Rc Powers F-35 V2

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bu modeli geçtiğimiz hafta sonu bitirdim. Enteresan bazı durumları var. Öncelikle modelin planı 6 mm deprona göre hazırlanmış. Ben 5 mm fotoblok ile yaptım. Fotoblok kullanıldığında zaten bir ağırlık farkı oluyor. Fotoblok daha ağır. Bunun yanında benim bulabildiğim beyaz renkli fotoblok yurtdışında kullanılanlardan da ağır. Haliyle bu model hesapladığım ağırlığın biraz üzerine çıktı. Uçacak mı, uçarsa nasıl uçacak hiç bilemiyorum. Bekleyip göreceğiz.

Öncelikle plan ve model ile ilgili linkten başlayalım. Vatandaş V2 planlarını ücretsiz yayınlamaya başlamış ama ben bu siteden indirmediğimi biliyorum ama nereden indirdiğimi hatırlayamadım. Yaşlılık alameti işte. Buradan indiremeyipte isteyen olursa dosyaları atarım bir şekilde. Ya da buraya eklemenin bir yolunu bulursak eklerim.

Plan linki:

Gelelim bu modeli yapmaktaki amacıma. Aslında F35 için fotoblokla yapılmış birkaç plan buldum nette ama bu modeli diğerlerinden ayıran durum hem boyutunun diğerlerine göre büyük olması hem de ne zamandır denemek istediğim KFM kanat profiline sahip olması idi. Hoş orjinal plan KFM2 profile göre hazırlanmışken ben yine duramayıp onu da değiştirdim ve KFM4 profil kullandım. Bu uçakla 3D akrobasi yapmayı düşünüyorum da. :D:D:D Neden böyle diyorum diyenler için KFM2 profilin altı düz, KFM4 profilde ise alt ve üstteki yol eşittir.

Bu projede ne kullandık?

Gövde 5 mm fotoblok
Motor NTM 2836 2200 Kv
Prop 6x4 APC
Pil 1500 Mah 4s
Bu setup ile bu motor 50A civarında akım çekiyor. O yüzden 55A esc (Bu haliyle motorun 1700 gr çekiş verebilmesi lazım ki test verileri öyle diyor.
Yine 6 adet bildiğin sıradan 9 gr servo. Elde çok olunca metal dişliye para vermek istemiyor insan. :D:D
200 mw 5,8 Ghz verici
5 volt sıradan ufak bir kamera. Sağlam bir kamera alamadım bu modele. Belki ilerde.
Gerek yoktu ama verici ve kameraya temiz elektrik versin diye sağlam filtresi olan bir PDB.Ayrıca alıcı ve servolara da gücü buradan aldım. Hemen belirteyim mini quad için olan PDB lerin yolları 55A akıma dayanacak yapıda değil. O yüzden ESC PDB ye bağlı değil.

Planı yapan vatandaş 570-850 gr arasında bitir diyor uçağı ama ne mümkün. Benimki 1 kilonun altında kalsa olmazdı. :D:D

Neyse çok yazdım yine. Fotolara geçelim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu sarı arkadaşın konusu daha sonra gelecek. Boyut karşılaştırması içindi. Yanlış anlaşılmasın.

Evet maalesef yapım aşamasından hiç foto yok. Alışkanlık haline gelmedi bir türlü. Damdan düşer gibi oluyor böyle ama idare edin.

Son düzenleme:
6 adet servo var modelde, uçuş anlamında hissiyatta bir farklılık var mı ?

Görünüşte gayet güzel, elinize sağlık Nesimi Hocam. :bravo:

• Beğen
Tepkiler: Nesimi Sakmak
6 adet servo var modelde, uçuş anlamında hissiyatta bir farklılık var mı ?

Görünüşte gayet güzel, elinize sağlık Nesimi Hocam. :bravo:

Uçuş mu? O nasıl bir şeydi. Valla 6 servo fark yaratır diye bekliyorum ben de ama arkadaşı piste bir götürebilsem. Ağırlığı artırdığı kesin ama.

Bu model B-25'den daha güzel görünüyor. Ellerine sağlık! :bravo: Kaplama ve süslemeler göz dolduruyor.

Motor yeterliyse bence uçar. Belki biraz hızlı olur ama uçar. Burada bir arkadaşımız bir F-35 yapmıştı, beklediğimden çok daha iyi uçuyordu.

• Beğen
@Nesimi Sakmak eline sağlık abi, güzel gözüküyor. Pil hariç model kaç gr oldu? Kanat profili yapmanız iyi olmus. Benim su37 kanatları dümdüz stall hızı yüksek model oldu. Gazı kapatınca birden yığılıyor model :D

• Beğen
Planları paylaşma şansınız var mıdır acaba? O kadar güzel yapmışsınız ki benim de yapasım geldi. %p

Teşekkürler. Siteye eklemeye çalıştım ama boyutu yüksek olduğu için ekleyemedim. Google drive çözüm olabilir bu soruna. Yarın ilgileneyim.

@Nesimi Sakmak eline sağlık abi, güzel gözüküyor. Pil hariç model kaç gr oldu? Kanat profili yapmanız iyi olmus. Benim su37 kanatları dümdüz stall hızı yüksek model oldu. Gazı kapatınca birden yığılıyor model :D

Teşekkürler Kadir. Pilsiz 830 gr geliyor. Kullandığım pil 175 gr. Benimki de biraz hızlı olacak gibi görünüyor.

Pilsiz 830 gr mı? Ben en fazla 450-500gr diye tahmin ettim..

Abi bende hassas terazi yoktur. Uçağın ağırlığını ölçmek için önce kendim tartıya çıktım, sonrada uçakla birlikte tartıya çıktım. Arada ki farktan yaptığım F22'nin ağırlığını ölçtüm. İlginç tarafı bunu yapma fikrini annem söyledi. :thumbup:
Muhtemelen annen de seni bebekken öyle tartıyordu! :D :p