Rc Soaraction // Balsa Trainer

İyi günler.Soaraction L modelini tavsiyem üzerine modelci bir ağabeyim satın almıştı.Kurulum ve ayarları konusunda ben yardımcı olacağım fakat uçuş ağırlığını bilmediğimden motor seçimi yapamıyoruz.Üstelik uçuş ağırlığı konusunda hiçbir yerde bilgi yok.Satan kişi 1500gr dedi ancak bana gerçekçi gelmedi.Modelin kanat açıklığı 1330mm, gövde uzunluğu ise 1010mm.Bu modeli kullanıp bilgisi olan var mı? Ayrıca söz konusu ağabeyimin elinde Sunnysky X2216 1250KV motor var.3S lipo ile 320W değerini verdiğini biliyorum.Bilgi sahibi olan varsa önerilerini rica edebilir miyim? Sevgiler.

Ben olsam o motorla denerdim.
Denemeyi düşünüyoruz Deniz abi. Araştırmalarım sonucu 3S Lipo batarya ve 11x4.7 Pervane ile 368 Watt - 1658gr civarı çekiş olduğunu öğrendim.10x5 Pervane güç açısından yetersiz gelirse 11" pervane kullanmak çözüm olabilir ancak tek çekincem ısınma sorunun çıkabilme ihtimali...

Sürekli tam gaz uçmayacaksın. Sadece kalkışta ve toplamda en fazla 15 sn tam gazdan sonra yarım gaza ineceksin. Rahat rahat uçarsın.

İyi günler.Soaraction L modelini tavsiyem üzerine modelci bir ağabeyim satın almıştı.Kurulum ve ayarları konusunda ben yardımcı olacağım fakat uçuş ağırlığını bilmediğimden motor seçimi yapamıyoruz.Üstelik uçuş ağırlığı konusunda hiçbir yerde bilgi yok.Satan kişi 1500gr dedi ancak bana gerçekçi gelmedi.Modelin kanat açıklığı 1330mm, gövde uzunluğu ise 1010mm.Bu modeli kullanıp bilgisi olan var mı? Ayrıca söz konusu ağabeyimin elinde Sunnysky X2216 1250KV motor var.3S lipo ile 320W değerini verdiğini biliyorum.Bilgi sahibi olan varsa önerilerini rica edebilir miyim? Sevgiler.
İl dışında olduğumdan cevap yazamadım. Bendeki model "L" değil fakat yine de elimdeki modeli tarttım.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gövde bu haliyle 357g geldi. Motor, esc, pervane, alıcı ve pil yok.

Kanat bu haliyle 217g geldi.

Modelin en son uçuşunda üzerinde Turnigy D2830-11 1000kv Brushless Motor vardı. Yaklaşık 890g çekişi var. Elektronik ve pil dahil model 876g geliyor. Hemen hemen 1/1 oranında çekiş ile uçuyordum. Tam bir trainer gibi uçuyordu ama önceki yanan Turnigy D2836/8 1100KV Brushless Outrunner Motor(1130g çekiş) ile biraz daha keyifli bir uçuş vardı.

Boyutlar arasında çok fark yok. o model için 1500g bana da fazla geldi. Bence elinizdeki motor ile çok rahat uçar.

• Sevdim
Tepkiler: Tamer Öztürk
İl dışında olduğumdan cevap yazamadım. Bendeki model "L" değil fakat yine de elimdeki modeli tarttım.

Gövde bu haliyle 357g geldi. Motor, esc, pervane, alıcı ve pil yok.

Kanat bu haliyle 217g geldi.

Modelin en son uçuşunda üzerinde Turnigy D2830-11 1000kv Brushless Motor vardı. Yaklaşık 890g çekişi var. Elektronik ve pil dahil model 876g geliyor. Hemen hemen 1/1 oranında çekiş ile uçuyordum. Tam bir trainer gibi uçuyordu ama önceki yanan Turnigy D2836/8 1100KV Brushless Outrunner Motor(1130g çekiş) ile biraz daha keyifli bir uçuş vardı.

Boyutlar arasında çok fark yok. o model için 1500g bana da fazla geldi. Bence elinizdeki motor ile çok rahat uçar.
Kadir kardeşim zaman ayırıp bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.Mantıken ve senin verilerin ışığında 1000gr civarı(taş çatlasın 1200gr) uçuş ağırlığımız olacak o halde.Pil olarak Turnigy 2200mAh 25C, 4 adet Towerpro SG90 9gr servo, 50A Esc ve Sunnysky X2216 1250kv motor kullanacağız.Aşamaları ayrı bir başlıkta paylaşmayı düşünüyorum ancak yoğunluktan başlamaya fırsat bulamadık.Bu vesileyle aynı modeli alacak olanlara kılavuz olur hem.Sevgiler.?

Kadir kardeşim zaman ayırıp bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.Mantıken ve senin verilerin ışığında 1000gr civarı(taş çatlasın 1200gr) uçuş ağırlığımız olacak o halde.Pil olarak Turnigy 2200mAh 25C, 4 adet Towerpro SG90 9gr servo, 50A Esc ve Sunnysky X2216 1250kv motor kullanacağız.Aşamaları ayrı bir başlıkta paylaşmayı düşünüyorum ancak yoğunluktan başlamaya fırsat bulamadık.Bu vesileyle aynı modeli alacak olanlara kılavuz olur hem.Sevgiler.?
Rica ederim. Bende o modelin 1200 gramı geçeceğini zannetmiyorum. Uçuş ağırlığını merakla bekliyorum :D Montaj için şimdiden kolay gelsin, kırımsız uçuşlarınız olsun :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Elektronik ve pil dahil 900 gr olsa 1000kv brushless 10.45 pervane iş görürmüydü peki

Elektronik ve pil dahil 900 gr olsa 1000kv brushless 10.45 pervane iş görürmüydü peki
İş görür veya görmez diyemeyiz sebebi ise motor gücü belirtilmemiş.Modelcilik camiasında bilgi kirliliği var ve motor seçimi yapılırken sadece KV değeri dikkate alınır diye yanlış bir algı var.Bu son derece yanlış bir yaklaşım KV dediğimiz olay Rpm/Volt yani kısacası motor devri ve Tork ile ilişkilidir.KV değeri ve motor gücüne ek olarak uçuş ağırlığı, uçak tipini(eğitim modeli mi? Akrobasi modeli mi? Scale model mi?) ve uçuş karakteristiğini de hesaba katmak gerekiyor.900gr ağırlığındaki eğitim modeli için 1000KV 250 - 350 Watt güç sağlayan motor tercih edilebilir.200 Watt gücündeki motor uçurmaz mı? Uçurur ancak tatminkar olmaz.Benzer ölçekteki uçakla deneyimlerime göre 300 - 350 Watt aralığındaki motor daha randımanlı oluyor.Sanırım ayrı bir başlıkta KV ve Watt değerine ilişkin bilgi paylaşımında bulunsam faydalı olacak.Unutmazsam bir ara yazarım...

Soaraction modelinin kurulumunda sona doğru geldik.Birkaç sorun var;

1. Kuyruk tekeri nasıl montajlanacak anlamadım.

2. Rudder ve Elevatör pushrodları kılıf içerisinde bir miktar sürtme yapıyor.Pushrod kılıflarının içerisine bir miktar yağ koysakta biraz rahatlattı ancak kesin çözüm olmadı.Sonuçta Pushrod kılıflarının geçtiği yerler belli nasıl çözüm üretebiliriz bilemiyorum.

3. Sunnysky X2216 1250KV motoru pervaneyle birlikte taktığımızda pervane gövde yan parçalarına(gövdenin en ön kısmı) sürtüyor.Sürtmeyi engellemek için araya bir miktar kontraplak tarzı malzeme koymayı planlıyorum.

Bu üç kısmı halledebilirsek geriye ağırlık merkezi ve ufak tefek kontroller kalıyor.Bu arada modelin işçiliğinden ve kalitesinden hiç memnun kalmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.Mesela yatay stabilizeri montajlarken gövdenin en arka kısmında former tarzı parça ile sabitleme yapılmadığı için eksenel kaçıklık oluyordu.Modeli Facebookta RC Red Arrow isimli satıcıdan almıştık kendi üretimleriymiş.İniş takımının nasıl monte edildiğine dair arayıp bilgi almak istedik ancak defalarca aramamıza rağmen satıcıya ulaşamadık.Amacım kesinlikle satıcıyı karalamak değil yanlış anlaşılmasın ancak kalite açısından memnun kalmadım.

2 numara için şunu diyebilirim daha ince push rod teli kullanmak çözüm olabilir.

3 için araya kontraplak parça atmak mantıklı bence de.

İniş takımı sorunu için de fotoğraf atabilirsiniz yardımcı olmak daha kolay olur:thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
2 numara için şunu diyebilirim daha ince push rod teli kullanmak çözüm olabilir.

3 için araya kontraplak parça atmak mantıklı bence de.

İniş takımı sorunu için de fotoğraf atabilirsiniz yardımcı olmak daha kolay olur:thumbup:
Daha ince Pushrod iyi fikir olabilir.Ancak Pushrod kılıfının çapı Pushrod çapından yeterince büyüktü düşük ihtimal olmakla beraber denenebilir.Uçak şuan sahibinde.Fotoğraf göndermesini rica ettim gelir gelmez yükleyeceğim.Öneriniz için teşekkürler.:)
Mustafa'ya katılıyorum. Bu arada keşke yağ yerine silikon sprey falan deneseydin. Ne tür bir yağ kullandın ve plastik kılıflarla nasıl bir etkileşimi olacak zamanla göreceğiz. O Ringleri takmayı unutma! :p
O an elde dikiş makinalarında kullanılan yağ olduğu için onu kullandık Sümer abi.Gövdeyi yere dik bir şekilde tutarak gövde kısmında Pushrod kılıfına damlatarak uyguladık.Hatta bir süre sonra kuyruk kısmından yağın bir kısmı geri çıktı.Bir miktar rahatlattı ama yeteri kadar değil.Güven vermedi açıkçası.
O ring yerine Rulman kullansam nasıl olur abi? Sürtünmeyi azaltır hem.:lol::lollol::evil::p

Soaraction modelinin kurulumunda sona doğru geldik.Birkaç sorun var;

1. Kuyruk tekeri nasıl montajlanacak anlamadım.

Merhaba. Kuyruk tekerinin yön çubuğu için ruder da bir yuva açıp, o yuvaya sabitliyorsunuz. Ben sonrasında üzerini epoksileyip balsa yapştırdım. Çok sağlam oldu. Aşağıda resimleri paylaşıyorum. Umarım anlaşılır.☺️

Selçuk abi fotoğraf paylaşmış ama bende ilk sayfadaki fotoğrafları paylaşayım. Göründüğü gibi rudder ı biraz oyup teli o yuvaya yerleştiriyoruz. Ben vidalı hornu tam telin üzerine yerleştirip teli sabitlemiştim. Selçuk abi biraz daha sağlamlaştırmış ?