RC Uçak kaydı hakkında

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar öncelikle... Geçtiğimiz günlerde bir hobi sitesinden Dynam Skytranier 182 modeli aldım. Modelin kalkış ağırlığı 1 kg olduğu için kayıt ettirmem gerektiğini düşünerek shgm kayıt sayfasına girdim ancak firmanın satış işlemini kaydettirmediğini gördüm. Arayıp söylediğimde kayıt işleminin sadece dronelar için zorunlu olduğunu, uçaklarda herhangi bir kayıt işlemi gerekmediğini söyledi. Açıkçası benimde kafam karıştı, acaba benden habersiz mevzuat mı değişti diye. Bilgisi olan paylaşabilir mi acaba? Forumda aradım ama güncel bir haber bulamadım.

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RC Uçak kaydı hakkında

Mevcutta bu anlamda bir değişilik olmadı. Dolayısıyla aşağıdaki paylaşılanlar aynen geçerli.

https://www.rckolik.com/sht-iha-yayinlanan-talimat-kayit-ve-diger-hususlar-t10606.0.html

Sent from my iPhone using Tapatalk

RC Uçak kaydı hakkında

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Peki firma satış işlemini kaydetmezse nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Eskiden aldığımız araçları kendimiz kaydedebiliyorduk ve bir sorun olmuyordu hatırladığım kadarıyla, ancak şu anda benim kaydetmem için öncelikle firmanın satışı bana yaptığını girmesi gerekiyor sisteme. Eğer girişi yapmazsa yurtdışından ithal etmiş gibi gösterip kaydedebilir miyim veya bu konuyu danışacağım bir shgm mail adresi var mıdır?

RC Uçak kaydı hakkında

Ayni sorun bendede olmustu nereden aldin ?

RC Uçak kaydı hakkında

Parkhobiden aldım. Siz sorunu nasıl çözdünüz?

RC Uçak kaydı hakkında

Park hobi ile iletişime geçin ve neden kayıt işlemi yapmadığını sorun ve SHGM ne şikayet edeceğinizi söyleyin, zira cezası var.

RC Uçak kaydı hakkında

Teşekkür ederim. Kendileri ile tekrar iletişime geçip, sonuç alamazsam şikayet edeceğim.

RC Uçak kaydı hakkında

Bende arayip soyledim alinan yere sizinki gibi ama sadece drone larda dediler bende hayir hepsinde varmis ben kayit oldum ama modeli kaydedemiyorum dedim yine ayni cevabi verdiler bende ustelemedim. Sikayet etsek ne faydasi olurki adamlar bunu goze almis demekki

RC Uçak kaydı hakkında

Konuyla ilgili az evvel sivil havaciligi aradim cagri merkezi bilgisi yetersiz 2 numara paylastilar ilgili birimin telefonlariymis ama onlarda goreve cikabiliyor her zaman ulasamayabilirsiniz aramaya devam edin diyorlar.numaralar : 0312 203 74 06 ve 0312 203 62 20
Anladigim kadariyla bu isler henuz rayina oturmadi ve magduriyetler var kendileri bile bilmiyor. Mesela kendim bir ucak yapicam simdi ama nasil kayit ettiricem belli degil.maalesef bu cezalar vs insani hobiden sogutur.ama yılmayacağız tabi :)

RC Uçak kaydı hakkında

Haklısınız hocam kimse ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Biraz firmalara da hak veriyorum aslında, kayıt sitesinde sadece drone görselleri var ve halk arasında bu aletler "iha" olarak biliniyor. Yarın firmayı bir kez daha arayıp uyarımı yapacağım bakalım ne olacak...

RC Uçak kaydı hakkında

Durumu bize de yazarsan sevinirim bende yarin o numaralari arayip bir duruma bakicam

RC Uçak kaydı hakkında

Biz satin aldigimiz modeli asagidaki gibi kaydettik. Ama hobi mağazasından almadik modeli.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RC Uçak kaydı hakkında

Evet bu sayfayı gördüm ancak girdiğim zaman yurtiçindeki bir satıcıdan aldıysam diğer şekilde kaydetmem gerektiğini söyleyen bir pencere açılıyor. Sanırım yurtiçi satış işlemlerini de kayıt altına almak istemelerinden kaynaklanıyor. Son durum hakkında yarın bilgi vereceğim, satıcı firma sorunu çözmezse önce numaraları arayıp son çare olarak bu şekilde kayıt ettireceğim modeli. Olaydaki en büyük saçmalık sistem tam oturmamışken ceza kesmeye başlamış olmaları. Umarım yakın zamanda firmalara bu konuda gereken bilgiler verilir ve bir daha böyle bir sorunla karşılaşmayız.

RC Uçak kaydı hakkında

Kadir senin yaptigin gibi yapmayi denedim illa seri numarasi istiyor