RC Helikopter Kumanda Kontrolleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda uzaktan kumanda üzerinden verdiğimiz komutların RC Helikopter üzerinde nasıl bir etki meydana getirdiğini ve buna bağlı olarak helikopterimizi nasıl kontrol ettiğimizi açıklamaya çalışacağız.

Bu konu helikopter ayar konusunu içermemektedir. Bir nevi sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz konusunun bir adım daha detaylandırılmış halidir.

İnşallah ilerleyen günlerde kısmet olursa, ayar videolarını da aşama aşama ayrıca sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Her zaman olduğu gibi konuyu en kolay şekilde anlatmak için sizlere bir video hazırladık. Bu videoda ;

1- Heli üzerinde kaç adet servo bulunmaktadır. Bunların görevleri nelerdir?
2- Kumanda üzerinden verdiğimiz komutlar nelerdir ? Heli üzerinde nasıl bir etki oluşturur.
3- GYRO ve Kuyruk sistemi heliyi nasıl sabit tutar ve gerekli hallerde nasıl sağa ve sola dönmesini sağlar.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: RC Helikopter Kumanda Kontrolleri

Yeni başlayan ben gibi üyeler için kaynak bir konu ve anlatım olmuş.Harikasın Mehmedim. :saygilar:

Elinize sağlık Mehmet Bey forumumuz görsel bir modelci kütüphanesi olma yolunda emin adımlarla illerliyor sayenizde. :bravo:

çok değerli bilgiler emeğinize sağlık

Mehmet bey,

videonuzu izledimde rudder komutunda refrrans helikoptrin on kismi demissiniz. Ancak boyle olunca rudder sag yapinca kuruk sola, rudder sol yapinca kuyruk saga gitmesi lazim, ama v992 de rudder sag yapinca kuyruk saga, rudder sol yapinca kuyruk sola gidiyor. Yani referans noktasi helinin on kismi degil arka kismi olmasi gerekmiyor mu....

Ellerinize sağlık :thumbup:

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Mehmet bey,

videonuzu izledimde rudder komutunda refrrans helikoptrin on kismi demissiniz. Ancak boyle olunca rudder sag yapinca kuruk sola, rudder sol yapinca kuyruk saga gitmesi lazim, ama v992 de rudder sag yapinca kuyruk saga, rudder sol yapinca kuyruk sola gidiyor. Yani referans noktasi helinin on kismi degil arka kismi olmasi gerekmiyor mu....

Sanırım v992 değil de v922 demek istediniz. 4 kanal olsun 6 kanal olsun bütün helilerde, kuyruk bize doğru iken ve heli düz iken sağ rudder verdiğinizde burun sağa, kuyruk sola gider.

Evet v922 demek istedim cahit bey. Ayrica helikopter hover da, kuyruk bize bakiyor iken. Rudder stick ini saga dogru itince kuyruk saga gider ve helikopterin burnuda sola dogru gider....

Yani cahit bey bu soylefiklerimde helikopterin arkasinda oldugumuz bizim icin gecerlidir. Helinin onunde duran bir kisiye gore dediginiz dogrudur.

Videoda anlatılan doğru. Yani dediğim gibi helinin arkasında olduğumuzu düşünelim. Sağ rudder verdiğimizde kuyruk sola gider. Sizin v922 de ters ise hatalıdır. Öyle ise de uçurmayın yoksa başka heli uçuramazsınız.

Aşağıdaki videoyu yavaşlatıp izleyebilirsiniz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cahit bey,

cok ilginc ben v911 ve v922 de boyle kullandim, simdi v977 alacagim, bakalim o nasil. Yani rudder sag deyince kuyruk saga burun sola gider diye biliyorum.

Mehmet bey,

benim v922 rudder komutu ters miydi o zaman, yani oyle ise ters alismis oldum... :(

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Cahit bey,

cok ilginc ben v911 ve v922 de boyle kullandim, simdi v977 alacagim, bakalim o nasil. Yani rudder sag deyince kuyruk saga burun sola gider diye biliyorum.
Şimdi bu durum düz pozisyonda, invertte, tail-in ve nose-in göre değişkenlik gösteriyor ve hal böyle olunca insanın kafası karışabilir.

Bununla ilgili her durumda çalışan şu tiyoyu paylaşmıştık. Temel mantık düz pozisyonda iken bize uzak olan noktaya (Burun ya da kuyruk), terste ise bize yakın olan noktaya bakıyoruz ve verdiğimiz rudder komutu referans noktamızı hareket ettiriyor.

Mehmet bey aslinda amacim ezberlemek degilde, yani normalde kuyruk biza bakat iken rudder sag yapinca helinin on kismida sad yapar diyorlar
Benim v922 de rudder sag yapinca kuyruk sag yapiyor helinin on kismi sol yapiyor, yani bu ters mi onu sormustum....

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Mehmet bey aslinda amacim ezberlemek degilde, yani normalde kuyruk biza bakat iken rudder sag yapinca helinin on kismida sad yapar diyorlar
Benim v922 de rudder sag yapinca kuyruk sag yapiyor helinin on kismi sol yapiyor, yani bu ters mi onu sormustum....
Sizin V922 bir sorun varmış diyeceğim ama nasıl böyle ters olabilir ona anlam veremiyorum :(

Dogru olan kuyruk bize bakarken rudder sag yapinca helinin on kismida sag yapar, doğru olan bu hareket şeklidir.

Sent from my iPhone using Tapatalk