Servo uzatma kablosu yapımı - Terminal Sıkma Pensesi Nasıl Kullanılır ?

Levent Suberk' Alıntı:
Lehim yapıp kargaburunla sıkınca da oluyor.

Aynen! Ben de öyle yapıyorum.

Lehim rijid ama kırılgan bir bağlantı oluşturduğu için titreşime maruz kalan yerlerde önerilmez. "Crimping" işlemi ise bir tür soğuk kaynaktır (doğru yapılırsa). Ayrıca lehimlenen pinlerin plastik parçaya tam oturamama gibi bir risk içerdiklerini de hatırlamakta yarar var.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Lehim rijid ama kırılgan bir bağlantı oluşturduğu için titreşime maruz kalan yerlerde önerilmez. "Crimping" işlemi ise bir tür soğuk kaynaktır (doğru yapılırsa). Ayrıca lehimlenen pinlerin plastik parçaya tam oturamama gibi bir risk içerdiklerini de hatırlamakta yarar var.

Kesinlikle haklısın. Maalesef çok kişinin lehim yapmayı bilmediğini / beceremediğini gözlemliyorum. Şayet lehim doğru yapılırsa titreşimden ve oksitlenmeden etkilenmez. Doğru lehimin titreşim sonucu kopması çok da olası değildir. Fakat; lehimin yanlış olması ve /veya lehim ile korunmamış crimping uygulamalarında oksitlenme sonucu bağlantının gerekli iletkenliği sağlayaması ve bağlantının kopması neredeyse kesindir. Zaman meselesidir. Neyse ki bakım yaparken tüm bağlantıları da kontrol ediyoruz.

Aslında demek istediğim bu değildi.
Soğuk lehim tamamen farklı bir konu. Ama usulüne uygun bir lehim yapılsa bile oluşan bağlantı gevrek ve kırılgandır. O nedenle crimping daima tercih edilen yöntemdir.