Seagull 40 Low Wing Sport Nitro to EP Conversion

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Selamlar arkadaşlar :) yeni bir model toplama konusu ile karşınızdayım :) modelimiz Seagull 40 Low Wing Sport Nitro ancak sevdiğim bir arkadaşımın (Oğuzhan) ricası üzerine modeli EP yaptık :)

NOT: Uçak alttan kanatlı trainerdır , yeni başlayacak arkadaşlarımız yada daha önce köpük uçak zagi vs uçurmuş arkadaşlarımızın rahatlıkla uçurabileceği bir modeldir, nitro versiyonunda motor rolantide iken pervane döndüğü için inişte uzun bir mesafe kat ediyor ama yeni başlayan biri Ep yaparsa , model iniş esnasında gazı tam kapattığımız ve motor durduğu için , ayrıca ep versiyopnu daha hafif olduğu için piste yaklaşma hızı çok daha yavaş ve bu sayede uçak 5 6 metre gibi kısa bir mesafede inebiliyor :) buda büyük bir avantaj ;)

Uçak motor + servolar Promodelden alındı

Konfigürasyon :

Seagull 40 Low Wing Sport
Jamara Magnum A3520/6-BL 800KV motor
14.8v 4S Lipo
12X6 Master Airscrew Pervane
Hitec HS-325 Deluxe Standart Servolar
Hobby King 60A ESC 4A UBEC

modelin toplama aşamasından fotoğraf yok ne yazıkki 2 gecede 2 uöçak bitirince fotoğraf çekmeye uğraşamadım :)

uçağın sahibine bikaç ufak işi yaptırıyorum :lol: :lol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

EP modelin Uçuş vidyosu :

[vimeo]
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

buda başka bir arkadaşımızın (Mert Kulluk) orjinal halde nitro versiyonu :)

[vimeo]
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:

Vay be arkadaş, 2 günde 2 uçak :bravo: Üstad ben senin yerinde olsam işi bırakır seri imalata geçerim %p

Özellikle ClubRC ekibi çok şanslı. Sadece akıllarından bir model düşünmeleri ve parayı vermeleri yetiyor. Haftaya RTF set sahada ;)

Şaka bir yana, modeli uçuracak kişiye küçükte olsa bir şeyler yaptırıp, ucundan da olsa işe bulaştırmak süper fikir. Böylece insan kıymetini daha iyi biliyor :D

Model renk olarak da çok gösterişli. EP olupta duruş mesafesinin oldukça kısalması da ayrıca bir avantaj.

Son olarak Elektrik motoru dahil, uçar vaziyette kaça çıktı üstad. Bir de onu belirtirsen ilerde bu modeli EP olarak toplamayı düşünenler için faydalı bir bilgi olur diye düşünüyorum. :D

Uçağın Fiyatı 219 TL :

Motor Fiyatı 119TL :

Pervane 8 TL :

Servolar Hitec HS 325HB 4 Adet 100TL :

ESC TR den sahibinden.com dan aldık 55TL

Epoxy 15TL :

Toplamda yaklaşık ıvır zıvır dahil : 550TL civarı

abi bizimki modelciliğe hizmet :D kazandığımız her arkadaşımız modelcilik adına yararımıza :)

Mesut AKIN' Alıntı:

Epoxy 15TL :

abi bizimki modelciliğe hizmet :D kazandığımız her arkadaşımız modelcilik adına yararımıza :)
Tüm ürünler Promodel'den bu güzel. Yani bekleme derdi yok :thumbup: 550TL 'de oldukca makul bir fiyat %p Ben de mi 1 tane alsam acaba :D

Modelcilik camiasında YILIN MODELCISI seçilse, benim tek adayım, o da kim acaba ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Mesut AKIN' Alıntı:

Epoxy 15TL :

Tüm ürünler Promodel'den bu güzel. Yani bekleme derdi yok :thumbup: 550TL 'de oldukca makul bir fiyat %p Ben de mi 1 tane alsam acaba :D

Modelcilik camiasında YILIN MODELCISI seçilse, benim tek adayım, o da kim acaba ;D

kimmiş abi o aday :D

eğer almayı planlıyorsan abi , internet üzerinden ürünleri al ödemesini yap, ben modeli promodelden gider alırım kargoya vermesinler , arayıp Aykutu iste telefona ben netten ödemesini yaptım mesut gelip alacak malzemeleri de :D , ben de gider alırım , toplarım 2 hafta sonra uçuş alanında uçar halde teslim ederim sana ;)

Selam. Açtığınız konuları sürekli takip etmekteyim. Ben de bir filetest sitesindeki uçaklardan birini yapmaya karar verdim. kesim işini bitirdim sayılır. Uçak elektroniğini beklemekteyim.

Yalnız yeni olduğumdan biraz sorunlarım var.

Uçağın kanatlarının altında birer tane aileron servosu var. Bu servoları alıcıya nasıl bağlıyoruz. Y kablo mu kullanılıyor. Öyle ise dikkat etmem gereken bir husus var mı?

Modifiye ile tek servoya indirilebiliyor sanırım ama uğraşmak istemiyorum. Çift servo kullanacağım.

Kullanacağım kumanda da Turnigy 9xR. kumanda ayarları konusunda da sıkıntı çekecek gibi görünüyorum.

Cahit Kaş' Alıntı:
Selam. Açtığınız konuları sürekli takip etmekteyim. Ben de bir filetest sitesindeki uçaklardan birini yapmaya karar verdim. kesim işini bitirdim sayılır. Uçak elektroniğini beklemekteyim.

Yalnız yeni olduğumdan biraz sorunlarım var.

Uçağın kanatlarının altında birer tane aileron servosu var. Bu servoları alıcıya nasıl bağlıyoruz. Y kablo mu kullanılıyor. Öyle ise dikkat etmem gereken bir husus var mı?

Modifiye ile tek servoya indirilebiliyor sanırım ama uğraşmak istemiyorum. Çift servo kullanacağım.

Kullanacağım kumanda da Turnigy 9xR. kumanda ayarları konusunda da sıkıntı çekecek gibi görünüyorum.

Cahit bey selamlar, bağlantıyı bahsettiğiniz gibi Y kablo ile yapıyorsunuz ancak dikkat etmeniz gereken şey servoları yerleştirdiğinizde biri sağ hareket ederken diğeri sola doğru hareket etmeli , servoların kanada yerleşimi nasıl bilemiyorum ama 2 farklı pozisyonda bağlanabiliyor, uçağın tasarımına göre bu değişiklik gösterebilir dikey olarak ve yatay olarak takılabiliyor, dikey olarak takılıyorsa servo hornlar kanat uçlarına bakacak çekilde takarsanız ikisi zıt olarak doğru bir şekilde çalışacaktır, yok yatay olarak takılıyor ise servoların arka kapakları gövdeye doğru takıldığında yine zıt yani doğru olarak çalışacaklardır

modelin örnek bir fotoğrafı varmıdır yada ismini verirseniz bir araştırayım

Mesut AKIN' Alıntı:
kimmiş abi o aday :D

eğer almayı planlıyorsan abi , internet üzerinden ürünleri al ödemesini yap, ben modeli promodelden gider alırım kargoya vermesinler , arayıp Aykutu iste telefona ben netten ödemesini yaptım mesut gelip alacak malzemeleri de :D , ben de gider alırım , toplarım 2 hafta sonra uçuş alanında uçar halde teslim ederim sana ;)
Valla üstad sağolasın yapmış kadar oldun :D ama bir Nitro uçak kaldı artık ona da bulaşmayayım :lol:

Elimdekileri bir uçuralım da, yaz da hala bitmemiş olur :laugh: ise o zaman toplarız bir tane ;)

Ep yaparız abi :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Valla Mehmedime iyi giderdi şöyle nitro bir uçak , heliden bunalınca duman attıra attıra bir turlardı :p :laugh:

bu hafta karşılaştırma olacak farklı 2 uçağın farklı 2 motorlu versiyonları var :D

Low Wing hem Ep hem nitro karşılaştırmasını yapıcaz :D

Harmon Rocket 3 hem Nitro Hem Ep karşılaştırmasını yapıcaz :D

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Valla Mehmedime iyi giderdi şöyle nitro bir uçak , heliden bunalınca duman attıra attıra bir turlardı :p :laugh:
Yok Hakan'ım sağolasın ama inan evde yer kalmadı ;D Hem Türker'in 1 tane alttan kanatlı uçar vaziyette bir nitro uçağı var. Ara ara onu kullanacağım :D

Mesut AKIN' Alıntı:
bu hafta karşılaştırma olacak farklı 2 uçağın farklı 2 motorlu versiyonları var :D

Low Wing hem Ep hem nitro karşılaştırmasını yapıcaz :D

Harmon Rocket 3 hem Nitro Hem Ep karşılaştırmasını yapıcaz :D
Valla süper bir imkan :thumbup:

ARTI ları EKSI leri ile güzel bir karşılaştırma olacaktır inanıyorum %p

Mesut AKIN' Alıntı:
Cahit bey selamlar, bağlantıyı bahsettiğiniz gibi Y kablo ile yapıyorsunuz ancak dikkat etmeniz gereken şey servoları yerleştirdiğinizde biri sağ hareket ederken diğeri sola doğru hareket etmeli , servoların kanada yerleşimi nasıl bilemiyorum ama 2 farklı pozisyonda bağlanabiliyor, uçağın tasarımına göre bu değişiklik gösterebilir dikey olarak ve yatay olarak takılabiliyor, dikey olarak takılıyorsa servo hornlar kanat uçlarına bakacak çekilde takarsanız ikisi zıt olarak doğru bir şekilde çalışacaktır, yok yatay olarak takılıyor ise servoların arka kapakları gövdeye doğru takıldığında yine zıt yani doğru olarak çalışacaklardır

modelin örnek bir fotoğrafı varmıdır yada ismini verirseniz bir araştırayım

Cevap için teşekkürler. Ft Cruiser modeli görünüş olarak hoşuma gitti. Evde elimdeki malzemelerle yapabileceğimi düşündüm.
Servoları dikey takılıyor bu modelin. Aslında yapım videosunda çoğu şey açıkça görünüyor ama servoların receivera bağlantı kısmını göremedim. Y kablo olacağını tahmin ettim ki öyle imiş.
Bu modelde aynı zamanda çift motor ve çift esc var. Çift esc de y kablo ile bağlanıyor ama esclerden birinin üç kablosundan ortada olanı iptal ediliyor. Sanırım alıcıyı iki kez beslemesin ve yanmasın diye.

evet Cahit bey isterseniz sadece sinyali tek olarak takın alıcıya.