Sağa ve geriye çekme

Çağatay aşık

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba arkadaşlar 90mmlik bi quad yaptım f4 mini + osd fc var 1104 motor. Şöyleki ne yaptıysam sağa geriye çapraz şekilde bir çekme var ve bunu çözemedim. Ve bu çekme olayı kalkıştan 30 saniye sonra falan başlıyo.
Şöyleki trim ayarlarından ayarladım havadayken biraz iyileşme oluyor fakat inip tekrar kalkarken busefer arm edince sola veya ileri takla atıyor cihaz.
Acaba motorlarmı sorunlu dedim motorları pervaneleri değiştirdim yine aynı bence sorun fc de kalibrasyonunu düzgün bir zeminde yaptım bir gelişme olmadı. Çekme yaptığı yönün tersine eğim verip kalibre ettim yine olmadı. Her şekilde sağ arkaya çekme var :) sizce başka ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Kontrol Kartınız
F4mini + osd
Model Sınıfı
90mm
Motor, Pervane ve ESC
2030
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky a8s
Extra Ekipman
700tvl cam
bİr GÜNCELLEME paylaşayım uçuşa başladıktan 20 30 saniye sonra ileri doğru çekme başlıyor. fakat şöyle bir durum var. 2s slim bir lipom var onu takınca çekme çok az oluyo. aynı liponun kalını var onu takınca çekme fazla oluyor. liponun konumunu ileri geri oynattım bir değişiklik olmadı. aynı durum 3s lipoları takıncada oluyor. 5v dc-dc dönüştürücü aldım fc ye gücü onun üzerinden vermeyi deniycem. fcnin bec devresi düzgün çalışmıyordur belki voltaj yüksek geliyor diye gyro sapıtıyor olabilir diye düşünüyorum. varmıdır başka fikri olan ?

Merhabalar açıkçası çok emin olmamakla birlikte bana ağırlık merkezi sorunu gibi geldi. Şöyle açıklayayım voltaja bağımlı böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum. Sürekli aynı yöne olmazdı, öngörülemez tepkiler verirdi diye düşünüyorum. Zaten 2S liponun slim olanında sorun azalıyormuş. Bence cihazınızın ağırlık merkezi kötü ayarlı uçuşa başladıktan sonra bir veya iki motor çok daha fazla çalışarak denge sağlamaya çalışıyor ancak ısınma veya lipo pilin akım gücündeki azalma sonrasında bu dengeyi sağlamakta sorun yaşıyor olabilir diye düşünüyorum. Bunun için bence uçuş sonrası motorlar arasında ısı farkı var mı yok diye kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda multikopterinizin ağırlık merkezi doğru ayarlanmış mı diye bakmanızı öneririm? Cihaz çaprak motorlar arasında geçen doğruların kesişme noktasından bir iple asılırsa dengede kalabiliyor mu buna bakabilirsiniz. Benim güncelleme sonrası ilk aklıma gelen bu oldu açıkçası :) Umarım işinize yarar.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Merhabalar açıkçası çok emin olmamakla birlikte bana ağırlık merkezi sorunu gibi geldi. Şöyle açıklayayım voltaja bağımlı böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum. Sürekli aynı yöne olmazdı, öngörülemez tepkiler verirdi diye düşünüyorum. Zaten 2S liponun slim olanında sorun azalıyormuş. Bence cihazınızın ağırlık merkezi kötü ayarlı uçuşa başladıktan sonra bir veya iki motor çok daha fazla çalışarak denge sağlamaya çalışıyor ancak ısınma veya lipo pilin akım gücündeki azalma sonrasında bu dengeyi sağlamakta sorun yaşıyor olabilir diye düşünüyorum. Bunun için bence uçuş sonrası motorlar arasında ısı farkı var mı yok diye kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda multikopterinizin ağırlık merkezi doğru ayarlanmış mı diye bakmanızı öneririm? Cihaz çaprak motorlar arasında geçen doğruların kesişme noktasından bir iple asılırsa dengede kalabiliyor mu buna bakabilirsiniz. Benim güncelleme sonrası ilk aklıma gelen bu oldu açıkçası :) Umarım işinize yarar.
Bilgi için teşekkürler fakat şöyle birşey var. Camerayı geriyedoğru taktım ağırlık merkezini geriye çektim. Lipoyu geriye doğru ağırlık verecek şekilde taktım bukadar ağırlığa rağmen geriye çekmesi gerekiyordu. Ama yine öne çekiyor. Şöyle söyleyeyim ileri doğru çekin öyle azda değil neredeyse ileri doğru stiği yarım yapmış gibi düşün :)

Bilgi için teşekkürler fakat şöyle birşey var. Camerayı geriyedoğru taktım ağırlık merkezini geriye çektim. Lipoyu geriye doğru ağırlık verecek şekilde taktım bukadar ağırlığa rağmen geriye çekmesi gerekiyordu. Ama yine öne çekiyor. Şöyle söyleyeyim ileri doğru çekin öyle azda değil neredeyse ileri doğru stiği yarım yapmış gibi düşün :)
Anladım denemişsiniz ama olaya en dışardan bakınca uçuşa normal başlayan ve yaklaşık 30 saniye sonra değişen bir koşul var. Bu durumda bana en olası gelen uçuşa bağlı sıcaklık artışı olması. Yani indikten sonra yine motorların ısılarını kontrol etmenizde fayda var diye düşünüyorum. Bir diğer ihtimal bence lehim sorunu ısı ile temassızlık artarak motoru istediği hıza çıkaramıyor olabilir. Ben sizin yerinizde olsam öncelikle kumanda alıcısının her kanalını ayrı ayrı bir servo kontrolcüsü ile uzun süre çalıştırırdım. Kumandadan giden anormal bir sinyal var mı diye? Sonrasında motorları uzunca bir uçuş sonrası kontrol ederdim sıcaklık farkı var mı diye? Bir ihtimalde motorların birinde bir arıza olması. Buraya yanıt alabilmek içinde motorları çapraz yer değiştirirdim. Bu değişim sonrasında öne doğru çekmeye başlarsa hiç bilgi sahibi olmadığım uçuş kartınızda bir sorun var diye düşünürdüm.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan