Servoları kaç volt ile beslemeliyim?

Mustafa taş

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hiçbiri
Selamlar,

7,4(full 8,4)Volt 450mAh 25C 2S lipo pilim var ve 12 adet servoyu bu pil ile direkt olarak besliyorum. ve her uğraştığım bir gün başka bir servo bozuluyor sorunu biraz araştırdım servoların voltaj aralığının 4,8 ile 6 volt olması gerektiğini öğrendim.(bozulma sebebinin kesin bu olup olmadığından emin değilim) Gerilimi düşürebilmek için dc-dc buck converter almayı düşünüyorum. yerine kullanabileceğim başka bir şey var mı acaba? çünkü kapladığı alan ve ağırlık benim için önemli. Akıma gelmek gerekirse servoları tane tane ölçtüm maksimum gördüğüm akım 500mA, yani devreden yaklaşık olarak 6 amper akım çekiliyor. bu konuda beni bilgilendirir misiniz?

ek olarak kullanmayı düşündüğüm dc-dc buck converter bu:

Modellerde böyle vidalı klemensli şeyler kullanmayız. 6A akım için ya kaliteli bir 10A UBEC kullanacaksın, ya da her bir servo hattına bir tane 2A UBEC koyacaksın.
Bu arada bozulma sebebinin yüksek voltaj olduğundan emin olabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa taş
Modellerde böyle vidalı klemensli şeyler kullanmayız. 6A akım için ya kaliteli bir 10A UBEC kullanacaksın, ya da her bir servo hattına bir tane 2A UBEC koyacaksın.
Önerebileceğiniz bir ürün var mıdır acaba? tecrübem olmadığı için çok bilgi sahibi değilim bu konularda kusura bakmayın.

Önerebileceğiniz bir ürün var mıdır acaba? tecrübem olmadığı için çok bilgi sahibi değilim bu konularda kusura bakmayın.
baktığım kadarıyla ubec'ler yüksek fiyatlı ürünler. Yapmakta olduğum proje için o fiyatlar biraz yüksek aslında almak istediğim ürünün de biraz uygun olmasını istiyorum o yüzden dc-dc buck converterlere yöneldim açıkcası

Bir çözüm şu:

Her servo için bir tane alırsın. Çıkışları 5V'a ayarlayıp trimpot üzerine bir damla ince CA damlatır kullanırsın.
Maliyet oldukça düşük olur.

Veya...

Bunu pil ile alıcı arasına takarsın. Ama maliyet yükselir tabii.

Bir çözüm şu:

Her servo için bir tane alırsın. Çıkışları 5V'a ayarlayıp trimpot üzerine bir damla ince CA damlatır kullanırsın.

Veya...

Anladım ama yukarıda da belirttiğim gibi
çünkü kapladığı alan ve ağırlık benim için önemli.
ağırlıktan yana çok sıkıntı çıkmasa bile o kadar geniş bir alana sahip değilim maalesef sadece arduino mega ve üzerine koyabileceğim bir kaç şeylik yerim var.

Bir çözüm şu:

Veya...

Bu yüzden 1. seçenekteki gibi tek tek uygulamak yerine direkt olarak girişten gerilimi düşürüp mg90s servolara vermek istemiştim o yüzden en baştaki ürünü atmıştım.

2. ürünü aslında bir şekilde pilin üstüne falan yerleştirip devreye koyabilirim ama artık yüksek fiyatlı ürünler alıp sürekli yeni bir hatayla karşılaşmak istemiyorum bu durum beni projeye başladığımdan beri çok yordu artık.

Bu arada yanlış anlaşılmasın verdiğiniz fikirlere saygı duyuyorum. Kesinlikle kullanılabilir yöntemler olduklarından eminim. Beklediğimden biraz fazla harcama yaptığım ve hala harcama yapmaya devam ettiğim için elimden geldiğince ucuz ve kullanılabilir malzemeleri yönelmeye çalışıyorum.

Burada "vidalı klemensli şeyler kullanmayız." demişsiniz. Eğer kullanırsam ne gibi sorunla karşılaşırım? bu konuda bilgi vermeniz beni daha net bir noktaya ulaştıracaktır. Ayrıca tekrar tekrar yorumlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Burada "vidalı klemensli şeyler kullanmayız." demişsiniz. Eğer kullanırsam ne gibi sorunla karşılaşırım? bu konuda bilgi vermeniz beni daha net bir noktaya ulaştıracaktır. Ayrıca tekrar tekrar yorumlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim.
Bağlantı kopar, uçağın kontrolden çılar.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Burada "vidalı klemensli şeyler kullanmayız." demişsiniz. Eğer kullanırsam ne gibi sorunla karşılaşırım? bu konuda bilgi vermeniz beni daha net bir noktaya ulaştıracaktır. Ayrıca tekrar tekrar yorumlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim
Titreşim ve vida uyum içinde çalışır. Titreşimin ritmi vidayı "kapı gıcırtısı duyan roman" gibi oynatır.

Hocam tam olarak bu 12 adet servoyu nerde kullanacaksınız? Sabit bir şeydeyde o vidalı klemensli ürünü kullanabilirsiniz veya vidalı klamenslerin bacağına servoları lehimleyebilirsiniz