kabaca girmiş olduğumuz GYRO GAIN değerinin, sağlıklı çalışıp çalışmadığı ILK Uçuş sırasında sahada nasıl kontrol ederizi açıklamaya çalışacağız.

Aslında helikopterimiz uçuş sırasında verdiği tepkiler ile bize GAIN değerinin ;

a-) Olması gerekenden AZ olduğu
b-) Olması gerekenden FAZLA olduğunu

bildirmektedir. İşte aşağıdaki videomuzu canlı canlı bu tepkilerin nasıl olduğunu açıklamak amacı ile çekilmiştir.

GYRO GAIN Ayarı Saha Kontrollü Videomuz:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben bu videoyu unutmuştum. ;D Şu bizim bunu anlatmayalım dediğimiz konular arasında değil miydi bu. :lollol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Ben bu videoyu unutmuştum. ;D Şu bizim bunu anlatmayalım dediğimiz konular arasında değil miydi bu. :lollol: :lol:
Gayet dogal Turkerim, cekeli nerede ise 4-5 ay oluyor, ancak sira geldi paylasmaya :laugh: ;)

Benim helide bircok sorunu hallettim suan kalan tek sorun saga sola kuyruk sallamasi ki oda gaz arttirdigimda degil hoverda iken dahi oluyor. Mekanik sorunlarda bahsettiginiz maddelerden bakmam gereken birkac md. var pal balance ayari,rulman,disli siyirmasi gibi.. Ancak ayar konusunda bir sorum olacak videoyu izledim ve benim hitec aurora 9 da gyro da su 3 bolum var ;
gyro sensitivity: normal-hold-idle up 1 (idle up aktif degil bende)
rate 1- arttirrilip azaltilabiliyor
rate 2- arttirrilip azaltilabiliyor
mode: single-dual
normal ve single modda kullaniyorum rate 1 ve 2 yi azaltip arttirdim deneme yanilma yontemi ile ancak sonuc alamadim. Videodaki hassasiyet ayari arttirma veya azaltmada rate 1 ve rate 2 den hangilerini arttirip azaltacagim cozemedim :)

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Bilgiç
Yalniz basima uctugumdan video cekemedim asagidaki videoda gorulen ayni sorun var

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sertaç Bey , gyro ne marka..Hitec kumandayı bilmiyorum , ama rate modda kuyruk tutmaz.Gain değeri artırılıp , head lock modu bulman lazım.Ondan sonra ince ayarı havada bulunur.
Eğer yerde iken rudderi oynattığında slider tekrar kendiliğinden orta noktaya dönüyorsa rate moddasın.Head lock modda ise , kuyruğu ne tarafa basarsan , slider o tarafta sabit kalır.
Gyro ayar konularını bir daha oku , düzeltme yönlerinin kontrolü , rate mode heading mode , kuyruk servo limitleri nasıl ayarlanır , düzeltme hızı , hepsini iyice anlayarak okuman lazım.
Videoda heli tail vag yapıyor , headlock gain değeri muhtemelen yüksek o yüzden....

sertac kaymaz' Alıntı:
Benim helide bircok sorunu hallettim suan kalan tek sorun saga sola kuyruk sallamasi ki oda gaz arttirdigimda degil hoverda iken dahi oluyor. Mekanik sorunlarda bahsettiginiz maddelerden bakmam gereken birkac md. var pal balance ayari,rulman,disli siyirmasi gibi.. Ancak ayar konusunda bir sorum olacak videoyu izledim ve benim hitec aurora 9 da gyro da su 3 bolum var ;
gyro sensitivity: normal-hold-idle up 1 (idle up aktif degil bende)
rate 1- arttirrilip azaltilabiliyor
rate 2- arttirrilip azaltilabiliyor
mode: single-dual
normal ve single modda kullaniyorum rate 1 ve 2 yi azaltip arttirdim deneme yanilma yontemi ile ancak sonuc alamadim. Videodaki hassasiyet ayari arttirma veya azaltmada rate 1 ve rate 2 den hangilerini arttirip azaltacagim cozemedim :)
Iyi aksamlar sertac bey
Gyro nuzun align gp serisi bi gyro oldugunu tahmin ediyorum kullandigim donemde bi sikinti yasamamistim

Ilk kontroll olarak mekanik kontrol yapilmali

Yani kuyruk slider zorlanmadan kaymali
Servi zorlandikca torqu eksik kalir ve kuyruk tutmaz
Bu hususlar oncelikle kontrol edilir
Daha sonra kuman da hitec oldugu icin
Gyro menu altin da
Rate 1 rate 1 modlari var
Rate 1 50 nin altinda 35 civari ayarlanir ve model mekanik ayar kontrol edilir yani model kalkarken saga sola kacmicak sekilde slider ball link acilir veya kisilir

Muhtelen slider tam ortada degil de kuyruk bomuna dogru 4-5 mm ice dogru olur
Rate 2 de ise 50 nin uzerinde baslangic icin 65 den baslayarak rate 2 de kuyruk saga sola kacmicak sekilde gain arttirilir sayet kuyruk kacma degil titreme yapiyo ise 55 e kadar kisabilirsin

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sertaç Bey , gyro ne marka..Hitec kumandayı bilmiyorum , ama rate modda kuyruk tutmaz.Gain değeri artırılıp , head lock modu bulman lazım.Ondan sonra ince ayarı havada bulunur.
Eğer yerde iken rudderi oynattığında slider tekrar kendiliğinden orta noktaya dönüyorsa rate moddasın.Head lock modda ise , kuyruğu ne tarafa basarsan , slider o tarafta sabit kalır.
Gyro ayar konularını bir daha oku , düzeltme yönlerinin kontrolü , rate mode heading mode , kuyruk servo limitleri nasıl ayarlanır , düzeltme hızı , hepsini iyice anlayarak okuman lazım.
Videoda heli tail vag yapıyor , headlock gain değeri muhtemelen yüksek o yüzden....

Gyro gp750 ve head lock modunda o konuya daha once bakmistim, heliyi saga sola hareket ettirdigimde tepki veriyor orada sorun yok. Ancak limit kismina hic ellemedim. Cyclic servolari dun degistirdim saolsun Mehmet beyin videosu sayesinde ayarladim. Montaj oncesi 90 dereceye ayarlayamasam da subtrim sayesinde gecici olarka bugunku ucusta idare ettim. Gyro normald modda ve single da, rate 1 88 rate 2 58 de biraktim suanda. Cesitli degistirmelerim sonucunda cok daha kotu oldu ama daha iyi olmadi. Rate 1 ne rate 2 ne bilmiyorum.Devreye girecegi minium maksimum oran mi bilmiyorum. Mustafa arkadasimiz tam ters bir oran vermis rate 1 dusuk rate 2 yuksek... insallah sorun buradadir

sertac kaymaz' Alıntı:
Gyro gp750 ve head lock modunda o konuya daha once bakmistim, heliyi saga sola hareket ettirdigimde tepki veriyor orada sorun yok. Ancak limit kismina hic ellemedim. Cyclic servolari dun degistirdim saolsun Mehmet beyin videosu sayesinde ayarladim. Montaj oncesi 90 dereceye ayarlayamasam da subtrim sayesinde gecici olarka bugunku ucusta idare ettim. Gyro normald modda ve single da, rate 1 88 rate 2 58 de biraktim suanda. Cesitli degistirmelerim sonucunda cok daha kotu oldu ama daha iyi olmadi. Rate 1 ne rate 2 ne bilmiyorum.Devreye girecegi minium maksimum oran mi bilmiyorum. Mustafa arkadasimiz tam ters bir oran vermis rate 1 dusuk rate 2 yuksek... insallah sorun buradadir

Şu şekil de ifade edıyım öncelikle şu konuyu bı kontrol edın kurulum ıle alakalı
750 ve 790 hemen hemen aynı bütün bu kurulumları sırası ile yapınız

hitec kuman da da gyro menüsünde single modda sag tarafta rate 1 ve rate 2 yazar buda gyronuzun gain hassaiyet ayarını kuman da dan üniteye iletir

hitec için söyleyim gyro ya bi swich atanır şu şekil de
sagda siwitch yazar tıklıyoruz sel diyoruz kumanda üzerinden hangi swici kullanacaksanız harfini ekrandan seçiyosunuz sectikten sonra geri gyre menuye girin ve swici harekete ettirdiğiniz de rate yazıların solundakı ok aşagı ve yukarı haraket eder

buarada şuna dikkat edin bu swic dyronuzun rate mod ve head lock modu secer yanı % 50 nin altında ve % 50 üzerinde çalışır siz rete 1 i 50 in altına ayarlayın 2 yide 50 üzeri ayarlayın ve swici değiştirdiğiniz de gyro üzerinde ki ışık yeşil ve kırmızı yazar bu şekilde ise her şey doğru demek yani kumanda da gyro ya gain için sinyal gidiyor demektir.

burdan sonrası sahadaki kuyruk tepkilerine göre ayarlanır

ayar kısmı head lock modda yani %50 nin üzerinde misal 65 ayarladınız ama kuyruk sağa yada sola kaçıyor arttırabilirsiniz ani gaz tepkilerinde veya kuyruk sağa sola titreme yapıyor ise kısın

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Bilgiç
bu arada yukarıda ki video yu şimdi izledim izlediğim kadarı ile mekanık ayar sıkıntısı var yani kuyruk normal ana palleri yenmesi gereken açıyı ayarlanamadığından dolayı gyro zorlanıyor

sizde kontrol edin [attachimg=1]

kırmızı ile işsaretli yer kuyruga arkadan baktığınız da tam ortada degil de 2-3 mm sola dogru olmalı

Ekli dosyalar

• Gyro Yon Kontrollu.jpg
    Gyro Yon Kontrollu.jpg
    32 KB · Görülme: 169
Mustafa saolasin usenmeden yazmissin bu saatte beynimde durdu ama yarin adim adim dediklerini deneyecegim bir aksilik olmassa yarin arkadasla gidip videosunuda cekecegim. Ben kumanda ve heliyi 2. el aldim o yuzden ayarlari kurulu geldi (idle up atanmadan) ancak bozmus olabilirim bazi ayarlarini ama kuyruk kacirmasi aldigimdan bu yana var. Forum sayesinde flybar cubugu ,ana pal, cyclic servolar, main shaft, feathering shatf, main gear degistirmeyi basardim. Insallah bunuda cozecegim sayenizde...

Sertac idle-up atanmadan'dan kastin kumanda'da "Flight Condition" dan idle-up 1 ve idle-up 2 silinmismi ?
Sadece "Normal" ve "Hold" mu var ?

Eger oyle degil ise idle up silinmemis degildir cunki,

Kumanda'da Gyro bolumunun bir fotosunu yayinlasan daha iyi olur aslinda,

Evrim SUTEL' Alıntı:
Sertac idle-up atanmadan'dan kastin kumanda'da "Flight Condition" dan idle-up 1 ve idle-up 2 silinmismi ?
Sadece "Normal" ve "Hold" mu var ?

Eger oyle degil ise idle up silinmemis degildir cunki,

Kumanda'da Gyro bolumunun bir fotosunu yayinlasan daha iyi olur aslinda,
Flight condition da idle up var ancak switch atanmamis ve ayari yapilmamis, bende hic secmedim. Fotolari cektim sadece gyronun degil birkac menuyu daha cektim.Bu arada kumandanin da sarzi azalmis kumandayi ve pilleri sarza taktim hava kararmadan yetisebilirsem video cekmeyi dusunuyorum.

You must be registered for see images attach