Seagul Low Wing Elevator Hasarı (Yardım)

Burak TOYER

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese selamlar,

Konuyu doğru yere açıyor muyum bilemiyorum ama uzun zamandır benden uzakta güvende sandığım ilk göz ağrım, gökyüzündeki haylaz çocuğumun bu gün durumuna bakmak için yerinden çıkardım.

dikkatsiz bir davranış sonucu elevator kanadı kırılmış buldum ve inanılmaz üzüldüm. tamiri var mıdır bunun :embarras: Yardımınızı rica ederim sevgili hobi halkı

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Herkese selamlar,

Konuyu doğru yere açıyor muyum bilemiyorum ama uzun zamandır benden uzakta güvende sandığım ilk göz ağrım, gökyüzündeki haylaz çocuğumun bu gün durumuna bakmak için yerinden çıkardım.

dikkatsiz bir davranış sonucu elevator kanadı kırılmış buldum ve inanılmaz üzüldüm. tamiri var mıdır bunun :embarras: Yardımınızı rica ederim sevgili hobi halkı

Parça tam oturuyorsa epoksi ile tamir edilebilir ama çok sağlam olacağını düşünmüyorum. veya uygun ölçülerde balsa kestirip tekrar elevatör yapabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Burak TOYER
Parça tam oturuyorsa epoksi ile tamir edilebilir ama çok sağlam olacağını düşünmüyorum. veya uygun ölçülerde balsa kestirip tekrar elevatör yapabilirsiniz

Tam yerine oturuyor fakat en dipten kırıldığı için bir destek atmam lazım gibi geldi. Epoxi ile yapıştırıldığı için oradan çıkarma işide biraz zorlama olacak.

Bakalım hanımdan izin alırsam eve getirir iyice incelerim. tabiki sizlerin önerileriniz ile bir çözüm bulup tamir ederiz. Belki birlikte uçarızda yıllar sonra

• Beğen
Tepkiler: Emre U.
Herkese selamlar,

Hocam bu konularsa çok tecrübem yok daha tecrübeli hocalarım daha iyi yardımcı olacaktır.
Benim fotoğraftan görebildiğim kadarıyla elevatorün bir kanat profili yok düz tahta.
Diğer sağlam olan elevatorü yerinden çıkarıp kâğıda taslak olarak geçirip karışısına da simetriği çizilerek var olan elevatörün aynısı elde edilebilir gibi daha sonra uygun kalınlıkta balsa dan kesip biraz zımpara bide kaplama yapıldı mı eskisi gibi olur diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Burak TOYER
Hocam bu konularsa çok tecrübem yok daha tecrübeli hocalarım daha iyi yardımcı olacaktır.
Benim fotoğraftan görebildiğim kadarıyla elevatorün bir kanat profili yok düz tahta.
Diğer sağlam olan elevatorü yerinden çıkarıp kâğıda taslak olarak geçirip karışısınada simetriği çizilerek var olan elevatörün aynısı elde edilebilir diye düşünüyorum daha sonra uygun kalınlıkta balsa dan kesip biraz zımpara bide kaplama yapıldımı eskisi gibi olur diye düşünüyorum

Evet tüm taslağı çıkarıp yeni bir elevator yapılabilir. Benimde tecrüben yok bu konuda hiç ama el işçiliğim iyidir. Üstesinden gelirim diye düşünüyorum.

Kendi elektro gitarımı yapmışlığım var.

Elevatore gelecek olursak ön ve arkadan profil birbirne bağlı- orta kısım sadece götdeye monte olsun diye ara parça olarak duruyor.

Bakalım sökmeden yapışır derlerse uzmanlar öyle deneriz. Yada sökeceğiz mecburen

Burak bey geçmiş olsun öncelikle.Hiç kendinizi üzmeyin bir şekilde halledilir.Bana kalırsa varolan yatay stabilizeri yapıştırmak pek sağlıklı olmaz.Ben olsam yatay stabilizer ve elevatörü kopyalayıp yeniden yapmayı tercih ederdim.Sökmeden önce ölçüleri alırsınız kaba taslak yaparsınız.Kaç milimetre balsa kullanılmış ona da bakmak lazım.Bir kaç Balsa model yapımını incelerseniz fikir verecektir diye düşünüyorum.:)

Burak bey geçmiş olsun öncelikle.Hiç kendinizi üzmeyin bir şekilde halledilir.Bana kalırsa varolan yatay stabilizeri yapıştırmak pek sağlıklı olmaz.Ben olsam yatay stabilizer ve elevatörü kopyalayıp yeniden yapmayı tercih ederdim.Sökmeden önce ölçüleri alırsınız kaba taslak yaparsınız.Kaç milimetre balsa kullanılmış ona da bakmak lazım.Bir kaç Balsa model yapımını incelerseniz fikir verecektir diye düşünüyorum.:)

Tamer hocam teşekkürler verdiğiniz öneri için.

Evet yapılacak en mantıklı çalışma bu olacak gibi. Bakalım zamana yayarak sakin kafa ile yaparım inşallah. Tabi bizim minik kız izin verdikçe :) :RCKolik:

Seagull Low Wing Trainer benim de favorilerimdendir. Yanlış anlaşılmak istemem, ama bu uçak epey bir yıpranmış görünüyor. Eğer genel hali daha yeni ve az kullanılmış durumda olsa, yatay stabın gövde içinde kalan kesimini Dremel ile dikkatlice oyup temizleyip sıfırdan stab yapmayı önerirdim. Bu uçakta ise benim izleyeceğim yol şu olurdu:
4 tane falan 2 mm pushrod teli alıp 10'ar cm olacak şekilde keserdim. Gövdedeki kalıntıya dört farklı yerden 2 mm derin delikler açardım. İçlerine pushrod tellerini 5 cm girecek şekilde yerleştirip epoksilerdim. Tabii hizalamaya dikkat ederek. Sonra karşılığına gelecek şekilde sağ stab parçasına da delikler açar tümünü bol epoksi ile birleştirirdim. Reklamcı folyosu ile yama şeklinde kaplardım. Sonra da en ince pull pull teli ile alttan gövde ile yatay stab uçları, üstten yatay stab uçları ile dikey stab ucu arasını telle birleştirirdim. Muhtemelen kuyruk ağırlaşacağı için CG kontrolünü yapar uçağı uçururdum.

Seagull Low Wing Trainer benim de favorilerimdendir. Yanlış anlaşılmak istemem, ama bu uçak epey bir yıpranmış görünüyor. Eğer genel hali daha yeni ve az kullanılmış durumda olsa, yatay stabın gövde içinde kalan kesimini Dremel ile dikkatlice oyup temizleyip sıfırdan stab yapmayı önerirdim. Bu uçakta ise benim izleyeceğim yol şu olurdu:
4 tane falan 2 mm pushrod teli alıp 10'ar cm olacak şekilde keserdim. Gövdedeki kalıntıya dört farklı yerden 2 mm derin delikler açardım. İçlerine pushrod tellerini 5 cm girecek şekilde yerleştirip epoksilerdim. Tabii hizalamaya dikkat ederek. Sonra karşılığına gelecek şekilde sağ stab parçasına da delikler açar tümünü bol epoksi ile birleştirirdim. Reklamcı folyosu ile yama şeklinde kaplardım. Sonra da en ince pull pull teli ile alttan gövde ile yatay stab uçları, üstten yatay stab uçları ile dikey stab ucu arasını telle birleştirirdim. Muhtemelen kuyruk ağırlaşacağı için CG kontrolünü yapar uçağı uçururdum.

Sümer abi detaylı anlatım için teşekkürler :) Evet biraz yıpranmış görünüyor uçak, en son 3 sene önce uçmuştur. Daha sonra ev hali ve annemin son hamlesi ile yaralanmış. Aslında sağlam duran model ama beklediği yerde çok hırpalanmış.

Modeli kendi evime getireceğim o zaman detaylı inceleyip nasıl bir yol izleyeceğimi karar veririz yine hep beraber.

Bu arada uçmak için önce donan motor ve karbüratörü geri kazanmam lazım :) Tabi uçulacak mekan kısmına sonra geleceğim

Naçizane küçük bir hatırlatma yapmak isterim.
Önerilen 2 yöntemin her ikisi de uygulanabilir. Ama tamirat nasıl yapılırsa yapılsın; kesinlikle 30 dk.lık epoksi tercih edilmeli. Sadece sağlamlığı açısından değil. Her halukarda stabilizatörü düzgün bir şekilde hizalamak lazım. Bunun için zaman kazanır, rahat çalışır ve ölçümleri doğru bir şekilde yapabilirsiniz:saygilar:

Her şey tamir olur. Aceleye getirme. Nice kurtulmaz dediğim uçağımı önüme açıp giriştikçe değişen ve gelişen yöntemlerle tamir etmişimdir.
Birden fazla doğru yöntem var. Eline, becerine hangisi uygunsa, en güzeli ve doğrusu o olacaktır.

Her şey tamir olur. Aceleye getirme. Nice kurtulmaz dediğim uçağımı önüme açıp giriştikçe değişen ve gelişen yöntemlerle tamir etmişimdir.
Birden fazla doğru yöntem var. Eline, becerine hangisi uygunsa, en güzeli ve doğrusu o olacaktır.

Kesinlikle haklısın Deniz hocam, bakalım modeli bi alalım elimize. elevatör dış kısmı soyar bir resim eklerim. O zaman ne olacağı net belli olur.

Sonradan baktım fotolarda tam referans verememişim.

Aynen, benim de fikrim budur... Telle birlestirme isi kritik, atlamayin sakin...