Rckolik Ankara Buluşmaları (Ana Başlık)

Selçuk aynı şehirde olsam , sana bir uçak yapıp uçurtacağım ama mesafeler uzak :(
Birinci kural , uçak en hafif malzemeler ile yapılmalı, kullanacağın yapıştırıcı bile bola döküm değil, en pinti şekilde , en az miktarda olmalı , oradan kazanacağın 2 gram, buradan kazanacağın 5 gram derken , uçağın toplamda 30 gram hafif bile olsa , bu uçuşuna inanamayacağın ölçüde etki eder.Boya , kaplama , sticker,süslemeler bunlar en son yapılacak, keyfe keder işler, önce dengeli,hafif ve uçabilen bir model şart.
Bunun harici yapılan her şey maalesef boşa zaman ve emek kaybı oluyor, :(
Yine azmini ve hevesini kaybetmeden verdiğin bu çabayı ayakta alkışlıyorum, biraz daha zaman var demek ki , eninde sonunda senin de kendinin yapıp uçurduğun bir modelin videosunu izleyeceğimiz o günü sabırla bekliyorum :saygilar:

Selçuk aynı şehirde olsam , sana bir uçak yapıp uçurtacağım ama mesafeler uzak :(
Birinci kural , uçak en hafif malzemeler ile yapılmalı, kullanacağın yapıştırıcı bile bola döküm değil, en pinti şekilde , en az miktarda olmalı , oradan kazanacağın 2 gram, buradan kazanacağın 5 gram derken , uçağın toplamda 30 gram hafif bile olsa , bu uçuşuna inanamayacağın ölçüde etki eder.Boya , kaplama , sticker,süslemeler bunlar en son yapılacak, keyfe keder işler, önce dengeli,hafif ve uçabilen bir model şart.
Bunun harici yapılan her şey maalesef boşa zaman ve emek kaybı oluyor, :(
Yine azmini ve hevesini kaybetmeden verdiğin bu çabayı ayakta alkışlıyorum, biraz daha zaman var demek ki , eninde sonunda senin de kendinin yapıp uçurduğun bir modelin videosunu izleyeceğimiz o günü sabırla bekliyorum :saygilar:

Bunların hepsi acı birer ders oluyor bana. Görselliğe sanırım gereğinden fazla önem verdim? Başarılı da olamadım ?

Ama en güzeli tam da moralim bozuk, canım sıkkın ve kendimi yorgun hissederken, sizin gibi iyi insanların söyleyeceği birkaç güzel cümle... Tekrar ve tekrar denemekten vazgeçmemem gerektiğini hatırlatıyorsunuz bana. Azalan enerjim geri doluyor bu sayede☺️

Ne kadar teşekkür etsem az...? Teşekkür ederim.

Şimdi aynı uçağa tekrar başlayacağım ama sanırım vakit sıkıntım yüzünden biraz geç bitecek. Görselliğe takılmadan, uçabilen, uçtuğun da yere tek parça inebilen ve hafif bir model için elimden ne geliyorsa yapacağım.

İyi ki varsınız☺️ :saygilar:

@Selçuk Erdoğmuş ne. Çaylak mı bu model yoksa flite test den mi buldun? Hızınıza hayranım ya. Ben bir günde bir kanat iskeleti anca yapabildim.

Çaylak model. YouTube da denk gelmişti. Filitetest te amatör proje olarak paylaşmışlar. Ama sitede arayınca ne hikmetse bulunmuyor:lollol:

Ben parçaları hazırlamıştım zaten. Sadece birleştirmesi kalmıştı. Hızlı değilmaslında?

Benim de durumum senden çok farklı değil? Çaylak modeli tam bitirdim derken sil başa döndüm:(

Bu beredeyse bitmiş hali;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tabi ben karton görünümün den kurtulmak ve kafamda ki görseli oluşturabilmem için beyaza boyamam gerekiyordu. Boyadım...

Boya yetmedi tabi. :lollol:

Boya yetmeyince sarı kapladım.... Öyle bırakamazdım.

Veeee sonuç.... Nasıl bir boya kullandıysam fotobloğun içindeki köpüğü eritmiş. Yani onca emek boşa gitti.:embarras:
Tam "aaa, ne güzel olmuş!" diyecektim ki, boyadım deyince "eyvah!" dedim. Modelin kesimi ve görünüşü oldukça güzeldi. Ama sonrası gelmemiş maalesef. Hakan güzel şfade etmiş. Önce uçan bir model! Sonrası işin keyşf kısmı.

Tam "aaa, ne güzel olmuş!" diyecektim ki, boyadım deyince "eyvah!" dedim. Modelin kesimi ve görünüşü oldukça güzeldi. Ama sonrası gelmemiş maalesef. Hakan güzel şfade etmiş. Önce uçan bir model! Sonrası işin keyşf kısmı.

Haklısınız. Bunu da tecrübe ettim?

1.Kural: “Önce uçan bir model...” :saygilar:

Teşekkür ederim ☺️

Geçen yaz Gölbaşı'ndaki asfalt pistte bir sürü modelci bir araya gelmiş ne güzel her türden ve modelden uçak uçuruluyorduk.. Jandarma geldi... Ne yapıyorsunuz burda diye sordu! (Ne soru ama) uçakları yaymışız, ne yapıyorsunuz... Dışardan bakılınca arabalar toplanmış, merak uyandırıyormuş.. Bize 30 dk verdiler.. Yani resmen kovaladılar.. 1-2 hafta sonra tekrar gittim, pisti asfalt kırıcılarla tamamen paçalamışlar, yok etmişler yani...

Sonra Nata-Vega'nın arka taraflarında bir asfalt mekan vardı. Trafiğe kapalı alan. Ne güzel orada uçurabiliyorduk.. Bir de ne görelim. Girişlerine toprak yığmışlar. Girmeyin buraya deniyor. La havleee..

Ve en son bugün, uzun zamandır Mamak pistine gitmemiştim. 2 gün önce forumdan duydum gidenler oluyormuş. Bir gideyim dedim. Genç pilotumuzla beraber bir de ne görelim. Oranın da girişlerini toprakla kapatmışlar. Dört döndüm etrafında belki bi delik bulurum diye. Nafile 4 tane girişini de kapatmışlar. Ama yılmadım. Bugün uçak uçuracaktık. Girişlerden birini zayıf yapmışlar, geçeriz dedim. Geçemedik. Araba tam ortasında, karaya oturmuş gemi gibi karaya oturdu. Yarım saat uğraştık,kazdık, ama başardık, artık uçak uçurabilecektik. İlk uçağı hazırladık, kamerasını taktık, veee havalandık. Sonunda havadaydık. Fakat o da ne! Fazla uzun sürmedi. Dozer operatörü yetişti hemen. Bizim geçtiğimiz yeri yeniden kapatacakmış. "Abi burayı kapatacağım, içeride kalırsınız. Dışarı çıkın sonra kapatacağım" diyor. La havlee.. "Tamam yarım saat ver o zaman." "Olmaz, benim mesaim bitiyor şimdi kapatmam lazım." Tamam deyip, pılı pırtı toplayıp defolup gidiyoruz evimize..

Mamak model uçak pistiymiş, yalan.

Valla yakında bırakacağım modelciliği, gideceğim kahveye bedava kek yiyip oturacağım, ne gerek var uçakmış falan, lüzumsuz iş!

Geçen yaz Gölbaşı'ndaki asfalt pistte bir sürü modelci bir araya gelmiş ne güzel her türden ve modelden uçak uçuruluyorduk.. Jandarma geldi... Ne yapıyorsunuz burda diye sordu! (Ne soru ama) uçakları yaymışız, ne yapıyorsunuz... Dışardan bakılınca arabalar toplanmış, merak uyandırıyormuş.. Bize 30 dk verdiler.. Yani resmen kovaladılar.. 1-2 hafta sonra tekrar gittim, pisti asfalt kırıcılarla tamamen paçalamışlar, yok etmişler yani...

Sonra Nata-Vega'nın arka taraflarında bir asfalt mekan vardı. Trafiğe kapalı alan. Ne güzel orada uçurabiliyorduk.. Bir de ne görelim. Girişlerine toprak yığmışlar. Girmeyin buraya deniyor. La havleee..

Ve en son bugün, uzun zamandır Mamak pistine gitmemiştim. 2 gün önce forumdan duydum gidenler oluyormuş. Bir gideyim dedim. Genç pilotumuzla beraber bir de ne görelim. Oranın da girişlerini toprakla kapatmışlar. Dört döndüm etrafında belki bi delik bulurum diye. Nafile 4 tane girişini de kapatmışlar. Ama yılmadım. Bugün uçak uçuracaktık. Girişlerden birini zayıf yapmışlar, geçeriz dedim. Geçemedik. Araba tam ortasında, karaya oturmuş gemi gibi karaya oturdu. Yarım saat uğraştık,kazdık, ama başardık, artık uçak uçurabilecektik. İlk uçağı hazırladık, kamerasını taktık, veee havalandık. Sonunda havadaydık. Fakat o da ne! Fazla uzun sürmedi. Dozer operatörü yetişti hemen. Bizim geçtiğimiz yeri yeniden kapatacakmış. "Abi burayı kapatacağım, içeride kalırsınız. Dışarı çıkın sonra kapatacağım" diyor. La havlee.. "Tamam yarım saat ver o zaman." "Olmaz, benim mesaim bitiyor şimdi kapatmam lazım." Tamam deyip, pılı pırtı toplayıp defolup gidiyoruz evimize..

Mamak model uçak pistiymiş, yalan.

Valla yakında bırakacağım modelciliği, gideceğim kahveye bedava kek yiyip oturacağım, ne gerek var uçakmış falan, lüzumsuz iş!

Maalesef Ankara'da model uçak uçura bileceğimiz yer çok kısıtlı. Gölbaşı'nda ki piste hiç gidemedim. Ben bu hobiye başlayana kadar talan etmişler orayı. İlk kez Çankaya'da ki "Vecihi Hürkuş" pistine gittim ama orası özellikle benim gibi acemiler için çok kötü bir yer. Pistin sağında ve solunda belediyeye ait binalar ve iş makineleri var. Tam karşısın da da koca bir bir dağ :) Hem de çok yakın mesafe de. Uzun uğraşlar sonucu Mamak Model uçak Pistini buldum ama oranın da girişini maalesef toprakla kapatmışlar. Dere,tepe ve tarlalar aşıp bir şekilde ulaşıyorduk. Şimdi hiç ulaşamaz olduk. ? Ankara Model Uçak Kulubü, ne kadar baskı yapsa da açtıramadılar. Bahaneleri Şahin ve BMW'cilerin buluşma noktası olduğu, pistte drift yapıp sıfır çizdikleri ve onların piste girmemesi için bu yolu bulduklarıydı. Sonuçta yine açıkta kalan biz modelciler oluyor.

Umarım bu sorun en kısa sürede çözüme kavuşur ve biz modelciler olarak rahat bir nefes alırız.

Merhaba;

Ben de model uçaklara heveslendim. Hedefim emin adımlarla emniyetli uçuşlar yapabilmek. :) Tabi tarihe de geçme ihtimali de var. :)

Yer bilgim net değil. Sadece mamak ta rc pisti olduğunu biliyorum ama hiç gitmedim. Çok memnun olurum görüşebilirsek. Buluşma ayarlandığında yine bu başlık altından duyuru yaparız diye düşünüyorum.
Selamlar Ankara'da gölbaşında Model Uçak pisti var haymana yolunda 11.km de solda güzel bir pist

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş
Selamlar Ankara'da gölbaşında Model Uçak pisti var haymana yolunda 11.km de solda güzel bir pist

Merhaba; En son ne zaman gittiniz bilmiyorum ama 1 hafta öncesine kadar giden arkadaşlar pistin talan edilmiş halde olduğunu söylüyorlar. Asfaltı kazımışlar. Gölbaşı Freepist dedikleri yer ama ben hiç gitmedim.