RC Kumanda da Klone (Clone) Alıcı Kullanımı

Kumandamda CLONE Alıcı

• hiç kullanmadım, o yüzden herhangi bir fikrim yok.

Oy: 20 66.7%
  • kullanıyorum, çok memnunum. Güveniyor ve tavsiye ediyorum.

Oy: 5 16.7%
  • kullanıyorum, fakat.... Tam güvenilir mi emin değilim ??

Oy: 5 16.7%

• Kullanılan toplam oy
    30

Sümer Yamaner' Alıntı:
Aaa hem de hemşeriyiz neredeyse. Biz Karadenzlilere uçak yakışır! :) Haydi göreyim sizi... :D
Buluşmalar rize-merkez ya da rize-pazarda oluyor zaten,
O zaman sümer bey memleketinize gelirseniz eğer,tanışmak ,modellerimizi yakından görmenizi çok isterim...

Ben futaba kullanicisiyim, dolayisiyla orijinal alicilar bana duygusal olarak pek uymuyor :) Ancak cogu futaba kullanicisi gibi benim de cok sevdigim frsky imdadima yetisiyor. Bir yildan fazla zamandir cesitli frsky fasst alicilari kullaniyorum ve simdiye kadar hicbir sekilde bir sorun yasamadim (masallah) burada altini cizmek istedigim nokta frsky'in klon degil, futaba fasst uyumlu kendi orijinal alicilarini urettigidir. Fiyat olarak uygun, kalite olarak da canavar gibi alicilardir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Çok nadiren gelebiliyorum ama gelirsem mutlaka haberleşiriz.
çok memnun olurum sümer bey...

Emre Kaman' Alıntı:
Ben futaba kullanicisiyim, dolayisiyla orijinal alicilar bana duygusal olarak pek uymuyor :) Ancak cogu futaba kullanicisi gibi benim de cok sevdigim frsky imdadima yetisiyor. Bir yildan fazla zamandir cesitli frsky fasst alicilari kullaniyorum ve simdiye kadar hicbir sekilde bir sorun yasamadim (masallah) burada altini cizmek istedigim nokta frsky'in klon degil, futaba fasst uyumlu kendi orijinal alicilarini urettigidir. Fiyat olarak uygun, kalite olarak da canavar gibi alicilardir.
emre bey teşekkürler,ben de dünkü kırımımın alıcıdan değil esc'den kaynaklandığına ikna oldum,nitekim spektrum kullanıcıları da genelde orange rx 'lerden memnun gibi,Ve frsky gibi orange rx de aslında ben klon değilim ,dsm.... uyumlu kendi orjinal alıcılarımı üretiyorum diyor,hk'da ürünün altına not düşmüşler.Neyse orange kullanmaya devam edecem,ama artık satelite ile.
Emre bey sizce esc ile ilgili ne yapmalıyım,esc cut off yapıyor ya,onu iptal mi etmeliyim,yoksa pil seviyesine daha fazla dikkat ederek böyle kullanmaya devam mı etmeliyim.Avantajı pili koruması,öldürmemesi,dezavantajı modeli korumaması öldürmesi :)
Yani cut off olunca pil seviyesinin düştüğünün farkına varamadan model söndü.Birden kesti,Esc tarot pentium 40A ayarlanabilir diye düşünüyorum,tavsiyeniz nedir.

murat kurdoğlu' Alıntı:
.........Esc 'nin cut off ayarını değiştirmemi mi tavsiye edersiniz,yoksa uçuşlarda artık pile çok daha dikkat etmemi mi.?

Bi de elimde boş satelite var artık alıcıda satelite kullanacağım,mehmet bey iki satelite demişsiniz ya onu nasıl kullanacaz,alıcıda 1 giriş var,2 . satellate'i üniteye mi takacaz,orayı tam anlamadım..
Murat Bey, ESC'nin Cut- off değerini Heli için olan modu seçin. Mesela ben align ESC için " BATTERY Protectiton" değerini her ne kadar manual "High-Cut off Voltage" tavsiye etse de " "Middle -Cut Off Voltage" seçeneği tercih ettim şu ana kadar, bir sıkıntı olmadı

Hem Timer hem de buzzer ile uçuş yapın.

2 tane Satelletie eğer FBL ünite yani Tarot destekliyorsa kullanabilirsiniz. Ama anladığım kadarı ile tek satellate girişi var

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Murat Bey, ESC'nin Cut- off değerini Heli için olan modu seçin. Mesela ben align ESC için " BATTERY Protectiton" değerini her ne kadar manual "High-Cut off Voltage" tavsiye etse de " "Middle -Cut Off Voltage" seçeneği tercih ettim şu ana kadar, bir sıkıntı olmadı

Hem Timer hem de buzzer ile uçuş yapın.

2 tane Satelletie eğer FBL ünite yani Tarot destekliyorsa kullanabilirsiniz. Ama anladığım kadarı ile tek satellate girişi var
mehmet bey elinize sağlık konu süper olmuş,çok faydalı,valla çok emek veriyorsunuz ,allah razı olsun...

Ben soft cut off kullaniyorum, tum gucu degil, yarisini kesiyor. Her ne kadar gucu kesse bile, throttle kesilip geri acildiginda bir sure daha guc veriyor motora. Bu da hold acip kapatmak ile yapilabilir. Ama yine de zor bir inis olacaktir, tabi biz acemiler icin. :) ben kendi adima modeli max 4 dk havada tutuyorum, 10-15 sn de inis falan suruyor, minik bir auto ile indiriyorum heliyi. Pilleri de 3.8 altina dusurmuyorum boylece, cut off sinirina da gelmemis oluyorum.

Emre Kaman' Alıntı:
ben kendi adima modeli max 4 dk havada tutuyorum,
Benim helinin çakılma nedeni kesinleşti,benim heli 6 veya 7. dakikada iddle uptaydı.Bu da bana tecrübe :) Peki cut off u iptal edemez miyiz,
Kumandayla esc ayarlarına girdim,bi manuel buldum hobbywing 40a ile tarot 40a aynıymış.
Cutoff mode da iki seçenek var
1-Reduce power 2-Shut down
1.yi seçtim,bu durumda cut off seviyesine gelince güç mü azalacak,yoksa yine aynı şekilde motor stop mu.
Şunu da ilave ediyim bu esc soft start yapmıyor.Ama brake i değiştirdiğimde bariz bi şekilde fark belli oluyor,yani esc ayar terminolojisinin sağlamasını yaptım.
ben de 4 dk.yı geçmeyim,önceden 6 dk ayarlıydı ama iddle up açmıyordum,artık doğal olarak ne kadar gaz o kadar az süre,
Emre bey idlle up eğriniz nasıl %80,%90,%100 mü hep.Ben %90 şeklinde ayarladım,düşürsek kafa turu yetersiz olur mu ,hani pil süresini uzatırdık.

Reduce power gücü düşür demek, soft cut yani. Idle-up değeri için hedef kafa turuna göre hesap yapılması lazım, pinyon, anadişli sayıları, motor kv ve pil voltajı bilinmeli. Ben governor aktif olarak sabit bir throttle değeriyle uçuruyorum, kafa turunu escnin governoru ayarlıyor hesapladığım değerde. Governor kullanmayacaksanız iş tahmin yürütmeye ve deneme yanılmaya kalıyor, ben o kadar tecrübe edinemedim daha :) O durumda artan bir eğri değil de, v şeklinde bir eğri olması lazım ana fikir olarak. Mesela 90-75-90 gibi atıyorum.

murat kurdoğlu' Alıntı:
Benim helinin çakılma nedeni kesinleşti,benim heli 6 veya 7. dakikada iddle uptaydı.Bu da bana tecrübe :) Peki cut off u iptal edemez miyiz,
6 veya 7 da Idle-uo açıkken uçtu iseniz, kesinlikle ESC pil korumasına geçip, enerjiyi komple kesmiş :embarras: Sorun ve nedeni anlaşıldı yani ;)

murat kurdoğlu' Alıntı:
Kumandayla esc ayarlarına girdim,bi manuel buldum hobbywing 40a ile tarot 40a aynıymış.
Cutoff mode da iki seçenek var
1-Reduce power 2-Shut down
1.yi seçtim,bu durumda cut off seviyesine gelince güç mü azalacak,yoksa yine aynı şekilde motor stop mu.
Sizin ESC göre en uygun seçenek "Reduce Power". Bu seçenekte enerjiyi birden kesmeyecek fakat siz bunu hissedeceksiniz ve inşallah sağlam inmek için gerekli vaktiniz olacak. Ama uçuş süresini 4-4.30 dak üstüne kesinlikle çıkmayın ki, bu riskli posizyona düşmeyin.

murat kurdoğlu' Alıntı:
Emre bey idlle up eğriniz nasıl %80,%90,%100 mü hep.Ben %90 şeklinde ayarladım,düşürsek kafa turu yetersiz olur mu ,hani pil süresini uzatırdık.
Kullanılan motor ve max gazda verdiği kafa devrine bağlı olarak değişir. Mesela Align 450 kendi motoru ile Idle-up için Throttle curve olarak 100-90-100 önermektedir.

Eğer motorunuz uygun ise, benim gibi 100-100-100 girip, uçuş süresinin 4:30 dak ile sınırlarsanız da bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bu arada artık Idel-up uçmaya başladığınız için pilden çekilen akım değeri de değişmektedir. Bu da artık C değeri yüksek daha kaliteli pil kullanmanızı gerektirecektir. Aksi halde indiğiniz zaman pilleriniz ısınmış ve şişmeye başlayacaktır.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
6 veya 7 da Idle-uo açıkken uçtu iseniz, kesinlikle ESC pil korumasına geçip, enerjiyi komple kesmiş :embarras: Sorun ve nedeni anlaşıldı yani ;)
Sizin ESC göre en uygun seçenek "Reduce Power". Bu seçenekte enerjiyi birden kesmeyecek fakat siz bunu hissedeceksiniz ve inşallah sağlam inmek için gerekli vaktiniz olacak. Ama uçuş süresini 4-4.30 dak üstüne kesinlikle çıkmayın ki, bu riskli posizyona düşmeyin.
Kullanılan motor ve max gazda verdiği kafa devrine bağlı olarak değişir. Mesela Align 450 kendi motoru ile Idle-up için Throttle curve olarak 100-90-100 önermektedir.

Eğer motorunuz uygun ise, benim gibi 100-100-100 girip, uçuş süresinin 4:30 dak ile sınırlarsanız da bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bu arada artık Idel-up uçmaya başladığınız için pilden çekilen akım değeri de değişmektedir. Bu da artık C değeri yüksek daha kaliteli pil kullanmanızı gerektirecektir. Aksi halde indiğiniz zaman pilleriniz ısınmış ve şişmeye başlayacaktır.

Mehmet bey söylediklerinizde çok haklısınız.çok teşekkür ederim...Modeli tekrar topladım,2 gündür yağmur var hava açınca uçuşlara devam inşaallah,bu arada bi blade 130x aldım adana ekibinden fatih kardeşimizden,eksikleri var tamamlanınca yeni antreman helisi 130x olacak...Hadi hayırlısı...

murat kurdoğlu' Alıntı:
Mehmet bey söylediklerinizde çok haklısınız.çok teşekkür ederim...Modeli tekrar topladım,2 gündür yağmur var hava açınca uçuşlara devam inşaallah,bu arada bi blade 130x aldım adana ekibinden fatih kardeşimizden,eksikleri var tamamlanınca yeni antreman helisi 130x olacak...Hadi hayırlısı...
Antreman helisi olarak mikrolar kesinlikle doğru bir tercih. Eğer ekonomik imkanlar yeterli ise, bence her modelcinin elinin altında olması gerekiyor.

Dayanıklı olmalarının yanı sıra, her zaman her yerde uçma imkanı vermeleri nedeniyle, resmen uçmaya doyuruyor insanı :thumbup: