RC Uçak kalkış ve sola yönelme problemi

Onur Hakverdi

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar ve saygı değer büyüklerim yaklaşık 2 haftadır adım adım youtube üzerinden izlediğim bir RC Uçak projesine başlamıştım. Her şey güzel tam ölçüde olmasa bile benzeri yapmaya çalıştım fakat uçuş testine gidince uçağın sürekli sola kaydığını ve kalkış yapamadığını izledim. Kullandığım malzemeler 7.4V 2800mAh 35C 2s Lipo pil, Tower pro SG90 RC servo motor 4 adet, 2212 2200kV Fırçasız motor ve 6035 prop, 40A ESC ve FlySKY İ6 6 kanal 2.4 Ghz uzaktan kumanda. Uçak kalkacak gibi oluyor fakat kalkmıyor terazi yaptık denğesini sağladık yok bana mısın demiyor. Burada yüklediğim dosyada uçağın videosu var 4 5 kez deneme ardından kalkmayınca sinir olduğum için son anlarda biraz tepki gösterdim :)

Ekli dosyalar

• rcuçak2.zip
    214.7 KB · Görülme: 2,048
Merhaba arkadaşlar ve saygı değer büyüklerim yaklaşık 2 haftadır adım adım youtube üzerinden izlediğim bir RC Uçak projesine başlamıştım
Hangi uçak, youtube linkini verir misiniz ?
Burada yüklediğim dosyada uçağın videosu var 4 5 kez deneme ardından kalkmayınca sinir olduğum için son anlarda biraz tepki gösterdim :)
Bir de videoların kolayca izlenebilmesi için videoyu bir Youtube kanalına yükleyip linkini verirseniz, daha hızlı cevap alabilirsiniz.
Her şey güzel tam ölçüde olmasa bile benzeri yapmaya çalıştım fakat uçuş testine gidince uçağın sürekli sola kaydığını ve kalkış yapamadığını izledim.
Ağırlık merkezi kontrollü yaptınız mı ? Motoru doğru açıda monte ettiniz mi peki ?

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK

Bir de videoların kolayca izlenebilmesi için videoyu bir Youtube kanalına yükleyip linkini verirseniz, daha hızlı cevap alabilirsiniz.

Ağırlık merkezi kontrollü yaptınız mı ? Motoru doğru açıda monte ettiniz mi peki ?
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
merhaba video burda bu arada dengeyi sağladık terazide dengedeydi.

Motor yetersiz kalıyor olabilir. 2S ile çalıştırılıyor neticede. Uçak ağırlığı ne kadar ?
2200kV gücünde ama motor uçağın ağırlığını ölçmedim daha bitireli 2 3 gün oldu ama terazide dengedeydi yani Youtube daki trainer uçağının benzerini yapmaya çalıştık.

ama yönlendiremiyorum gibi hep sola kayıyorum arkadaki ruderi sağ sol yapmama rağmen hep sola gidiyo yavaş hızda.
Arkadaki ruderi sağ sol yapmadan önce biraz bir şeyler okuyup öğrenmeye çalışsan nasıl olur?

zaten araştırıp yaptım hafif sağ sol yapıyorum kalkış da aynı şekilde elevatoru hafif kaldırıyorum direk kaldırmıyorum.
Kusura bakmayın ama @Sumer Yamaner Abi haklı, forumda gördüğüm ve okuduğum kadarıyla. O motor köpük uçaklarda kullanılıyor. Bildiğim kadarıyla 2s ile kaldırabileceği yük 800 gram olması lazım.

Kalk diyom kalkmıyo... :D
Bence daha güçlü motor seçmeliydiniz. Sizdeki motor daha çok SU-37, F-22 gibi daha hafif ve hızlı köpük modeller için kullanılıyor. 3S ile 1100kv motor ve ona uygun pervane o uçağı rahat bir şekilde alır götürür...

• Beğen
Tepkiler: Onur Hakverdi
Kalk diyom kalkmıyo... :D
Bence daha güçlü motor seçmeliydiniz. Sizdeki motor daha çok SU-37, F-22 gibi daha hafif ve hızlı köpük modeller için kullanılıyor. 3S ile 1100kv motor ve ona uygun pervane o uçağı rahat bir şekilde alır götürür...
:D aynen bide motorun açısınıda hafif öne bükücem.

hocam merhaba video attım baya videoyu izleyebildiniz mi sizce sıkıntı nedir ?