Servo Seçimi

İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar Banggood'un ücretsiz vermiş olduğu racestar 9.35kg ve 15kg'lik servolardan aldım. Bunları hangi boyutta uçakta kullanabilirim, kullanabilir miyim? Kalitesini vesaire merak ettim. Ve model uçağa da yeni yeni girmek istediğimden pek bir bilgim yok şimdiden yardımlarınız için teşekkürler :)

Ürün Linkleri:
9.35kg

15kg

Yeni başlayan biri için pek kullanılabilir değil görece büyük boy uçaklar için daha uygun. Eğer yeni başlıyorsanız belki orta-büyük boy trainer, sport trainer da kullanılabilir

• Beğen
Tepkiler: Halil Alper Kuşcu
Yeni başlayan biri için pek kullanılabilir değil görece büyük boy uçaklar için daha uygun. Eğer yeni başlıyorsanız belki orta-büyük boy trainer, sport trainer da kullanılabilir
İlk uçağımda kullanacağım ve FPV kadar detaylı ve çok bilgi yok nerelerden öğrenebilirim bu servolara göre uçak yapmayı?

Yani?? Elimde bunlar olduğu için bunlara uygun bir uçak yapmak istiyorum yasak falan mı?
Yasak değil tabii ki ama pek alışılmış bir şey değil. Standart boy servoları 40'lık bir trainer ile 100cc bir uçak arasındaki her modele takmak mümkün. Dolayısıyla servoya göre uçak seçmek pek yaptığımız bir şey değil.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Yasak değil tabii ki ama pek alışılmış bir şey değil. Standart boy servoları 40'lık bir trainer ile 100cc bir uçak arasındaki her modele takmak mümkün. Dolayısıyla servoya göre uçak seçmek pek yaptığımız bir şey değil.
Dediğim gibi uçaklar ile ilgili cok bir bilgim yok bunları bedava veriyorlar diye almıştım. Bende bunlara uygun uçak yapmak istiyorum standart trainer uçaklarında kullanılabilir mi?

Bir sorum daha var ben servoları elimle döndürüyorum başlarını bir zararı olur mu ve şu an servo dönmüyor biraz zorladim ucunun plastik dişlisi yuvarlandı servonun metal dişlisinde bir şey yok nasıl düzeltebilirim?
Servoları gereksiz yere elle çevirmeyin. Sorunu tam anlayamadım ama sanırım yeke dediğimiz plastik parça kullanılamaz hale gelmiş. Yenisini takmanız gerekecek.

Servoları gereksiz yere elle çevirmeyin. Sorunu tam anlayamadım ama sanırım yeke dediğimiz plastik parça kullanılamaz hale gelmiş. Yenisini takmanız gerekecek.
Anladım içini açtım içindeki dişliler dönmüyormuş hepsini çıkardım geri taktım şu an dönüyor ama neden bu şeyi yapmış olabilir?

Merhabalar👋.
ZAMAN KAYBETMEMEK ADINA DİREK BURAYI OKUYABİLİRSİNİZ: 3,7-4,2v arası çalışabilen 3-4gr servo arıyorum.
Ben 400mm lik 1 hücreli rtf hazır kit uçağımın gövdesini yenileyerek yeni bir uçak yaptım. Ama şu plastik alieron servosu çok canımı sıktı, 2 kere yenisi ile değiştirdim. Sürekli kendini eritiyor(servo 2gramlık low voltage servosu diye geçiyor, 1s ile çalışıyor.). Ben de daha güçlü ve markası olan bir servo alayım diyorum.
Yaptığım uçağın uçuşa hazır ağırlığı 65gr.
Bu yüzden 3-4gramdan ağır servo kullanamam. Zaten eski uçağın uçuşa hazır ağırlığı 55 gramdı.
Hatta 80 gram iken uçak yükselemedi.

Siz 1s gliderlerda ne kullanıyorsunuz acaba?

Düzenleme: Türkiyede istediğim kriterlerde 1 tane servo bulunuyordu ve 350tl gibi bir fiyatı vardı , açıkçası ben de klasik 9gr servoşarın 35tl olduğu yerde 10katı bir fiyat ödemek istemedim bu yüzden aliexpress tarafına yöneldim. Orada da markasız olanlar dışında çok fazla seçenek yok baktığınız zaman.
Ben de yorumlara bakıp dspower diye bir servo markasından her şey dahil 110tl ye aldım.
İşin garip tarafı şu: ana hesabımdan çıkıp gizli modda aliexprese girdiğimde normalde 197tl lik servo 21 tl görünüyordu. İnanamadım. Hemen aldım ama komik bir şekilde 21tl lik ürüne 90tl vergi ödedim.

Neyse yine de uyguna geldi.

Son düzenleme: