Servo tester anketi

Hangi servo testeri kullanmak istersiniz?

• Analog potansiyometreli OLED ekranlı

Oy: 5 23.8%
  • Rotary encoderli ekransız

Oy: 0 0.0%
  • Rotary encoderli, OLED ekranlı

Oy: 14 66.7%
  • Rotary encoderli, 7 segment LED ekranlı

Oy: 1 4.8%
  • Rotary encoderli, 7 segment LED ekranlı, reverse'li

Oy: 1 4.8%

• Kullanılan toplam oy
    21
  • Anket kapatılmış .
O zaman yapacak bişey yok, kendimiz sivri uçlu bir cisimle manuel olarak halledeceğiz. Havya ile ısıtarak da yapılabilir.

Tekrardan çok teşekkür ederiz Sümer abi :saygilar:
Rica ederim de daha durun bakalım. Elinize bi geçsin, kullanın da ondan sonra teşekkür edersiniz. :)
İşaretlemeye gerek olacağını sanmıyorum bu arada. Dediğim gibi çentikler zaten Futaba tipi konnektörün ters takılmasına izin vermez. JR tipi konnektörü de ters taksan da bir şey olmaz. En fazla servo o an için çalışmaz.

O zaman yapacak bişey yok, kendimiz sivri uçlu bir cisimle manuel olarak halledeceğiz. Havya ile ısıtarak da yapılabilir.

Tekrardan çok teşekkür ederiz Sümer abi :saygilar:

Pla ise (ki oyle gibi) havyayla girmek demek saat tamirine sarjli matkapla girmek demekle ayni durum olabilir. Ben herhangi bir isaret dusunmuyorum ama illa isaret dersen cd kalemiyle yaziverirsin.

Pla ise (ki oyle gibi) havyayla girmek demek saat tamirine sarjli matkapla girmek demekle ayni durum olabilir. Ben herhangi bir isaret dusunmuyorum ama illa isaret dersen cd kalemiyle yaziverirsin.
Bildiğim kadarıyla kutu ABS, buton PLA.

Seninkini ayırdım. Geldiğinde vericem.

teşekkürler :)

Abi bu meret sadece tester olarak değil de vericisiz bir şekilde bir ESC'yi sürmek içni de kullanılır gayet güzel değil mi?

Benim Pantherde uçuş sonrası türbini soğutmak için EDF ile bir hava akış sistemi yapmak istiyorum da, bu mereti kontrol ve batarya kutusu üzerine monte etsem, elle devir ayarlayarak dışardan soğutma sağlayıp türbinin soğutma amaçlı starter çalıştırmasını engellemek yada minimize etmek gibi bir fikir var ortada...

teşekkürler :)

Abi bu meret sadece tester olarak değil de vericisiz bir şekilde bir ESC'yi sürmek içni de kullanılır gayet güzel değil mi?

Benim Pantherde uçuş sonrası türbini soğutmak için EDF ile bir hava akış sistemi yapmak istiyorum da, bu mereti kontrol ve batarya kutusu üzerine monte etsem, elle devir ayarlayarak dışardan soğutma sağlayıp türbinin soğutma amaçlı starter çalıştırmasını engellemek yada minimize etmek gibi bir fikir var ortada...
Tabii ki kullanılır hatta custom firmware ile özellikle bu iş için gereken işlevler entegre edilebilir. Bu arada bir spoiler vereyim. Tamamen yerli imalat türbinin ECU üretimi için planlama yapıyoruz.

Ama kendi sıcaklık sensörüyle EDF nin tam girişindeki hava sıcaklığına göre birşeyler ayarlanabilir ;)
Tam olarak ne istediğini söylemelisin... Nerenin sıcaklığı ölçülecek? Sıcaklık kaç derece ile kaç derece arasında olacak? Bu sıcaklığa göre nasıl bir tepki verilecek?

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Tam olarak ne istediğini söylemelisin... Nerenin sıcaklığı ölçülecek? Sıcaklık kaç derece ile kaç derece arasında olacak? Bu sıcaklığa göre nasıl bir tepki verilecek?

O zaman azıcık başa dönelim mekanizmayı netleştirelim ki neye ihtiyacımız olduğu da net anlaşılsın :)

Malum türbin sıcak çalışan birşey, bihayli sıcak :)

Motor kapandıktan sonra bile hala sıcak oluyor ve motor kapatsa sonrasında ECU'nun yönettiği (ya da gerekirse manuel olarak kontrol edilen) bir soğutma süreci var. Bu süreçteki amaç motoru makul bir hızla 100 derecenin altına kadar soğutmak. ECU motorun egzost çıkışındaki sıcaklık sensöründen gelen veriyi baz alarak starter motorunu çalıştırıp durdurarak bu sıcaklığın 100 derecenin altına düşmesini sağlıyor. Bu süreçte starter motoru durduğunda doğal olarak sıcaklık da tekrar artıyor, motor tekrar devreye giriyor derken soğutma bu şekilde devam ediyor.

Bazen bir sebeple ECU bu otomatik soğutmayı yapamazsa manuel olarak gaz çubuğuyla sadece starter motorunu çalıştırıp bu soğutma sekansınız yapmak gerekebiliyor.

Benim istediğim ise bu soğutmada ikincil bir eleman olarak yardımcı olabilecek bir hava akımı sağlayacak bir sistem. ÖZellikle havanın nispeten daha sıcak olduğu zamanlarda motoru biraz olsun rahatlatmak için, doğrudan hava girişine verilen ya da tercihen arkadan egzosttan çekilen hava ile türbinin sadece içinden değil etrafından da hava geçmesini sağlamak ve soğutmanın verimini arttırmak. Opsiyonel olarak, Sıcaklığa bağlı EDF nin devri otomatik olarak ayarlanırsa iş daha da güzel olur. Tabiki EDF girişinde ölçülecek hava sıcaklığı ile türbin çıkışındaki sıcaklık farklı olacaktır, bunun belli denemelerle, ECU dan okunan veriyle kalibre edilmesi gerekir…